implanty zębowe cała szczęka cena

Implanty zębowe cała szczęka – cena i warunki założenia. Czy warto zastąpić utracony ząb protezą stomatologiczną?

Anna Wiktor
Utrata uzębienia może być spowodowana wypadkiem czy chorobą, jednak zawsze wiąże się z dużą traumą. Bezzębie uniemożliwia codzienne normalne funkcjonowanie. Ratunkiem są implanty zębowe całej szczęki – cena tego rozwiązania jest jednak wysoka. Sprawdź, jaka!

Problemy z zębami nie są spowodowane jedynie zaniedbaniami w zakresie higieny jamy ustnej. Utrata zębów może wiązać się także z chorobą. Współczesna stomatologia nie jest jednak bezradna i umożliwia pacjentom rekonstrukcję uzębienia. Sposobem na odzyskanie pięknego, ale przede wszystkim zdrowego uśmiechu, są implanty całej szczęki. Cena takiego rozwiązania dochodzi nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Zarówno w przypadku pojedynczego zęba, jak i kilku naraz, może różnić się w zależności od gabinetu stomatologicznego czy kliniki. Co musisz wiedzieć o zabiegu? Czy warto w ten sposób uzupełnić braki zębowe? Sprawdź!

Czym są implanty stomatologiczne?

Implant zębowy wstawia się w miejsce naturalnego zęba. Składają się na niego:

 • specjalna śruba mająca zastąpić korzeń zęba;
 • korona, czyli porcelanowa nadbudowa montowana na śrubie.

Tytanowy implant stomatologiczny musi zostać wkręcony w kości. Zabieg taki nazywa się implantacją – w przypadku pojedynczego zęba zajmuje on około 30 minut. Po wszczepieniu zachodzi proces tzw. osteointegracji, czyli trwałego połączenia się implantu z tkanką kostną. Odbudowa kości trwa około 3 miesięcy w przypadku zębów dolnych i 6 miesięcy w przypadku implantów górnych. W tym czasie śruba przykryta jest dziąsłem i może się goić, a pacjent używa tymczasowej protezy, co znacznie poprawia jego komfort życia.

Drugi etap leczenia implantologicznego polega na odsłonięciu śruby wrośniętej w kości szczęki, założeniu łącznika i odtworzeniu korony. Rekonstrukcja brakujących zębów to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Rodzaje implantów

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje implantów do uzupełniania braków w uzębieniu:

 • modele tytanowe, które uważa się za trwałe i bardzo bezpieczne – tytan nie wywołuje reakcji alergicznej;
 • modele cyrkonowe, czyli ceramiczne – zapewniają one piękny uśmiech, są nie do odróżnienia od własnych zębów. Charakteryzuje je duża odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Pacjenci mogą zdecydować się na implant jednego zęba, ale również dwóch czy czterech. Oprócz zabiegu wszczepienia implantów kilku zębów przeprowadza się także procedurę odtworzenia całego uzębienia. Proteza zębowa na implantach jest alternatywą dla protez ruchomych. Czasem wystarczy kilka implantów, by odbudować większą liczbę zębów – przy bezzębiu wystarczą dwa implanty w żuchwie i cztery implanty w górnej szczęce.

Trwała proteza zębowa – przeciwwskazania

Przed zabiegiem implantacji konieczne jest przeprowadzenie konsultacji specjalistycznej – nie każdy pacjent zakwalifikuje się do wszczepienia implantu. Przeciwwskazania to przede wszystkim:

 • cukrzyca;
 • AIDS;
 • nowotwory;
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • choroby o podłożu nerwicowym;
 • stan zapalny w jamie ustnej.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są również:

 • nieodpowiednia budowa np. żuchwy – niewystarczająca szerokość, wysokość;
 • paradontoza;
 • osteoporoza;
 • zaawansowana próchnica;
 • ciąża.

Implant zębowy – jak się przygotować?

W pierwszej kolejności stomatolog zleci i przeprowadzi niezbędne badania, by ustalić, czy odbudowa zęba jest możliwa. Czasem konieczne są:

 • wykonanie tomografii komputerowej;
 • ocena stanu zdrowia jamy ustnej;
 • ocena ogólnej kondycji pacjenta.

W pewnych sytuacjach należy odbudować kość lub wykonać zabieg podnoszenia dna zatok szczękowych. W wielu przypadkach wymagane jest leczenie zębów z ubytkami.

Implanty zębowe cała szczęka – cena

Cennik usług protetycznych w każdym gabinecie może być nieco inny. Ile kosztują implanty całej szczęki? Nie da się tego określić jednoznacznie. Wszystko zależy od kilku aspektów, takich jak:

 • koszt dodatkowych badań oraz zabiegów;
 • wybór producenta i materiału implantów dentystycznych;
 • metoda leczenia.

Cena implantu zęba zależy także od stopnia skomplikowania procedury jego wszczepienia. Obejmuje ona zazwyczaj ustalenie planu leczenia, konsultację, wszczepienie implantu i wykonanie korony.

Średnia cena za 1 implant to około 3000 zł. W przypadku odbudowy protetycznej obejmującej np. 4 implanty wycenę przeprowadza się nieco inaczej. Koszt protezy zależy od liczby implantów, na których jest ona mocowana. Ile kosztują implanty całej szczęki mocowane w sześciu miejscach? Nawet do 30000 zł. Im mniej implantów mocujących, tym niższa cena – od 2000 zł do 20000 zł.

Implant zęba – czy warto zamocować?

Brak zębów znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym żucie czy mówienie. Osoby z tego rodzaju defektami wycofują się z życia towarzyskiego, wstydzą się swojego wyglądu. Trzeba pamiętać, że utrata zębów nie jest tylko problemem estetycznym, ale ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia. Odpowiada za wady zgryzu, wymowy, zapadanie się policzków, a także rozchwianie sąsiednich zębów, a nawet zanik kości. Rozwiązaniem jest np. implant szczęki.

Proteza tego rodzaju to ratunek dla wielu pacjentów – szansa na normalne życie i piękne zęby. Implantologia jest nadzieją dla osób, które z różnych przyczyn utraciły własne zęby. Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem, umów się na konsultację do dentysty, który rozwieje wątpliwości, a także określi koszt implantu i kompleksowej terapii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
implanty zębów cena

Implanty zębów – cena usługi może być bardzo różna. Sprawdź, jak wygląda cennik implantów zębowych!

Następny artykuł
proteza na implantach cena

Proteza na implantach – cena. Czy jest wysoka? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

Podobne artykuły