martwy ząb ile wytrzyma

Martwy ząb – ile wytrzyma? Wyrywać czy leczyć?

Anna Wiktor
Choć całkowicie martwy ząb często nie boli, nie jest on również w pełni funkcjonalny. Twoim problemem jest martwy ząb? Ile wytrzyma to podstawowe pytanie, ale powinieneś mieć ich znacznie więcej.

Twoim problemem jest martwy ząb? Ile wytrzyma to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od konkretnego przypadku. Niezależnie od tego, czy pojawiają się dolegliwości bólowe, warto zapoznać się z opinią stomatologa. Niezbędne może być wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli ocenić sytuację i podjąć ewentualne kroki. Martwy ząb nie oznacza automatycznie, że trzeba go wyrywać – rozwiązania są różne, najczęściej dostosowane do aktualnej kondycji zęba, a także stanu pacjenta.

Czym jest martwy ząb?

Martwica zęba to stan, w którym pozbawiony jest on żywej miazgi. Warto wiedzieć, że obumieranie zęba to proces, który trwa dłuższy czas, nigdy nie dzieje się nagle, czy nawet z dnia na dzień. Początkowo może nie dawać on nawet żadnych objawów, dlatego z łatwością można przegapić, że zaczyna dziać się coś niepokojącego. Pierwszą oznaką jest zwykle nadwrażliwość okolicznych tkanek na zmianę temperatury. Zazwyczaj niedługo później pojawia się pulsujący ból. Nie reaguje on na powszechnie dostępne leki przeciwbólowe.

Martwy ząb w końcu staje się ciemniejszy, najczęściej siny, a znajdujące się na nim szkliwo matowe. Nawet jeśli sam w sobie nie jest bolesny, wpływa na wygląd uśmiechu. Dlatego właśnie wiele osób zaczyna podejmować kroki w celu rozwiązania problemu. Ale czy od razu trzeba go wyrywać?

Martwy ząb – ile wytrzyma? Czy może boleć?

Ból martwego zęba nie oznacza wcale, że trzeba natychmiast go usunąć. Decyzja należy do dentysty, który przy pomocy podstawowych narzędzi oceni stan zęba. Jednocześnie zrobi wywiad dotyczący bólu i innych negatywnych okoliczności związanych z problemem. Rozwiązaniem może okazać się leczenie kanałowe. Wiele zależy między innymi od tego, czy w okolicach zęba wytworzył się stan zapalny. Badanie stomatologiczne jest więc kluczowe, podobnie jak procedura oceny stanu uzębienia.

Jeśli twoim problemem jest martwy ząb, ile wytrzyma to kwestia priorytetowa. Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie – są przypadku, gdy martwy ząb nie daje żadnych objawów i spełnia swoją funkcję przez dziesiątki lat. Zdarzają się również takie, że niedługo go obumarciu miazgi dochodzi do komplikacji, które prowadzą do podjęcia radykalnych kroków. W przypadku pojawienia się takiego problemu najważniejsze, to udać się do gabinetu stomatologicznego i skonsultować przypadek ze specjalistą.

Wyrwać, czy jednak leczyć kanałowo?

Powodów obumarcia miazgi w zębie jest bardzo dużo. Najczęściej wymienia się złą higienę jamy ustnej oraz próchnicę. Problemem jest również zbyt długie ignorowanie bólu zęba, który może prowadzić do właśnie różnych przykrych konsekwencji – w tym infekcji dziąseł. Leczenie martwego zęba jest możliwe w określonych okolicznościach i jeśli rokowania są dobre, warto się na nie zdecydować. Jeśli ząb pozostanie na swoim miejscu, konieczne może okazać się jego wybielanie, żeby pasował do pozostałych.

Martwica miazgi zęba pacjenta może jednak doprowadzić do sytuacji, że stomatolog zasugeruje przeprowadzenie zabiegu usunięcia. W takim wypadku najlepiej posłuchać specjalisty, ponieważ martwy ząb próchnicowy może okazać się dużym problemem za kilka dni, tygodni, a niekiedy miesięcy. Nie będzie dało się go oczywiście wyleczyć.

Usunięcie, leczenie kanałowe pod znieczuleniem, odbudowa – w przypadku martwego zęba możliwości jest sporo, a wybór zależy od konkretnego przypadku. Jeśli ząb nie boli, jest spora szansa, że będzie można go zostawić. Jeśli jednak zaczyna boleć, sytuacja może okazać się bez wyjścia, a jedynym rozwiązaniem będzie usunięcie. Wiele zależy również od tego, jak szybko uda się wykryć problem i odpowiednio na niego zareagować.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ból dziąsła po wyrwaniu zęba

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba – jak uniknąć powikłań?

Następny artykuł
Mycie zębów bez pasty

Mycie zębów bez pasty – czy to ma sens?

Podobne artykuły