proteza górna bez podniebienia

Proteza górna bez podniebienia – kiedy możesz z niej korzystać?

Anna Wiktor
Wybór protez, dostępnych na polskim rynku, jest dość szeroki. Szukasz wygodnego sposobu na braki zębowe? Sprawdź, w jaki sposób proteza górna bez podniebienia pomoże Ci w walce o zdrowy i piękny uśmiech.

Protezy zębowe mogą przybierać różne formy, co daje wiele możliwości protetykom. Na czym najmocniej zależy pacjentom, którzy chcą uzupełnić brakujące zęby? Na eleganckim wyglądzie oraz na wygodzie. Jakie protezy spełniają takie oczekiwania? Co możesz wybrać, jeśli jednym z priorytetów jest dla ciebie komfort użytkowania? Czym jest proteza górna bez podniebienia. Sprawdzamy!

Rodzaje protez zębowych

Z jakimi protezami konkuruje proteza górna bez podniebienia? Wśród najpopularniejszych rozwiązań, z których korzysta rynek protetyczny, znajduje się proteza szkieletowa, której najważniejszym elementem jest metalowy szkielet. Na nim umieszczana jest część akrylowa, imitująca dziąsła i zęby.

Popularnością cieszą się też:

  • protezy bezklamrowe na zatrzaskach lub zasuwach;
  • protezy akrylowe częściowe lub całkowite;
  • protezy elastyczne, wykonane z materiałów termoplastycznych;
  • protezy oparte na implantach.

Czym wyróżnia się proteza górna bez podniebienia?

Jednym z największych wyzwań w protetyce jest utrzymanie protezy. Problem ten jest najmniejszy w przypadku tych nieosiadających (szczególnie szkieletowych), w których wykorzystywane są klamry i specjalne podparcia. Największe problemy z utrzymaniem sprawia proteza całkowita osiadająca. W przypadku pacjentów z bezzębiem trudniej zamocować ją w taki sposób, by użytkownik mógł żuć i śmiać się bez obaw.

Chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort? Chcesz uniknąć przynajmniej niektórych problemów? Wybierz możliwie jak najlżejszą i dyskretną protezę.

Zobacz też:
Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia? Odpowiadamy!

Proteza zębowa a nowe odczucia. Do czego musisz się przyzwyczaić?

Jak przyzwyczaić się do nowej protezy? Dla większości pacjentów, którzy własne zęby musieli zastąpić sztucznymi, pierwsze dni korzystania z nowych zębów mogą być dość trudne. Pojawienie się ciała obcego w jamie ustnej może skutkować m.in. zwiększoną produkcją śliny oraz dyskomfortem pojawiającym się w trakcie jedzenia. Sporym problemem jest też duża płyta protezy, która w początkowym okresie może sprawiać sporo problemów podczas zakładania i wyciągania szczęki.

Jak wygląda proteza górna bez podniebienia na implantach?

Proteza górna bez podniebienia, osadzona na czterech implantach, to rozwiązanie, które ma w swej ofercie niemal każdy gabinet stomatologiczny. Aby dentysta mógł ją zastosować, musisz spełnić kilka warunków. Podstawa to dobrze zachowana kość szczęki, w której stomatolog zamocuje 4 tytanowe śruby. Jeśli nastąpił już zanik kości, lekarz stomatolog może skorzystać z protezy na 6 implantach. Na nich powstanie most – niewielka, za to bardzo trwała proteza górna bez podniebienia, dzięki której odzyskasz pewność siebie oraz możliwość cieszenia się ulubionymi posiłkami.

Elastyczne protezy zębowe bez podniebienia

Stomatolog może ci polecić również nowoczesne protezy, wykonane z materiałów dentystycznych najwyższej jakości. Pierwsze protezy tego typu powstawały z nylonu, który z czasem został wyparty przez bardziej praktyczne środki. Tam, gdzie pojawia się wypełnienie, zwykle stosowany jest silikon. W przypadku protez bez podniebienia najczęściej wykorzystuje się acron – materiał trwały, estetyczny i ceniony za łatwość utrzymania w czystości.

Zobacz też:
Czym jest i ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa?

Jeśli chcesz zadbać o swój komfort i poprawić wygląd jamy ustnej, możesz skorzystać z wielu możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu. Coraz większy wybór alternatyw dla protez osiadających i protez ruchowych sprawia, że komfortem i pięknym wyglądem możesz się cieszyć nawet wtedy, gdy stracisz naturalne zęby.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy wybielanie zębów boli

Czy wybielanie zębów boli? Problemy z wybielaniem zębów w domu i u stomatologa

Następny artykuł
plastyka zatoki szczękowej

Na czym polega plastyka zatoki szczękowej?

Podobne artykuły