ból zęba po plombowaniu

Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy może być niebezpieczny?

Anna Wiktor
Plombowanie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. U niektórych pacjentów jednak pojawia się ból zęba po plombowaniu. Czym może być spowodowany? Sprawdź to!

Gdy ząb zostanie zaatakowany przez próchnicę, to zwykle wykonuje się plombowanie. Mogłoby się wydawać, że ten prosty zabieg oznacza koniec bólu. Niestety często pojawia się ból zęba po plombowaniu, który nie zawsze jest winą dentysty. Musisz też wiedzieć, że ból zęba po wypełnieniu nie zawsze oznacza coś złego. Przeczytaj, ile czasu może się utrzymywać!

Ból zęba po plombowaniu – ile trwa?

Ból zęba po wypełnieniu najczęściej utrzymuje się średnio kilka godzin, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać go nawet do dwóch tygodni! Mimo że ten objaw uznawany jest za normalny, to gdy przybiera na sile (na przykład podczas gryzienia) lub pojawiają się inne niepokojące symptomy, to zaleca się ponowną wizytę u stomatologa. Jest ona obowiązkowa, jeśli ból nie ustąpił w ciągu dwóch tygodni od plombowania, a dodatkowo przyjmuje charakter pulsujący – może to świadczyć o stanie zapalnym miazgi zęba. Wiedz też, że ból zęba po plombowaniu czasem pojawia się nawet po kilku miesiącach – wtedy najczęściej jest to objawem próchnicy wtórnej, czy utraty szczelności. 

Dlaczego pojawia się ból zęba po plombowaniu?

Zdecydowanie najczęściej ból zęba po plombowaniu jest jedynie oznaką nadwrażliwości pozabiegowej. Jeśli odczuwasz ból podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów bądź napojów, to najprawdopodobniej nie musisz się o nic martwić. 

Zobacz też:
Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów

Niewłaściwe dopasowanie plomby a ból

Równie często okazuje się jednak, że ból zęba po wypełnieniu wynika z niewłaściwego dopasowania plomby. Jeśli stomatolog niewystarczająco ją spiłuje, to może pojawić się dyskomfort. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić także w sytuacji, gdy wypełnienie jest zbyt luźne lub niesolidnie związane z tkankami zęba. W takiej sytuacji zaleca się szybką wizytę u stomatologa.

Co może oznaczać ćmiący ból zęba po leczeniu?

Ćmiący ból zęba po leczeniu może być też wywołany zapaleniem miazgi zębowej. Bardzo często dochodzi do niego, gdy ząb był już mocno zepsuty, a bakterie dostały się do miazgi zębowej i wywołały bolesny stan zapalny. Ponadto tego typu dolegliwość może pojawić się w przypadku uszkodzenia dziąsła w trakcie borowania!

Wiesz już, jak długo utrzymuje się ból zęba po plombowaniu i jakie mogą być jego przyczyny. Jeśli pojawi się on u ciebie i dodatkowo będzie towarzyszyła mu gorączka lub obrzęk, to nie zwlekaj z odwiedzeniem specjalisty, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Bóle zębów = nerwica. Tak, to możliwe! Jak rozpoznać i uporać się z tym nieprzyjemnym problemem?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból po wyrwaniu zęba

Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
implanty cyrkonowe

Piękny i naturalny uśmiech w każdym wieku? Implanty cyrkonowe!

Podobne artykuły