Leczenie ortodontyczne staje się coraz łatwiejsze. To zasługa szerokiej wiedzy oraz aparatów wysokiej jakości, pozwalających na skuteczne korygowanie wad zgryzu. Niestety, po zakończeniu leczenia wielu pacjentów nie jest w stanie utrzymać prawidłowego zgryzu, a problemy z ułożeniem zębów powracają. Jak się przed tym chronić? Sięgając po retainer.
Skąd się biorą wady zgryzu?
Wady zgryzu to poważny problem, mogący w istotny sposób wpłynąć na twój wygląd oraz na jakość życia. Poważne zaburzenia sprawiają, że jedzenie lub wyraźne mówienie stają się wielkim wyzwaniem. Masz taki problem? Wykorzystaj możliwości, jakie daje ci współczesna ortodoncja. Z jakiego wsparcia możesz skorzystać?
Bardzo ważną sprawą jest ustalenie, jakie czynniki miały największy wpływ na pojawienie się problemów ze zgryzem. Zazwyczaj są to:
- źle dobrany smoczek;
- zbyt długi czas karmienia butelką;
- ssanie kciuka;
- obgryzanie paznokci;
- zaniedbania związane z leczeniem próchnicy zębów mlecznych.
Te drobne zaniedbania z czasów dzieciństwa mogą mieć ogromny wpływ na to, jak będą wyglądały twoje zęby w dorosłym życiu.
W publikacjach na temat leczenia znajdziesz wiele informacji na temat aparatów, które prostują zęby i pomagają im zająć odpowiednie miejsce w jamie ustnej. Rzadziej wspominane są nakładki na zęby, dzięki którym efekt podstawowego leczenia jest utrwalany. Choć aparat retencyjny służy tylko jako uzupełnienie leczenia, jego roli nie można ignorować.
Dlaczego retencja jest tak ważna?
Retencja pomaga utrzymać wyniki leczenia ortodontycznego. Jest ona bardzo ważna, szczególnie wśród tych osób, u których problemy ze zgryzem są związane ze złymi nawykami i drobnymi zaniedbaniami. Niestety, większość wad zgryzu mają charakter nabyty i po zdjęciu aparatu ortodontycznego mogą powrócić. Z tego względu noszenie retainera staje się naturalnym przedłużeniem leczenia wad zgryzu.
Aparat retencyjny a aparat ortodontyczny
Czym retainer różni się od tradycyjnego, stałego aparatu ortodontycznego? Przede wszystkim przeznaczeniem. Aparat stały na zęby ma skorygować wadę zgryzu i prostować zęby, z kolei zadaniem retainera jest utrzymanie efektów leczenia. Ten niewielki dodatek pomaga chronić zgryz przed tymi czynnikami, które mogą mieć negatywny wpływ na ułożenie zębów w jamie ustnej. Co musisz wiedzieć na jego temat?
Rodzaje aparatów retencyjnych
Wiesz już, czym jest retainer i znasz jego przeznaczenie. A jak może wyglądać leczenie retencyjne w praktyce? Na to istotny wpływ na wybór retainera.
W utrzymaniu efektów leczenia ortodontycznego mogą ci pomagać dwa rodzaje urządzeń:
- retainer ruchomy, zakładany tylko na noc lub na dzień;
- retainer stały, przytwierdzany na wewnętrznej powierzchni zębów.
O tym, z którego typu będziesz korzystać, zadecyduje lekarz. Do niego należy też decyzja dotycząca czasu noszenia noszenia aparatu na zęby i retainera.
Jak wygląda retainer?
Wygląd urządzenia zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Budowa aparatu stałego jest dość prosta. To metalowy drut, który lekarz ortodonta przytwierdza do wewnętrznej strony zębów w gabinecie. Takiego aparatu nie możesz zdejmować, nawet do mycia zębów.
Ruchomy retainer przezroczysty pozostaje niemal niewidoczny, zatem korzystanie z tego urządzenia nikomu nie sprawi większych problemów. Może mieć on formę:
- płytki termoformowalnej, czyli przezroczystej szyny mającej objąć całą powierzchnię zębów;
- akrylowej płytki Hawleya, która nie pokrywa powierzchni zębów siecznych i żujących;
- płytki Schwarza, składającej się z akrylowej podstawy oraz klamer, dzięki którym aparat jest mocowany na zębach;
- silikonowych pozycjonerów, które obejmują zęby od strony policzka i języka.
Jak długo trzeba nosić aparat retencyjny?
O tym decyduje lekarz ortodonta, od którego zależy wybór aparatu i czas leczenia. Niezbędnym minimum jest tu połowa okresu noszenia aparatu ortodontycznego. Czas retencji jest jednak ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta.
Retainer cena urządzenia
Retainery kosztują od 1000 do 1500 złotych, choć ich ostateczna cena uzależniona jest od cennika obowiązującego w wybranym przez ciebie gabinecie stomatologicznym.
Retainer a higiena jamy ustnej
Bardzo ważną sprawą dla każdego użytkownika takiego aparatu jest utrzymanie jamy ustnej w dobrym stanie. O czym musisz pamiętać? Podstawa to dobra pasta do zębów i regularne ich szczotkowanie. Możesz nimi umyć również aparat ruchomy, wyjmowany na czas zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo o uzębienie pomoże ci zadbać tak prosty zabieg dentystyczny, jakim jest nitkowanie zębów. Jeśli korzystasz ze stałego aparatu, nić dentystyczna stanie się niezbędna do utrzymania jamy ustnej w czystości.
Retainer ortodontyczny to cenne wsparcie dla każdego, kto chce się cieszyć prawidłowym zgryzem. Dzięki niemu możesz utrwalić wyniki leczenia i sprawić, że noszenie aparatu ortodontycznego nie pójdzie na marne.
Może Cię także zainteresować:
- Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Najlepszy wiek na podjęcie leczenia ortodontycznego
- Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?
- Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?
- Ile kosztuje aparat na zęby? Cena zdrowego zgryzu
- Aparat samoligaturujący przed i po – co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do ortodonty?
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?