pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?

Jakub Kaczmarek
Pulsujący ból zęba to uciążliwy objaw, który jest jednocześnie sygnałem, że trzeba pilnie udać się do dentysty. Zwykle ten rodzaj bólu świadczy o daleko posuniętych stanach zapalnych w jamie ustnej. Kiedy warto udać się do dentysty? Sprawdź!

Ból zęba to zawsze zły objaw, a szczególnie ten o charakterze pulsującym. Powoduje, że normalne funkcjonowanie jest niemożliwe, a wykonywanie codziennych obowiązków okazuje się mocno utrudnione. Niezależnie od przyczyny tego rodzaju dolegliwości zawsze niezbędna jest interwencja lekarza. Kiedy może pojawić się pulsujący ból zęba i jak z nim walczyć? Przeczytaj!

Nieleczona próchnica

Jeśli odczuwasz ból o charakterze pulsującym, to możesz podejrzewać, że odpowiada za niego nieleczona próchnica zębów. Jest to tym bardziej możliwe, jeśli ból pojawił się w obrębie zęba, który nigdy wcześniej nie był leczony. Najprawdopodobniej świadczy to o stanie zapalnym miazgi. W takiej sytuacji miazga puchnie i staje się bolesna. Pacjenci często informują również, że ból pulsuje w rytm bicia serca – naczynia krwionośne w zębie znajdują się niedaleko nerwu.

Niewidoczna próchnica

Musisz też wiedzieć, że próchnica nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Jeśli jej nie dostrzegasz, ale towarzyszą ci dolegliwości bólowe, to być może doszło do zapalenia wierzchołków korzenia. Często wiąże się to również z obrzękiem i powstaniem ropnia.

Jak pozbyć się bólu zęba w takiej sytuacji?

Aby zwalczyć pulsujący ból zęba, musisz odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu usunięcia zainfekowanych tkanek. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli doszło do zapalenia miazgi zęba – wtedy konieczne jest leczenie kanałowe, zaś infekcje wierzchołków korzenia mogą być wskazaniem do resekcji.

Pulsujący ból zęba po plombowaniu

Tego rodzaju problem może pojawić się również tuż po zabiegu założenia plomby. Niektórzy pacjenci uskarżają się na dolegliwości ze strony zęba, dziąsła i wrażliwość po plombowaniu. Zwykle jednak nie są one powodem do niepokoju. Jest to naturalna reakcja organizmu, szczególnie u osób zmagających się z nadwrażliwością zębiny (której przyczyną może być np. utrata szkliwa). Najczęściej pulsujący ból zęba po plombowaniu mija po 2–3 dniach. Można wówczas wypróbować domowe sposoby na ból zęba. Jeśli jednak tak się nie dzieje i w dodatku dolegliwości się nasilają, to być może wypełnienie ubytku zębowego zostało źle wykonane (np. zbyt wysoko założone). Jeśli więc ból zęba po plombowaniu nie ustępuje, wskazana jest szybka wizyta u stomatologa.

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba

U niektórych pojawia się ostry ból po ekstrakcji zęba. To uciążliwa dolegliwość, która jest powikłaniem poekstrakcyjnym. Zwykle pojawia się kilka dni po usunięciu zęba i najczęściej świadczy o tym, że w ranie po usuniętym zębie nie znajduje się prawidłowo wytworzony skrzep wtedy stwierdza się suchy zębodół. W takim wypadku nieprzyjemne odczucia narastają, pojawia się silny ból zęba, który staje się wręcz nie do zniesienia – nie pomagają nawet ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Wówczas nie ma co zwlekać z wizytą u dentysty.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

W przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych także pojawia się nieprzyjemna dolegliwość, która wynika z zakażenia bakteryjnego. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jednak do zapalenia tkanek w okolicy wierzchołkowej zęba może dojść nawet podczas leczenia kanałowego – np. poprzez uszkodzenie tkanek zęba przez preparaty dezynfekujące. Sposób zwalczenia problemu w takiej sytuacji zależy od stanu zęba zwykle wykonuje się leczenie kanałowe lub ekstrakcję zęba.

Kiedy jeszcze może pojawić się ten rodzaj bólu zęba?

Pulsujący ból zęba po zatruciu także zdarza się dość często. Wynika on z tego, że środek dewitalizujący dostaje się do przyzębia i powoduje bolesne podrażnienia. Bardzo często pojawia się też ból zęba po:

W każdej z tych sytuacji warto skonsultować się z dentystą jak najszybciej, by zwiększyć szansę na ewentualne uratowanie zęba.

Jak poradzić sobie z nagłym bólem zęba?

Najczęściej ulgę przynoszą zimne lub ciepłe okłady, choć to zależy od stopnia zaawansowania i lokalizacji stanu zapalnego zęba. Pomocne będą także niesteroidowe leki przeciwzapalne z zawartością ibuprofenu lub ketoprofenu. Warto zastosować też domowe sposoby, jak szałwia na ból zęba. W każdym przypadku jednak niezbędna jest wizyta u dentysty – tym bardziej, jeśli ból dotyka zęba nieleczonego, ponieważ dolegliwości mogą się nasilać. Pamiętaj również o tym, że nieleczona próchnica, będąca najczęstszą przyczyną pulsującego bólu zęba, może przenieść się na sąsiadujące zęby. Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, który w razie potrzeby przepisze ci odpowiednie leki – np. antybiotyki.

Jeśli dokucza ci pulsujący ból zęba, nie licz na to, że minie samoistnie. Udaj się do stomatologa, który sprawdzi stan twoich zębów i szybko wdroży odpowiednie leczenie, a ty pozbędziesz się przyczyny bólu!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
aparat porcelanowy

Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?

Następny artykuł
bruksizm

Bruksizm – niebezpieczne dla zdrowia zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Jak leczyć ten nawyk?

Podobne artykuły