mostek czy implant

Mostek czy implant? Przekonaj się, które wypełnienie sprawdzi się lepiej

Jakub Kaczmarek
W twoim uzębieniu pojawiły się ubytki, które musisz uzupełnić. Mostek czy implant będzie bardziej odpowiedni? Dowiedz się, kiedy można zastosować każde z tych rozwiązań i czym się różnią!

Mostek czy implant? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Te sposoby uzupełniania ubytków zębowych różnią się nie tylko ceną. Różnice są także w długości leczenia i poszczególnymi etapami, które trzeba w jego trakcie podjąć. Co warto wiedzieć, zanim ostatecznie rozstrzygniesz mostek czy implant? Sprawdź!

Kiedy stosowane są mosty protetyczne?

Choć mosty protetyczne są bardzo popularne, ich założenie obwarowane jest pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, zęby znajdujące się w sąsiedztwie ubytku muszą być zdrowe! To na nich będą przecież opierały się zakładane korony zębowe. Co więcej, bardzo ważne jest szczelne dopasowanie mostu do tkanek – jeśli zostanie to zaniedbane, efekt nie będzie zadowalający, a most trwały.

Co zyskujesz, decydując się na mosty protetyczne? 

  1. Podstawową zaletą jest trwałe uzupełnienie ubytków – idealnie dopasowane mosty mogą być noszone nawet kilkadziesiąt lat! 
  2. Skusić może cię też atrakcyjna cena. Jeśli więc to ona jest czynnikiem rozstrzygającym, czy postawić na mostek, czy implant, zdecyduj się na most.

Mostek czy implant – kiedy warto zdecydować się na tę drugą opcję?

Jakie są korzyści z założenia implantów? 

  1. Dużo lepiej niż mosty imitują zęby naturalne. 
  2. Warto również wspomnieć o tym, że implanty wczepia się bezpośrednio w miejsce ubytku. Nie trzeba więc sprawdzać stanu pozostałych zębów ani szlifować zębów przylegających do zasłanianego ubytku.

Pamiętaj jednak, że wszczepienie implantu jest możliwe tylko wtedy, gdy w miejscu ubytku znajduje się kość. Jeśli zbyt długo zwlekałeś z decyzją o wypełnieniu, może okazać się, że kości w danym miejscu jest niewystarczająco dużo. Co wtedy? Zdecyduj się na most albo rekonstrukcję kości (co wydłuży jednak proces leczenia).

Lepiej wybrać mostek czy implant? Odpowiedź zależy od twoich preferencji i możliwości finansowych. Przed ostatecznym podjęciem decyzji warto jeszcze dokładniej poznać wady i zalety obydwu rozwiązań i dokonać świadomego wyboru.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
implanty cyrkonowe

Piękny i naturalny uśmiech w każdym wieku? Implanty cyrkonowe!

Następny artykuł
retainer

Retainer – dlaczego ortodoncja tak chętnie sięga po to urządzenie?

Podobne artykuły