polip miazgi

Polip miazgi zębowej co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Jakub Kaczmarek
Polip miazgi zębowej to mało znane schorzenie zębów, ale dosyć często występujące u pacjentów. Na czym polega ta dolegliwość?

Polip miazgi to nieprzyjemna dolegliwość, która może dotknąć każdego człowieka niezależnie od wieku i płci, dlatego dobrze jest wiedzieć, na czym polega i jak z nią można walczyć.

Czym jest polip miazgi?

Polip miazgi zęba lub przewlekłe przerostowe zapalenie miazgi, które objawia się spuchniętą różową tkanką, która rośnie wewnątrz jamy ustnej. Można powiedzieć, że to tkanka, która wydostaje się na zewnątrz zęba. Ostatecznie może pokryć odsłoniętą powierzchnię zęba dotkniętego schorzeniem. Standardowym leczeniem polipa miazgi jest leczenie kanałowe, a następnie założenie korony na ząb. Poważnie zniszczone zęby mogą wymagać usunięcia, wtedy na jego miejsce można wstawić implant, który przywróci normalny wygląd zębów.

Przyczyny polipa miazgi

Ten typ polipa jest zwykle spowodowany nieleczonym ubytkiem w dużym zębie, takim jak trzonowiec. Długotrwałe narażenie na bakterie, które stworzyły ubytek, powoduje podrażnienie i stan zapalny miazgi wewnątrz zęba. Innymi częstymi przyczynami polipa miazgi są: złamany ząb, brak wypełnienie lub brak korony.

Jak wygląda polip miazgi?

Wygląd polipa miazgi zęba może się znacznie różnić w rozmaitych przypadkach. Może być gładki, puszysty lub nierówny. Może mieć kolor od białawego różu do głębokiej czerwieni. Zaogniona miazga często wystaje z powierzchni zęba przez pęknięcie lub zmianę próchnicową.

Polipy miazgi zębowej zazwyczaj są mało bolesne. Większość bólu odczuwanego przez osobę z tego typu polipem jest spowodowana naciskiem na otaczającą tkankę dziąseł wywołaną obrzękiem. Bezpośredni ucisk na polip zwykle powoduje bardzo łagodny dyskomfort.

Zobacz też:
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Przebieg choroby

Polipy miazgi mają jeszcze jedną unikalną cechę. W przeciwieństwie do większości zainfekowanych i objętych stanem zapalnym tkanek miazga zęba nie ulega martwicy ani obumieraniu wraz z postępem infekcji. Otwór w powierzchni zęba umożliwia dalszy wzrost polipa miazgi. Miazga zębowa jest zwykle dobrze ukrwiona, a bez zamkniętej przestrzeni ograniczającej wzrost polipów tkanka nie obumiera. Ponadto toksyczne substancje wytwarzane przez bakterie wytwarzające dziurę nie są uwięzione w tkance, co pozwala na niekontrolowany wzrost miazgi.

Pozostawienie nieleczonego polipa miazgi może prowadzić do kilku powikłań. Może wystąpić zakażenie otaczającej tkanki dziąsła i ropień. Bakterie mogą atakować inne zdrowe zęby i powodować dodatkowe ubytki, co skutkuje potrzebą bardziej skomplikowanej interwencji dentystycznej. W końcu zęby mogą stać się zbyt uszkodzone, aby można je było naprawić, a zaatakowane zęby mogą wymagać usunięcia.

Jak widzisz, polip miazgi to poważny problem, którego nie można bagatelizować. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek odstępstwa od normy, udaj się do stomatologa na kontrolę.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Kamień nazębny – czy trzeba go usuwać?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
bóle zębów nerwica

Bóle zębów = nerwica. Tak, to możliwe! Jak rozpoznać i uporać się z tym nieprzyjemnym problemem?

Następny artykuł
zwichnięcie zęba

Zwichnięcie zęba to poważna dolegliwość, na czym polega? Objawy, leczenie i rodzaje

Podobne artykuły