bóle zębów nerwica

Bóle zębów = nerwica. Tak, to możliwe! Jak rozpoznać i uporać się z tym nieprzyjemnym problemem?

Anna Wiktor
Bóle zębów – nerwica niezwykle często wywołuje różnego rodzaju nerwobóle, również dotyczy to jamy ustnej i zębów. Dowiedz się więcej o tym problemie.

Możliwe, że w którymś momencie życia cierpiałeś na pewne bóle zębów. Nerwica jest jedną z wielu przyczyn, które powodują ten intensywny, a często trudny do zniesienia ból. Na szczęście można go złagodzić, a nawet całkowicie wyzdrowieć, tylko należy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Bóle zębów, nerwica i stres

Bóle zębów na tle nerwicowym to wyraźny znak, że stres już wyrządził znaczne szkody w organizmie. Jest to na tyle specyficzna przypadłość, że tylko regularny przegląd dentystyczny – przynajmniej co pół roku – pozwoliłaby w większości przypadków zauważyć pierwsze oznaki skutków stresu na system jamy ustnej jako całości. Co konkretnie może zauważyć dentysta?

  1. Bruksizm. Bruksizm może mieć różne przyczyny (zmiany zgryzu, krzywe zęby, zaburzenia snu itp.), a jedną z nich jest stres. Nadmierne napięcie nerwowe, drażliwość lub podobne sytuacje powodują wzrost nacisku zębów górnych na dolne oraz napięcie wszystkich mięśni żuchwy, a nawet czoła. Oznaki bruksizmu pojawiają się niezauważalnie: spłaszczenie krawędzi zębów, zużycie szkliwa, małe pęknięcia na języku itp. W takich przypadkach noszenie szyny dentystycznej w nocy może spowolnić postęp problemu i zapobiec bólowi zębów.
  2. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Sytuacje stresowe mogą generować zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni zaangażowanych w jego ruch lub pogorszyć już istniejące nieprawidłowości. Jeżeli poza oznakami bruksizmu odczuwalny jest ból w stawie lub zwraca uwagę charakterystyczne kliknięcie, konieczna będzie konsultacja ze stomatologiem.
  3. Choroba przyzębia. Istnieją badania, które pokazują, że stres sprzyja pojawieniu się choroby przyzębia lub sprzyja jej rozwojowi. Ból zęba może wiązać się z paradontozą, dlatego stany zapalne, krwawienie i dyskomfort w dziąsłach należy bezzwłocznie skonsultować z dentystą.
Zobacz też:
Ból korzenia zęba – skąd bierze się ta uciążliwa dolegliwość? Dowiedz się, jak na nią reagować

Ból zęba w sytuacji stresowej

Jeśli ząb boli, gdy jesteś zdenerwowany, pojawia się potrzeba nie tylko leczenia, ale także obowiązkowej pracy z problemami psychologicznymi. Niektórzy radzą sobie z własnymi zmartwieniami, podczas gdy inni mogą potrzebować porady. W takim przypadku wskazana jest konsultacja z psychologiem, który doradzi, w jaki sposób pozbyć się istniejących problemów.

Na tle różnych niepokojów zęby mogą bardzo boleć, a to może wynikać np. z lęku o własne zdrowie. Ból może również pojawić się, kiedy dana osoba się czymś martwi, ale stara się jak najlepiej odepchnąć od siebie złe myśli.

Profilaktyka bólu zębów wynikającego z nerwicy

Oczywiste jest, że najlepszym sposobem profilaktyki bólu zębów związanego ze stresem jest zwalczanie tego ostatniego poprzez ćwiczenia relaksacyjne, terapię psychologiczną lub jakąkolwiek inną technikę. W każdym razie ważne jest, aby udać się do gabinetu dentystycznego, aby specjalista mógł ocenić problemy, jakie wzrost napięcia emocjonalnego mógł spowodować w zdrowiu jamy ustnej i na ich podstawie przeprowadzić najbardziej odpowiednie leczenie dla każdego problemu.

Często rekomendowane są na przykład szyna na bruksizm. Z drugiej strony utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest jeszcze ważniejsze niż w sytuacjach bezstresowych, ponieważ silny stres znacznie obniża odporność.

Stan psychiczny człowieka często ma znaczący wpływ na stan jego zdrowia, stąd też pojawiające się bóle zębów. Nerwica może siać spustoszenie w całym organizmie i nie oszczędza nawet uzębienia. Dlatego dobrze jest dbać o swój psychiczny dobrostan, który pomoże utrzymać ciało w dobrej kondycji. Jeśli ból pojawia się z powodu nerwów, leczenie przez dentystę nie jest wymagane. Wystarczy się uspokoić i zażyć odpowiednie leki. Ponadto wskazana jest wizyta u psychologa i próba wyeliminowania przyczyny niepokoju.

Zobacz też:
Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
szary język

Szary język, czyli nalot na języku dużo mówi o stanie naszego organizmu!

Następny artykuł
polip miazgi

Polip miazgi zębowej co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Podobne artykuły