zgryz otwarty

Zgryz otwarty – częsta wada zgryzu, którą z powodzeniem można leczyć. Jak się jej pozbyć?

Anna Wiktor
Zgryz otwarty jest częstym problemem, który negatywnie wpływa na wygląd jamy ustnej, a jednocześnie poważnie utrudnia życie. Co możesz zrobić, by uporać się z tą przypadłością? Sprawdź!

Zgryz otwarty – w przypadku tej wady zgryzu głównym problemem jest brak kontaktu zębów górnych z dolnymi. Ponieważ zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą w płaszczyźnie pionowej, pomiędzy zębami powstaje szpara. W jaki sposób ortodoncja walczy z taką przypadłością? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Jak rozpoznać otwarty zgryz?

Prawidłowy zgryz to piękniejszy wygląd i mniej problemów z gryzieniem pokarmu. Niestety, niewiele osób może się pochwalić zgryzem idealnym. Jakie wady są najczęstsze i czym wyróżnia się zgryz otwarty?

Rodzaje wad zgryzu

Stomatologia zna wiele problemów związanych ze stanem zębów i zgryzem. Najczęstsze wady zgryzu to:

Przyczyny zgryzu otwartego

Zgryz otwarty u dziecka jest dość częstym problemem, którego nie można ignorować. Dlaczego? Bo może to skutkować powstaniem wad wymowy. Do powstania takiej wady zgryzu przyczyniają się następujące czynniki:

  • zbyt długie ssanie palca;
  • smoczek;
  • oddychanie przez usta;
  • wypychanie języka;
  • problemy z wyrzynaniem się zębów;
  • wady genetyczne;
  • niektóre choroby.

Zgryz otwarty i jego objawy

Dobry stomatolog bez problemu rozpozna tę wadę. Po czym? Między innymi po:

  • tzw. zespole twarzy długiej;
  • szparą pomiędzy szczęką i żuchwą;
  • problemach z gryzieniem.

Zgryz otwarty – jak z nim walczyć?

Leczenie zgryzu otwartego może przybierać różne formy. Na wybór metody wpływ m.in. zakres zaawansowania wady oraz wiek pacjenta. Inaczej leczy się zgryz otwarty u 3-latka, a inaczej u osoby dorosłej.

Dlaczego leczenie zgryzu otwartego jest tak ważne?

W przypadku tej wady leczenie jest ważne ze względu na ryzyko pojawienia się takich powikłań, jak:

  • problemy związane z ułożeniem szczęki i żuchwy;
  • problemy z gryzieniem oraz wyraźnym mówieniem;
  • negatywny wpływ na wygląd twarzy i mięśnie warg.

Leczenie ortodontyczne a zgryz otwarty częściowy

W walce z taką wadą pomocny może się okazać aparat ortodontyczny. W przypadku dziecka poniżej 10. roku życia zwyczaj stosowany jest aparat ruchomy. Dzieci starsze i dorośli mogą już korzystać z aparatów stałych, które pacjenci noszą mniej więcej przez 2 lata. Dzięki aparatom możliwe jest przywrócenie tzw. normy zgryzowej. Można o niej mówić w chwili, gdy zęby górne pokrywają zęby dolne w 1/3 ich wysokości. A jak dbać o zgryz otwarty po zdjęciu aparatu? Wielkie znaczenie ma tu praca nad złymi nawykami – szczególnie w przypadku dziecka. Dzięki temu problem nie wróci, a maluch będzie mógł dorastać, ciesząc się prawidłowym zgryzem.

Zgryz otwarty – operacja

Czasem jedyną szansą na prawidłowy zgryz jest operacja. Dzieje się tak w chwili, gdy głównym problemem z zębami jest zgryz otwarty całkowity oraz w przypadku zgryzu otwartego bocznie. Głównym celem takiego zabiegu jest przywrócenie szczęce prawidłowej pozycji, a tym samym prawidłowego zgryzu.

Ćwiczenia na zgryz otwarty

Z wadami zgryzu możesz też walczyć za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Mioterapia polega przede wszystkim na regularnym powtarzaniu tych ruchów, które pomagają napinać i rozluźniać mięśnie. Do najprostszych, a jednocześnie bardzo skutecznych ćwiczeń, zaliczają się:

  • dmuchanie;
  • gwizdanie;
  • cofanie i wysuwanie żuchwy.

Zgryz otwarty sprawia, że wstydzisz się swojego uśmiechu? Chciałbyś żuć i śmiać się bez skrępowania? Sprawdź, jaką korektę może ci zaproponować ortodonta i zacznij odpowiednie leczenie. Im wcześniej zaczniesz zwalczać tę nieprawidłowość, tym lepsze efekty osiągniesz.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
paradontoza

Czym właściwie jest paradontoza? Objawy, przebieg i sposoby leczenia choroby

Następny artykuł
licówki ceramiczne

Czym są licówki ceramiczne? Kiedy warto z nich korzystać?

Podobne artykuły