Każdemu zależy na tym, aby mieć piękne, proste i zdrowe zęby. Niestety nie wszyscy mogą się nimi cieszyć – krzywe zęby to problem nie tylko dzieci i nastolatków, ale również osób dorosłych. Na szczęście w dzisiejszych czasach można je łatwo wyprostować, zakładając aparat ortodontyczny. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest aparat samoligaturujący, który w przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu ortodontycznego nie powoduje bólu podczas przesuwania się łuku aparatu w zamkach. W przypadku klasycznych aparatów ból ten wynika z silnego tarcia.
Aparat samoligaturujący a klasyczny
Aparaty ortodontyczne samoligaturujące inaczej nazywane bezligaturowymi lub aparatami Damon. To popularny rodzaj stałego aparatu ortodontycznego, którego zamki są mocowane do powierzchni zębów na cały okres leczenia. Zasadniczą różnicą między aparatem z ligaturami a aparatem samoligaturującym jest przede wszystkim to, że w tym pierwszym stosuje się ligatury, czyli gumowe opaski, które utrzymują łuki ortodontyczne (druty) w zamkach. Natomiast aparat stały samoligaturujący nie ma gumek – metalowe łuki mocowane są przy pomocy specjalnych klapek, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i są bardziej komfortowe.
Dla pacjentów bardzo ważne jest też to, że aparat samoligaturujący skraca czas leczenia ortodontycznego i zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych. Osoby, które zdecydowały się na założenie tego rodzaju aparatu, mogą odbywać wizyty u ortodonty nawet co 2 miesiące, natomiast w przypadku aparatów ligaturowych wizyty muszą odbywać się co miesiąc. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli zdecydujesz się na założenie aparatu samoligaturującego, to może okazać się, że będziesz musiał nosić nieco inne rodzaje gumek, takie jak np. wyciągi czy łańcuszki. To dodatkowe elementy, które często bywają niezbędne w ortodoncji, aby wyleczyć wadę zgryzu.
Jakie istnieją rodzaje aparatów ortodontycznych samoligaturujących?
Obecnie na rynku znajduje się kilka typów samoligaturujących aparatów. Najpopularniejszym wyborem pacjentów bywają aparaty metalowe, ponieważ są najtańsze. Są więc idealne dla wszystkich osób, które mają niewielki budżet, a walory estetyczne nie są dla nich najważniejsze. Alternatywą dla tego rodzaju są aparaty estetyczne, w przypadku których zastosowanie znajdują zamki ceramiczne lub kryształowe. Właściwie takie zamki samoligaturujące są praktycznie niewidoczne, co jest ich ogromną zaletą. Musisz jednak wiedzieć, że są one jednocześnie mniej trwałe i wytrzymałe niż zamki metalowe.
Komu poleca się aparaty samoligaturujące?
Na założenie aparatu samoligaturującego mogą się zdecydować osoby w każdym wieku – zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Ważne jednak jest, że ten typ aparatu przeznaczony jest dla tych, którzy mają już zęby stałe. Jest to najlepszy wybór, jeśli zależy ci na estetyce lub pracujesz w zawodzie, który uniemożliwia ci noszenie mocno widocznego aparatu. Zdecydowanie stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego aparatu.
Jak wygląda dobór odpowiedniego aparatu na zęby?
Jeśli planujesz założyć aparat ortodontyczny, to powinieneś wybrać się najpierw na konsultację do ortodonty. Podczas pierwszej wizyty oceni on stan twojego uzębienia, określi, z jaką wadą się zmagasz, pobierze wyciski i być może zleci dodatkowe badania. Dopiero po zebraniu tych wszystkich danych będzie mógł podjąć decyzję, jaki aparat na zęby będzie najlepszy. Gdy jednak bardzo zależy ci na zastosowaniu konkretnego typu aparatu, to oczywiście możesz podać swoje preferencje – specjalista na pewno je uwzględni. Co ważne: zanim założysz aparat, musisz zadbać o wyleczenie wszystkich zębów – np. z próchnicy.
Aparat samoligaturujący cena
Cena aparatu samoligaturującego nie należy do najniższych. Średnio za jeden łuk musisz zapłacić nawet 3000 złotych – w zależności od wybranej kliniki. To jednak nie wszystkie wydatki – do tego trzeba doliczyć koszt wizyt kontrolnych, które kosztują około 200 złotych każda.
Wiesz już, czym jest aparat samoligaturujący i jakie są jego rodzaje. Jeśli zatem chcesz się cieszyć prostymi zębami i jednocześnie przejść cały proces leczenia komfortowo i bezboleśnie, to rozważ wybór tego rozwiązania!
Może Cię także zainteresować:
- Aparat samoligaturujący przed i po – co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do ortodonty?
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Aparat estetyczny – jakie są jego rodzaje? Komu poleca się tego typu aparat ortodontyczny?
- Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?
- Sztuczny aparat na zęby – czy to ryzyko dla najmłodszych? Czy taki aparat ortodontyczny jest bezpieczny?
- Aparat lingwalny na zęby – czym jest? Komu poleca się ten niewidoczny aparat ortodontyczny? Jakie zalety mają aparaty lingwalne?
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów