licówki na krzywy zgryz

Licówki na krzywy zgryz – czy warto je zastosować? Kto może zdecydować się na założenie licówek na krzywe zęby?

Jakub Kaczmarek
Alternatywą dla leczenia ortodontycznego w przypadku krzywych zębów mogą być licówki. Czy warto zastosować licówki na krzywy zgryz? Komu poleca się to rozwiązanie? Koniecznie sprawdź!

Najpopularniejszym sposobem leczenia krzywych zębów jest oczywiście aparat ortodontyczny. Nie każdy jednak ma czas na długotrwałe leczenie u ortodonty. Na szczęście istnieje dla niego alternatywa licówki, czyli cienkie i wytrzymałe płatki, które przykleja się do powierzchni zębów i tym samym ukrywa niedoskonałości. Sprawdź, czy powinieneś zdecydować się na licówki na krzywy zgryz!

Kiedy i czy warto założyć licówki na krzywy zgryz?

Licówki na krzywy zgryz to dobre rozwiązanie, jeśli twoje zęby są nieznacznie skrzywione. Wiedz także, że najlepiej się sprawdzają w przypadku przednich zębów – jedynek bądź dwójek. Ogólnie rzecz biorąc, stomatolodzy zwykle zakładają licówki tylko do piątek. Wynika to m.in. z tego względu, że zakładanie licówek na dalej położone zęby mogłoby być ryzykowne, ponieważ oddziałują na nie ogromne siły, np. podczas spożywania pokarmów.  

Musisz również wiedzieć, że licówki na krzywy zgryz nie wyleczą twojej wady w żadnym stopniu. Są one jedynie prostym i mało inwazyjnym sposobem na to, aby zamaskować wszelkie niedoskonałości. Nie obawiaj się także, że kolor licówek będzie odstawał od barwy twoich naturalnych zębów, ponieważ zawsze jest on perfekcyjnie dopasowywany. 

W jakich sytuacjach licówki na krzywy zgryz nie są dobrym pomysłem?

Jeśli masz mocno krzywe zęby, które wręcz nachodzą na siebie, to niestety licówki na krzywy zgryz się nie sprawdzą, ponieważ niemożliwe będzie ich trwałe przymocowanie do powierzchni. W takim przypadku lepszą propozycją mogą być protetyczne korony. Co więcej, wiedz, że czasem wykonuje się w takich sytuacjach zabiegi chirurgiczne w ramach stomatologii estetycznej. 

Wiesz już, że licówki na krzywy zgryz mogą być dobrym pomysłem nie tylko wtedy, gdy na twoich zębach znajdują się przebarwienia czy pęknięcia, ale również w sytuacji, gdy masz nierówne zęby. Pamiętaj jednak, aby ostateczną decyzję o ich założeniu podjąć po konsultacji ze stomatologiem. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zgryz przewieszony

Zgryz przewieszony – co to za wada zgryzu? Sprawdź, jak przebiega leczenie tej nieprawidłowości!

Następny artykuł
krzywy zgryz u dziecka

Krzywy zgryz u dziecka – jakie są jego przyczyny? Sprawdź, jakie wady zgryzu u dzieci pojawiają się najczęściej!

Podobne artykuły