most protetyczny przed i po

Most protetyczny przed i po – co każdy pacjent powinien wiedzieć?

Anna Wiktor
Chcesz wypełnić braki w jamie ustnej i skorzystać z praktycznego rozwiązania, jakim jest most protetyczny? Przed i po zabiegu musisz postępować w odpowiedni sposób. Co musisz wiedzieć na temat?

Most protetyczny sprawi, że brakujący ząb zostanie zastąpiony w prosty i estetyczny sposób. Na jakie efekty możesz liczyć? W jakich sytuacjach warto postawić na taki zabieg stomatologiczny? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu. Most protetyczny przed i po – jakich zaleceń musisz przestrzegać?

Wykonanie mostu protetycznego krok po kroku

Zanim sprawdzisz, jak dbać o most protetyczny przed i po zabiegu, zobacz, na czym polega ta metoda i kiedy sprawdza się najlepiej. Do wyboru masz między innymi mosty porcelanowe, adhezyjne czy mosty na implancie.

Kiedy możesz skorzystać z mostu protetycznego?

Protetyka korzysta z mostów zębowych w przypadku tych pacjentów, którzy chcą uzupełnić mniejsze braki zębowe. Taka częściowa proteza może wypełnić miejsce po jednym, dwóch, a nawet trzech utraconych zębach. Dentysta może założyć zarówno most tymczasowy, stosowany np. podczas oczekiwania na implant, jak i trwały most porcelanowy, wyróżniający się dużymi walorami estetycznymi. Ważna jest jednak obecność i dobra forma sąsiadujących zębów, o które taki most będzie się opierać.

Co musi zrobić stomatolog, by za pomocą mostu ukryć braki w uzębieniu?

Odbudowa uzębienia w taki sposób to szansa na naturalne zęby i piękny uśmiech. Jak przebiega założenie mostu? By osiągnąć dobre efekty, dentysta musi:

  • ocenić stan jamy ustnej, dziąseł i zębów, które będą podtrzymywały most;
  • oszlifować zęby, na których zostanie osadzony most;
  • pobrać wycisk, na podstawie którego w laboratorium zostanie przygotowany most maksymalnie dostosowany do twoich potrzeb;
  • na stałe osadzić most w jamie ustnej.

Most protetyczny przed i po. Na jakie efekty możesz liczyć?

Istnieją różne rodzaje mostów protetycznych, przy czym największym powodzeniem cieszą się mosty porcelanowe na podbudowie metalowej oraz mosty pełnoceramiczne. Dzięki nim możesz osiągnąć dobre efekty, szczególnie jeśli po zabiegu zadbasz w odpowiedni sposób o stan jamy ustnej.

Most protetyczny i jego wpływ na twój wygląd

Pacjenci cenią mosty protetyczne za to, że można je dopasować do sąsiednich zębów i zapewnić tym samym naturalny wygląd szczęki. Wypełnienie luk po zębach poprawia wygląd i dykcję, pomoże ci też uniknąć problemów związanych z gryzieniem pokarmów.

Jak dbać o most protetyczny przed i po zabiegu?

Ponieważ taka proteza to spory wydatek, musisz o nią odpowiednio zadbać. Pomogą ci w tym regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Szczególną uwagę zwróć na błonę śluzową pod przęsłem mostu, gdyż to właśnie tam najchętniej gromadzą się resztki pokarmu. W ich usuwaniu pomoże ci irygator – praktyczne urządzenie, które pomoże ci zadbać zarówno o zdrowe zęby, jak i zamocowany między nimi most protetyczny.

Współczesna stomatologia zna wiele skutecznych metod na walkę z brakiem zębów. Takie uzupełnienie protetyczne, jakim jest most, pozwoli ci osiągnąć wspaniałe efekty na długie lata. Wystarczy, że wybierzesz trwały materiał, a po zabiegu odpowiednio o taki most zadbasz. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, sprawdź w internecie zdjęcia pacjentów, którzy zdecydowali się na most protetyczny – przed i po zabiegu – a zobaczysz, na jaki efekt możesz liczyć.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
korony na zęby przed i po

Korony na zęby – przed i po zabiegu. Na jakie efekty możesz liczyć?

Następny artykuł
hemisekcja

Hemisekcja zęba – na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Kiedy należy go przeprowadzać?

Podobne artykuły