po wyrwaniu zęba widać coś białego

Po wyrwaniu zęba widać coś białego – czym to jest spowodowane?

Jakub Kaczmarek
Po wyrwaniu zęba widać coś białego? Spokojnie! W dziąśle po ekstrakcji zachodzą procesy gojenia, które objawiają się właśnie w taki sposób! Sprawdź, co warto wiedzieć o ranach poekstrakcyjnych!

Po wyrwaniu zęba widać coś białego na dziąśle? To dobrze! Najprawdopodobniej oznacza to, że rana goi się we właściwy sposób. Jeśli jednak wciąż martwisz się, bo to, co widzisz, jest twarde i ostre, czytaj dalej. Wyjaśniamy, jak przebiega proces gojenia się dziąsła po ekstrakcji i co może się w nim znaleźć!

W skrócie:

 • Po usunięciu zęba dziura wypełnia się krwią i tworzy się skrzep, który chroni ranę przed bakteriami i wirusami.
 • Początkowo skrzep ten ma kolor czerwony, ale w miarę trwania procesu gojenia zmienia się na biały.
 • Jeśli to białe „coś” jest twarde, jest to prawdopodobnie odłamany kawałek kości, który zwykle wypada z zębodołu podczas procesu gojenia.
 • Aby wspomóc gojenie, powstrzymaj się od picia kawy, jedzenia gorących potraw, palenia papierosów i praktykuj właściwą higienę jamy ustnej.
 • Zimne okłady mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zminimalizować ból.
 • Proces gojenia może trwać do 6 miesięcy, przy czym już po miesiącu większość powierzchni zębodołu wypełnia zmineralizowana tkanka kostna.

Po wyrwaniu zęba widać coś białego – co to znaczy?

Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego po wyrwaniu zęba widać coś białego, powinieneś najpierw dowiedzieć się, jak przebiega proces gojenia rany po ekstrakcji zęba. Zaraz po wyrwaniu zęba dziura wypełnia się krwią – to ten czas, kiedy pacjent otrzymuje polecenie zagryzania tamponu. Wówczas też zaczyna tworzyć się skrzep – naturalny „opatrunek”, który chroni miejsce ekstrakcji przed wirusami i bakteriami. Początkowo skrzep ma kolor czerwony. Jednak w późniejszym etapie gojenia barwa zmienia się na białą. Biały nalot po wyrwaniu zęba, który obserwujesz na dziąśle to więc zazwyczaj nic innego niż skrzep pokrywający poprawnie gojącą się ranę!

gdzie tworzy się skrzep po wyrwaniu zęba

Blaszka kostna widoczna po wyrwaniu zęba

Czasem jednak coś białego, co widać po wyrwaniu zęba, jest ostre i wyraźnie ci przeszkadza. W takiej sytuacji może oznaczać to, że w ranie pozostały luźne fragmenty kości. Choć brzmi to poważnie, to taka blaszka kostna po wyrwaniu zęba wystająca z rany zdarza się dość często i nie jest powodem do niepokoju. Z zębodołu wydostanie się ona samoistnie. Nie próbuj więc wyciągać zgrubień palcami ani odsuwać ich językiem! W ten sposób możesz jedynie uszkodzić powstały skrzep – albo doprowadzić do sytuacji, w której wypadnie on z zębodołu!

Zapamiętaj!

Po ekstrakcji staraj się nie dotykać rany. Przez minimum 24 godziny po zabiegu zrezygnuj z picia kawy, jedzenia gorących potraw, palenia papierosów. Nie pij też i nie jedz do czasu ustania znieczulenia – wyjątkiem będzie przyjęcie pierwszej dawki tabletek przeciwbólowych (o ile takie działanie zaleci ci lekarz). Jeśli dziąsło po wyrwaniu zęba jest z początku spuchnięte, tkliwe i boli, nie bój się. Taki stan może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Jeśli jednak odczuwasz bardzo silny, promieniujący ból, a z jamy ustnej wydobywa się niemiły zapach, jak najszybciej zgłoś się na kontrolną wizytę do stomatologa!
jaki kolor ma skrzep po wyrwaniu zęba

Co zrobić, by wspomóc proces gojenia się dziąsła po ekstrakcji?

Jak już wiesz, jeśli po wyrwaniu zęba widać coś białego, to dobra oznaka. Gorzej, gdy skrzep wypadnie albo staje się szary! Jak do tego nie dopuścić? Przede wszystkim przestrzegaj zaleceń lekarza! Przynajmniej przez 2-3 dni po usunięciu zęba spożywaj miękkie i płynne produkty. W czasie gojenia się rany dokładnie dbaj o higienę jamy ustnej. Nawet jeśli w ranie wciąż tkwi kawałek kości, po 24 godzinach prawdopodobnie będziesz mógł wypłukać ją odkażającą płukanką z szałwii lub rumianku. Zanim jednak zdecydujesz się na to, zapytaj o opinię stomatologa, który dokonał ekstrakcji.

Jeśli dopiero wyrwałeś zęba, możesz pomóc sobie i zminimalizować ból, robiąc zimne okłady. Wyjmij dowolny produkt z zamrażarki, owiń go w bawełnianą ściereczkę i przykładaj na ok. 15 minut do policzka w miejscu ekstrakcji. Po tym czasie zrób krótką przerwę i znów przyłóż okład. Taki zabieg złagodzi opuchliznę.

Stosowanie się do powyższych rad zapewni ci spokojne i poprawne gojenie się rany. Już po miesiącu ok. 88% powierzchni zębodołu wypełni zmineralizowana tkanka kostna. Sam proces gojenia może jednak potrwać nawet do 6 miesięcy (zwłaszcza, jeśli usuwałeś ósemki!).

Jeśli po wyrwaniu zęba widać coś białego w dziąśle, spróbuj najpierw ustalić, co to jest. Skrzep, który zmienił kolor, absolutnie nie jest problemem! Wręcz przeciwnie – fakt, że jest biały, świadczy o tym, że proces gojenia przebiega prawidłowo! Jeśli z kolei białe „coś” w dziąśle jest twarde, z pewnością jest to ułamany kawałek kości. To również nie jest powód do niepokoju, a jedynie do obserwacji – w procesie gojenia blaszki kostne powinny wypaść samoczynnie.

Często zadawane pytania

Czy po wyrwaniu zęba widać kość?

  Po wyrwaniu zęba zwykle nie widać bezpośrednio kości, ponieważ zębodół zostaje wypełniony skrzepem krwi. Skrzep ten chroni kość i tkanki otaczające przed infekcją oraz wspomaga proces gojenia. W niektórych przypadkach, gdy skrzep się nie utworzy lub zostanie usunięty, może dojść do odsłonięcia kości, co nazywa się suchym zębodołem.

  Jak wygląda zębodół po wyrwaniu zęba?

  Zębodół po wyrwaniu zęba jest pusty i wypełniony krwią, która powoli zastyga, tworząc skrzep. Skrzep ten chroni zębodół i umożliwia regenerację tkanek wokół niego. W trakcie procesu gojenia zębodół zaczyna się zamykać, a kość i tkanki łączne wypełniają powstałą przestrzeń.

  Jak rozpoznać zakażenie po wyrwaniu zęba?

  Zakażenie po wyrwaniu zęba może wystąpić, jeśli obszar nie goi się prawidłowo lub gdy bakterie dostaną się do rany. Oto niektóre objawy, które mogą sugerować zakażenie:

  • Ból, który nie ustępuje lub nasila się po kilku dniach od ekstrakcji.
  • Obrzęk, zaczerwienienie lub uczucie ciepła w okolicy ekstrakcji.
  • Gorączka lub dreszcze.
  • Wydzielina ropna z zębodołu.
  • Nieprzyjemny zapach lub smak w ustach.
  • Utrata skrzepu krwi w zębodole lub wystąpienie suchego zębodołu.

  Jeśli podejrzewasz zakażenie po wyrwaniu zęba, skontaktuj się ze swoim dentystą, aby omówić objawy i uzyskać odpowiednie leczenie. W przypadku zakażenia lekarz może przepisać antybiotyki lub inne leki, które pomogą zwalczyć infekcję.


  Może Cię także zainteresować:
  Archiwum: kwiecień 2023
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzedni artykuł
  ból zęba po plombowaniu

  Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?

  Następny artykuł
  kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba

  Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Zalecenia stomatologiczne

  Podobne artykuły