zgryz przewieszony

Zgryz przewieszony – co to za wada zgryzu? Sprawdź, jak przebiega leczenie tej nieprawidłowości!

Anna Wiktor
Zgryz przewieszony to wada zgryzu, która polega na niewłaściwym zachodzeniu na siebie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Dowiedz się, jakie są możliwości leczenia tej nieprawidłowości!

Zgryz przewieszony bezdyskusyjnie wymaga leczenia ortodontycznego. To wada poprzeczna, której leczenie jest zależne głównie od wieku pacjenta. U najmłodszych polega ono na szlifowaniu bocznych zębów mlecznych, zaś u osób dorosłych zwykle zachodzi konieczność założenia aparatu ortodontycznego. Przeczytaj, jakie są możliwe jej przyczyny!

Czym jest zgryz przewieszony?

Zgryz przewieszony jest wadą obejmującą nieprawidłowości w budowie łuku zębowego w szczęce i żuchwie. Gdy u pacjenta można zauważyć, że boczne zęby dolne stykają się z górnymi podczas zaciskania szczęki, to stawia się rozpoznanie tej wady zgryzu. Jest to zaburzenie, które może występować jedynie jednostronnie lub obustrostronnie. Zawsze wymaga leczenia stomatologicznego, zaś jego zaniedbanie może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. 

Jak powstaje zgryz przewieszony?

Co natomiast odpowiada za powstanie zgryzu przewieszonego? Według ekspertów głównie uwarunkowania genetyczne, ale inne możliwe przyczyny tej wady to:

  • nieprawidłowa praca języka z niewystarczającym oddziaływaniem na szczękę lub nadmiernym oddziaływaniem na żuchwę;
  • nieodpowiednie ułożenie zawiązków zębów bocznych skutkujące niewłaściwym kierunkiem ich wyrzynania;
  • brak koordynacji wymiany uzębienia pomiędzy łukiem górnym i dolnym;
  • zbyt duży lub mały język.

Wiedz również, że zgryz przewieszony zwykle występuje wraz z innymi wadami. takimi jak np. tyłozgryz, zgryz głęboki czy stłoczenie zębów

Wiesz już, czym jest i jakie są przyczyny zgryzu przewieszonego. Jeśli zatem zauważysz u siebie lub u swojego dziecka taką nieprawidłowość, to jak najszybciej umów wizytę u lekarza ortodonty, który skontroluje ułożenie zębów i zaproponuje odpowiednie leczenie. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
implanty tytanowe

Implanty tytanowe – czym wyróżnia się to popularne rozwiązanie?

Następny artykuł
licówki na krzywy zgryz

Licówki na krzywy zgryz – czy warto je zastosować? Kto może zdecydować się na założenie licówek na krzywe zęby?

Podobne artykuły