zgryz głęboki

Zgryz głęboki to jedna z najczęstszych wad zgryzu! Jak ją się leczy? Jak wpływa na rysy twarzy?

Anna Wiktor
Zgryz głęboki jest często występującą wadą pionową, zaburzeniem szczękowo-zgryzowym. Czym dokładnie jest i jakie są jego przyczyny? Jak można skutecznie go wyleczyć przez leczenie ortodontyczne? Dowiedz się!

Według statystyk nawet 90% Polaków zmaga się z wadami zgryzu. U wielu z nich występuje nieprawidłowość w ustawieniu zębów, która nazywa się zgryzem głębokim. Jego objawem jest zbyt głębokie zachodzenie zębów górnych na dolne zęby. Zgryz głęboki cechuje się tym, że co najmniej 2/3 zębów dolnych jest zakryta przez zęby górne.

Zgryz głęboki – rodzaje wad

Stomatolodzy wyróżniają trzy rodzaje zgryzu głębokiego w zależności od stopnia nasilenia wady:

  • zgryz głęboki całkowity – wyróżnia się nadzgryzem w odcinku przednim, będącym efektem słabego wykształcenia się wyrostków zębodołowych i zębów bocznych. Bardzo często występuje wraz z innymi wadami – np. tyłozgryzem;
  • zgryz głęboki częściowy – to zaburzenie o lekkim charakterze, które dotyczy jedynie siekaczy;
  • zgryz głęboki rzekomy – nazywa się tak występowanie skróconej części twarzy w obrębie szczęki i obniżenie jej zwarcia. Zwykle pojawia się u osób z dużą utratą uzębienia.

Jakie są przyczyny zgryzu głębokiego?

Najczęściej za zgryz głęboki odpowiadają czynniki pochodzenia wewnętrznego, takie jak m.in. wady genetyczne czy predyspozycje genetyczne do rozwoju zaburzeń zgryzu. Natomiast możliwe przyczyny zewnętrzne to np.:

  • bruksizm;
  • niewłaściwy tor oddychania;
  • nieprawidłowa praca języka;
  • ssanie kciuka czy policzków;
  • zbyt długie ssanie smoczka przez dziecko.

Głęboki zgryz a rysy twarzy

Jest to wada zgryzu, która ma niewielki wpływ na estetykę wyglądu. W przypadku wariantu częściowego najczęściej kształt twarzy nie ulega zmianie. Choć warto podkreślić, że niektórzy pacjenci obserwują u siebie większe napięcie wargi i częstsze ścieranie się szkliwa po wewnętrznej stronie siekaczy górnych i po zewnętrznej stronie siekaczy dolnych. Jeśli natomiast chodzi o zgryz głęboki całkowity, to może on skutkować uciekającą brodą, kwadratowym kształtem twarzy i wypukłymi zębami.

Zgryz głęboki – leczenie

Leczenie zgryzu głębokiego najlepiej rozpocząć od wizyty u stomatologa, aby wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki próchnicze i dokonać oceny stanu dziąseł. Warto też zdecydować się na wykonanie skalingu i piaskowania zębów – popularne zabiegi w stomatologii, pozwalające na całkowite usunięcie kamienia nazębnego. Dopiero później powinieneś udać się do ortodonty, który zaplanuje twoje leczenie wady zgryzu i cały proces korekty. Zwykle zastosowanie w ortodoncji znajdują aparaty ortodontyczne (kosztujące średnio 3000 złotych za jeden łuk zębowy) oraz nakładki (koszt – około kilkuset złotych).

Obowiązkowym elementem leczenia głębokiego zgryzu powinna być również terapia u logopedy, gdzie można nauczyć się i utrwalić zasady prawidłowej artykulacji. Jeśli natomiast chodzi o leczenie tej wady zgryzu u dzieci, to warto też rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa, który pomoże w usunięciu szkodliwych nawyków (np. ssanie wargi).

Oprócz tego pamiętaj, aby każdego dnia dbać o prawidłową higienę jamy ustnej szczotkuj zęby, używając do tego odpowiedniej pasty, korzystaj z nici dentystycznej oraz płynu do płukania. Wszystkie te czynności higieniczne wykonuj przynajmniej 2 razy dziennie.

Zgryz głęboki i jego skutki

W przypadku rozpoznania zgryzu głębokiego musisz jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ nieleczona wada zgryzu może rozwinąć się w wiele kolejnych zaburzeń! Wiedz, że skutkami nieprawidłowego zgryzu mogą być:

  • wady wymowy;
  • częstsze ścieranie się zębów siecznych szczęki górnej oraz żuchwy;
  • choroby dziąseł i przyzębia;
  • próchnica;
  • dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych;
  • uszkodzenia błony śluzowej;
  • zaburzona praca narządu żucia;
  • silne napinanie mięśni w obrębie twarzy.

Zgryz głęboki to wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jeśli się z nią zmagasz, jak najszybciej umów się do specjalisty, aby móc cieszyć się prawidłowym zgryzem!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy – czym się wyróżnia? W jaki sposób można leczyć taką wadę zgryzu?

Następny artykuł
krzywy zgryz

Krzywy zgryz – jakie są najczęstsze wady zgryzu? Jak można skorygować krzywe zęby?

Podobne artykuły