Ropa po wyrwaniu zęba

Ropa po wyrwaniu zęba – kiedy będzie potrzebny antybiotyk?

Anna Wiktor
Ropa po wyrwaniu zęba to niestety dosyć często zdarzające się powikłanie. Czasem problem pojawia się w ciągu kilku dni po usunięciu zęba, a czasem – po kilku tygodniach. Jak sobie z nim radzić i czy zawsze jest konieczna wizyta w gabinecie dentysty?

Ropa po wyrwaniu zęba, która zbiera się na dziąśle i powoduje spory dyskomfort to jedno z możliwych powikłań występujących po ekstrakcji. Zawsze jest ono oznaką rozwijającej się infekcji! Jak rozpoznać ropień zęba i kiedy udać się do dentysty? Jak przebiega leczenie? Wyjaśniamy!

Ropa po wyrwaniu zęba – przyczyny i objawy

Ropny stan zapalny po usunięciu zęba to powikłanie, które najczęściej pojawia się po ekstrakcji ósemki. Nie oznacza ono, że zabieg został źle przeprowadzony! Ropa po wyrwaniu zęba może zebrać się np. z powodu zmniejszonej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Czasem zbieranie się ropy jest też oznaką innego powikłania – tzw. suchego zębodołu. Wówczas towarzyszy mu silny, promieniujący do ucha ból oraz wrażliwość zainfekowanego dziąsła na dotyk.

Z ropnym zapaleniem możesz mieć także do czynienia, gdy nie odczuwasz bólu, ale rana po wyrwaniu zęba smierdzi. Innym objawem sugerującym, że właśnie zebrała się ropa w dziąśle jest wygląd zainfekowanego miejsca. Dziąsło staje się czerwone, jest opuchnięte, a jego powierzchnia gładka i lśniąca.

W każdym ze wskazanych przypadków niezwłocznie zgłoś się do lekarza dentysty, który usuwał ząb. Nie trać czasu na domowe płukanki (np. naparem z rumianku czy szałwii) – problem nie ustanie samoistnie!

Zobacz też:
Ból dziąsła po wyrwaniu zęba – jak uniknąć powikłań?

Ropa na dziąśle po usunięciu zęba – leczenie

Co czeka cię w gabinecie, kiedy zgłosisz się z ropą po wyrwaniu zęba? Lekarz może zlecić wykonanie zdjęć RTG, aby mieć pełen obraz sytuacji i określić, jak dużą przestrzeń wypełniła ropa. Najczęściej jednak stomatolog od razu zajmie się oczyszczeniem bolesnego miejsca. Otrzymasz znieczulenie miejscowe, a następnie lekarz przeprowadzi zabieg.

Czasem ropa po wyrwaniu zęba jest objawem tzw. przetoki ustno-nosowej. Jej dodatkowym symptomem będzie przedostawanie się płynów z ust do zatoki albo towarzyszące oddychaniu uczucie przepływu powietrza z nosa bezpośrednio do jamy ustnej. W takim przypadku lekarz będzie musiał opróżnić przetokę z ropy. Jeśli zmiana jest niewielka – na tym zakończy się jego ingerencja. Duża przetoka wymaga jednak leczenia u chirurga szczękowego. Zabieg chirurgiczny polega wówczas na tym, że lekarz natnie płat śluzówkowo-okostny i przesunie go tak, aby zakryć połączenie ust z nosem. Następnie zszyje ranę. Po takim zabiegu bezwzględnie stosuj się do otrzymanych zaleceń. Postaraj się nie jeść i nie pić minimum do czasu kiedy, znieczulenie przestanie działać. Przez kilka pierwszych dni unikaj też schylania się czy wysiłku fizycznego. Pamiętaj wreszcie, że w miejscu usuniętej przetoki początkowo może utrzymywać się niewielki obrzęk. Jeśli jednak nie zmniejsza się z czasem albo dochodzą kolejne dolegliwości, trzeba będzie po raz kolejny skonsultować się z lekarzem!

Dalsze leczenie przetoki (ale też większego ropnia) wiąże się z przyjmowaniem środków farmakologicznych. Co to oznacza? Otrzymasz antybiotyk po wyrwaniu zęba.

Zobacz też:
Alkohol po wyrwaniu zęba – jak picie alkoholu wpływa na znieczulenie?

Zakażenie w jamie ustnej – kiedy lekarz zlecił antybiotyk

Kiedy zebrana ropa po wyrwaniu zęba wywołała dodatkowe objawy i otrzymałeś antybiotyk, koniecznie stosuj się do zaleceń związanych z jego stosowaniem! Nawet jeśli już po kilku dniach zauważysz poprawę – opuchlizna zmniejszy się, ustanie ból i gorączka, nie przerywaj leczenia! Może to spowodować nawrót problemów.

Jesteś ciekawy, jaki antybiotyk na ząb z ropą przepisywany jest najczęściej? Zwykle są to popularne leki o szerokim spektrum działania. Należą do nich: penicylina, klindamycyna, azytromycyna lub amoksycylina z kwasem klawulanowym. Czy mogą one wywoływać skutki uboczne? Jak każdy lek, również przyjmowanie wskazanych antybiotyków może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Dlatego też poinformuj dentystę o wszelkich lekach, które już przyjmujesz oraz alergiach. Dzięki temu dobierze on odpowiedni antybiotyk, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia dodatkowych dolegliwości.

Ropa po wyrwaniu zęba to powikłanie, którego leczenie wymaga pomocy specjalisty. Dlatego też nie próbuj terapii na własną rękę! Niedopuszczalne jest zwłaszcza wyciskanie ropy czy domowe przecinanie ropnia! Takim zachowaniem jedynie pogorszysz swój stan! Kiedy pojawia się obrzęk, ból i ropny stan zapalny w okolicy dziąsła po ekstrakcji zęba, jedyne, co powinieneś zrobić to udać się do stomatologa. A potem stosować do jego zaleceń!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mycie zębów po usunięciu ósemki

Mycie zębów po usunięciu ósemki – o czym warto pamiętać?

Następny artykuł
Dziąsło po wyrwaniu zęba białe

Dziąsło po wyrwaniu zęba białe, czyli jak przebiega proces gojenia

Podobne artykuły