Biały nalot po wyrwaniu zęba

Biały nalot po wyrwaniu zęba – czy to dobry znak?

Anna Wiktor
Czym jest biały nalot po wyrwaniu zęba, który widzisz na dziąśle? Dlaczego powstał i czy naprawdę powinien się tam znaleźć? Tak! Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, jak przebiega poprawny proces gojenia się rany po ekstrakcji!

W skrócie:

  • Biały nalot po wyrwaniu zęba to dobry znak! ✔️
  • Jeśli go zauważyłeś, możesz być pewien, że rana poprawnie się goi i nie doszło do rozwoju zakażenia. ✔️
  • Jeśli biały nalot przekształci się w szary, natychmiast zgłoś się do dentysty. ✔️

Biały nalot po wyrwaniu zęba – jak przebiega proces gojenia?

Niemal od razu po ekstrakcji zęba w wypełnionej krwią ranie zaczyna tworzyć się galaretowaty skrzep. Początkowo skrzep ten ma kolor czerwony, jednak już w pierwszej dobie po zabiegu jego barwa się zmienia. Wtedy właśnie zauważalny staje się biały nalot po wyrwaniu zęba, czyli włóknik – zdrowa tkanka łączna, z której powstanie nowe dziąsło. 

Włóknik bardzo szybko znów zmieni kolor i upodobni się do pozostałych dziąseł w twojej jamie ustnej. Nie oznacza to jednak końca procesu gojenia! Choć rana będzie zabliźniona, gojenie kości i właściwe uformowanie się dziąsła potrwa jeszcze 3-6 miesięcy (zależnie od wielkości zęba, twojego stanu zdrowia, a nawet tego, czy zostały założone szwy).

biały nalot po wyrwaniu zęba jest normalny, szary jest niepokojący

Domowe sposoby na szybsze gojenie się miejsca po usunięciu zęba

Kiedy ustanie krwawienie po usunięciu zęba i będziesz mógł wypluć tampon stomatologiczny, zapewne zaczniesz szukać sposobów, aby przyspieszyć proces gojenia rany. Jedyne co możesz zrobić w kilka godzin po zabiegu to przyłożenie zimnego kompresu (jeśli jesteś opuchnięty albo odczuwasz silny ból) oraz przyjęcie leków przeciwbólowych. Na razie powstrzymaj się od płukania jamy ustnej oraz szczotkowania zębów.

Ważne!🦷

Rana będzie się zasklepiać – nie przeszkadzaj w tym procesie, aby nie dopuścić do usunięcia skrzepu. Na wszelkie działania odkażające, które mają naturalnie zmniejszyć dolegliwości bólowe (np. płukanki), przyjdzie czas nieco później — odczekaj minimum 24 godziny.

Pamiętaj też, że po ekstrakcji może wystąpić nieduże podwyższenie temperatury ciała albo niewielkie krwawienie z okolic rany. Jeśli poza tym nie zauważysz innych niepokojących objawów, nie przejmuj się tym. Nie jest to stan, który należałoby skonsultować z lekarzem – obserwuj jednak czy nie następują dalsze zmiany. Jeśli tak się stanie, nie zwlekaj z wizytą u swojego dentysty!

Suchy zębodół i inne powikłania

Najczęstsze powikłania po usunięciu zęba to zakażenia bakteryjne i ropne, którym towarzyszy stan zapalny. Czasem jednak jako powikłanie rozwija się też proces gnilny po wyrwaniu zęba. Jak je rozpoznać? Biały nalot po wyrwaniu zęba przybiera szary kolor. Z jamy ustnej, pomimo czyszczenia zębów, wydobywa się brzydki zapach, a miejsce ekstrakcji jest bardzo bolesne. Wszystkie te objawy powinny jak najszybciej zostać skonsultowane z dentystą!

Jak najszybciej umów się na wizytę kontrolną, podczas której stomatolog sprawdzi stan rany i wdroży odpowiednie leczenie. Dzięki temu istnieje duża szansa, że infekcja nie rozwinie się i nie dojdzie do większych komplikacji. Czego możesz się spodziewać? Prawdopodobnie otrzymasz receptę na antybiotyk. Może też zostać podane ci znieczulenie, aby dentysta mógł dokładnie oczyścić ranę.

Biały nalot po wyrwaniu zęba to oznaka dobrego gojenia się rany! Postaraj się utrzymać ten stan! Stosuj odpowiednią higienę jamy ustnej, przez kilka dni powstrzymuj się od spożywania gorących pokarmów i picia przez słomkę. Wszystko to sprawi, że rana nadal będzie goić się poprawnie i nie dojdzie do powstawania przykrych powikłań.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje wyrwanie i wstawienie wszystkich zębów

Ile kosztuje wyrwanie wszystkich zębów i wstawienie nowych w 2023?

Następny artykuł
zapach ropy po wyrwaniu zęba

Zapach ropy po wyrwaniu zęba – czy zawsze oznacza infekcję?

Podobne artykuły