mioterapia

Mioterapia, czyli ćwiczenia mięśniowe na prawidłowy zgryz

Aneta Redzik
Mioterapia to metoda leczenia oraz sposób zapobiegania różnego rodzaju wadom zgryzu. Na czym polega terapia? Czym jest gimnastyka mięśni mimicznych? Przekonaj się, jak skutecznie niwelować wady zgryzu.

Mioterapia w stomatologii traktowana jest jako profilaktyka i wsparcie leczenia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia narządu żucia to szansa na prawidłowy rozwój pomimo dysfunkcji takich jak wady zgryzu i stłoczenia zębów stałych. Terapia polega na systematycznym wykonywaniu zaleconych zestawów ćwiczeń. Niektóre z nich nie wymagają zaangażowania pacjenta, inne narzucają aktywny udział, na przykład ćwiczenia Rogersa czy cofanie żuchwy. Sprawdź, jakie są efekty mioterapii.

Mioterapia, czyli ćwiczenia na zdrowy zgryz

Mioterapia stomatologiczna to zespół indywidualnie dobieranych ćwiczeń dla mięśni układu stomatognatycznego. Mają one wpływ na rozwój struktur i narządów w obrębie jamy ustnej oraz twarzoczaszki, które biorą udział w:

  • procesie pobierania, ssania, gryzienia i żucia pokarmów;
  • artykulacji dźwięków;
  • procesie oddychania;
  • wyrażaniu emocji.

Ćwiczenia mioterapeutyczne może zalecić stomatolog, ortodonta, a nawet logopeda w zależności od tego, jakie nieprawidłowości zostaną wykryte. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży, u których kluczowe jest jak najszybsze zapobieganie wadom zgryzu.

Dlaczego narząd żucia jest tak ważny?

Układ żucia odpowiada za bezproblemowe połykanie. To właśnie jego prawidłowe działanie pozwala gryźć, żuć i poruszać żuchwą. Problem pojawia się wraz z bólem zębów albo bólem stawów skroniowo-żuchwowych, co może oznaczać zaburzenia narządu żucia.

Zobacz też:
Cofnięta żuchwa – czym różni się od tyłozgryzu? Przyczyny oraz leczenie

Tego rodzaju dysfunkcje traktowane są jako choroby cywilizacyjne. To między innymi bruksizm prowadzący do bólu głowy oraz bólu zębów, ich pękania i wypadania. Duże napięcie w obrębie narządu żucia i wady zgryzu powodują również bóle uszu, ból promieniujący do oczu i zaburzenia równowagi, co negatywnie przekłada się na codzienne funkcjonowanie.

Stan zębów, w tym stan układu żucia, ma wpływ na cały organizm człowieka. W rezultacie zaburzenia mogą powodować migreny, problemy ze snem, chrapanie i wady postawy.

Mioterapia a ortodonta

Leczenie ortodontyczne to złożony proces, wymagający zaangażowania ze strony pacjenta. Jeśli przyczyną wady zgryzu jest nieprawidłowe żucie, połykanie lub niewłaściwy tor oddechowy, ortodonta może zalecić nie tylko aparat ortodontyczny, ale także ćwiczenia mięśniowe.

Profilaktyka ortodontyczna zakłada ćwiczenia mięśni mimicznych i mięśni narządu żucia. Leczenie kontrolowane jest przez specjalistów:

  • ortodontę;
  • mioterapeutę.

To oni są w stanie określić, jaki wpływ na kwestie ortodontyczne ma prawidłowe funkcjonowanie aparatu oddechowo-artykulacyjnego. Sprawdzają też, jakie są efekty mioterapii.

Ćwiczenia czynne i bierne – na czym polegają?

Wskazanie do wykonywania ćwiczeń mięśniowych to dodatni wynik testu czynnościowego. Badanie wykonane przez lekarza opiera się na celowym ruchu. Pacjent ma zmienić położenie żuchwy w stosunku do szczęki, tak aby układ był zgodny z normą trzech płaszczyzn (strzałkowa, horyzontalna, oczodołowa).

Celem zaleconych ćwiczeń jest efekt harmonijnego działania odpowiednich grup mięśniowych. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu wad zgryzu, utrwalić efekty leczenia i usprawnić aparat mowy. Mioterapię można też traktować jako profilaktykę bruksizmu.

Zobacz też:
Rozpoznanie i leczenie tyłozgryzu u dorosłych i dzieci. Jak radzić sobie z wadami zgryzu?

Profilaktyka wad zgryzu – ćwiczenia

Mioterapia dzieli się na ćwiczenia bierne i ćwiczenia czynne. Te pierwsze nie wymagają aktywnego udziału pacjenta. Może to być masaż albo przybory ortodontyczne, na przykład proca bródkowa. Drugi rodzaj ćwiczeń wymaga pełnego zaangażowania ze strony pacjenta. Są to:

  • ćwiczenia izometryczne (zwiększanie napięcia mięśni poprzez na przykład gwizdanie);
  • ćwiczenia wspomagane (cofanie żuchwy przy udziale drugiej osoby);
  • ćwiczenia wolne (samodzielna gimnastyka, na przykład ćwiczenia Rogersa);
  • ćwiczenia oporowe (pokonanie oporu stawianego własną ręką).

Ćwiczenia mioterapeutyczne we wskazanym zakresie najlepiej wykonywać przed lustrem 3 razy dziennie. Terapia zazwyczaj obejmuje trening kilku dysfunkcji, co pozwala zadbać o optymalne funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.

Mioterapia w stomatologii jako sposób na tyłozgryz i zgryz otwarty

Problemy w obrębie jamy ustnej to nie tylko kwestie estetyczne. Zdrowie zębów wpływa na cały organizm człowieka. Szkodliwe nawyki i wrodzone predyspozycje mogą być przyczyną zaburzeń czynności fizjologicznych, w tym napięcia mięśni.

Prawidłowo prowadzona mioterapia obejmuje precyzyjnie dobrany zestaw ćwiczeń. Terapia ma na celu zapobieganie nieprawidłowościom oraz ich leczenie. W niektórych przypadkach regularne ćwiczenia mogą doprowadzić do samowyleczenia. Dzieje się to poprzez zwiększenie siły i napięcia gorsetu mięśniowego przy jednoczesnym rozluźnieniu tkanek kurczliwych.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Krzywy zgryz u dziecka – jakie są jego przyczyny? Sprawdź, jakie wady zgryzu u dzieci pojawiają się najczęściej!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zgryz konstrukcyjny

Zgryz konstrukcyjny – czym jest? Wykorzystanie w technice ortodontycznej

Następny artykuł
intruzja zęba

Intruzja zęba – na czym polega?

Podobne artykuły