szyna relaksacyjna

Szyna relaksacyjna w leczeniu bruksizmu i zgrzytania zębami – rodzaje szyn

Anna Wiktor
Szyna relaksacyjna to specjalna nakładka na zęby, która pomaga uporać się z napięciami w mięśniach twarzoczaszki i towarzyszącym im bólom. Specjalny materiał zapobiega też ścieraniu się zębów, a indywidualnie dopasowany kształt ułatwia wieczorny relaks.

Stres obecny jest w życiu każdego człowieka. Wiąże się z większym pędem życia, mnogością obowiązków oraz wieloma czynnikami osobistymi i zawodowymi. Taki stan rzeczy wpływa nie tylko na stan umysłu, ale też zdrowie ciała. Napięcia gromadzą się w fizycznych strukturach, powodując tam zmiany chorobowe. Jednym z poważnych skutków stresu jest bruksizm, czyli dolegliwość, która polega na niekontrolowanym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Szyna relaksacyjna zakładana na uzębienie to skuteczny sposób na złagodzenie tego problemu, a także niektórych innych dolegliwości.

Szyna relaksacyjna – do czego służy ta nakładka?

Szyna relaksacyjna to specjalna przezroczysta nakładka montowana na uzębienie. Wykonana jest z materiału całkowicie bezpiecznego dla zdrowia pacjenta. Jej podstawową funkcją jest nie tylko samo powstrzymanie zgrzytania, ale też rozluźnienie ucisku szczęk. W ten sposób szyna przynosi ulgę osobie, która ją nosi.

Takie nakładki wykonywane są na zamówienie, co pozwala idealnie dopasować je do zgryzu konkretnej osoby. Dzięki temu można zawsze zapewnić stabilną pozycję szczęki. Szyny relaksacyjne zakłada się na noc, aby działały rozluźniająco na niekontrolowane napięcie mięśni podczas snu. W ciągu dnia, nakładka na zęby jest ściągana, co umożliwia zachowanie prawidłowej higieny, wygodne spożywanie posiłków i normalne funkcjonowanie.

Zaletą takich nakładek jest ich wygoda i estetyka. Są one przezroczyste, a więc niemal niewidoczne po założeniu. Pomagają nie tylko przy bruksizmie, ale też często zwiększają skuteczność leczenia ortodontycznego. Redukują też wady związane z ustawieniem szczęki i żuchwy, powstającymi na skutek nawykowego żucia gumy. Czas noszenia szyn relaksacyjnych ustalany jest indywidualnie przez lekarza stomatologa. Zależny jest od indywidualnego przypadku i stopnia zaawansowania dolegliwości, które ma pomóc zwalczać. Najczęściej wynosi on od około jednego roku nawet do kilku lat.

Rodzaje szyn relaksacyjnych

Szyny relaksacyjne różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego są one wykonane oraz swoim przeznaczeniem. Choć na rynku znajdziesz wiele różnych nakładek, dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje:

  • szyny relaksacyjne miękkie – są tańsze i łatwiej dostępne niż twarde nakładki, jednak specjaliści z dziedziny ortodoncji i stomatologii raczej nie zalecają ich używania. Często wykonane są ze zbyt miękkiego materiału, który wręcz ułatwia i zachęca przygryzanie go. Niektórzy przestrzegają przed ich używaniem, gdyż nie zapewniają odpowiedniej ochrony, a wręcz mogą pogorszyć stan zębów;
  • szyny relaksacyjne twarde – wykonywane są w specjalistycznym gabinecie, ze specjalnego materiału i zawsze są idealnie dopasowane do szczęki pacjenta. Lekarz pobiera najpierw wycisk górnych i dolnych zębów, który następnie przekazywany jest pracowni protetycznej. Najlepszym materiałem jest akryl, który charakteryzuje się wysoką odpornością i wytrzymałością. Dzięki temu nie tylko wspomaga rozluźnienie, ale też skutecznie zmniejsza ryzyko mechanicznych uszkodzeń zębów.

Bruksizm i inne wskazania do stosowania szyny relaksacyjnej

Szyna relaksacyjna polecana jest przede wszystkim osobom, które nadmiernie zgrzytają zębami oraz mimowolnie nadmiernie zaciskają szczękę i żuchwę. Rozluźnianie mięśni twarzy i ochrona zębów przyda się także wszystkim cierpiącym na upośledzenie stawu skroniowo-żuchwowego. Taka nakładka skutecznie chroni starte i rozchwiane zęby. Przynosi ulgę przy bólach głowy powodowanych zaciskaniem szczęk na skutek stresu. Nieleczony bruksizm może prowadzić do bólów głowy, karku i całego kręgosłupa. Szyny relaksacyjne świetnie sprawdzają się także jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego.

Gdzie i za ile kupisz szynę do rozluźnienia szczęki i żuchwy?

Jeżeli czujesz, że potrzebna ci jest nakładka relaksacyjna przeciwko zaciskaniu zębów, najlepiej udać się do stomatologa. Specjalista przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, a następnie przebada twoją jamę ustną w celu zdiagnozowania problemu. W razie faktycznej konieczności, zadecyduje, by zlecić wykonanie szyny.

Szyny twarde zawsze wykonywane są na indywidualne zamówienie, przez co kosztują więcej niż miękkie szyny relaksacyjne – ich koszt wynosi około 300-800 zł. Najpierw należy wykonać wycisk szczęki, który następnie oddawany jest protetykowi. W swojej pracowni tworzy on szynę ze specjalnych materiałów bezpiecznych dla zdrowia, a jednocześnie bardzo odpornych na uszkodzenia. Gotowy produkt jest zawsze idealnie dopasowany do uzębienia pacjenta. Prawidłowo wykonany, nie powinien powodować żadnych bolesnych otarć ani podrażnień dziąseł.

Natomiast szyny miękkie możesz dostać w aptece i sklepach ze sprzętem medycznym – mają one uniwersalny kształt i rozmiar. Wykonane są z materiału, który automatycznie dopasowuje się do zgryzu. Specjaliści nie zalecają jednak tego rozwiązania jako część terapii bruksizmu. Cena szyny relaksacyjnej miękkiej jest niższa – możesz ją kupić już za mniej niż 100 zł. Lepsze uniwersalne szyny relaksacyjne wykonane z bardziej trwałych materiałów dostępne są za około 300 zł.

Poprawne nawyki, czyli jak dbać o swoją szynę relaksacyjną

Szyna relaksacyjna jest bardzo łatwa w użytkowaniu – wystarczy założyć ją na czyste zęby przed położeniem się do łóżka i ściągnąć ją rano. Należy jednak koniecznie pamiętać przy tym o jej prawidłowym przechowywaniu i regularnym czyszczeniu. Po każdym użyciu, dokładnie umyj swoją nakładkę pod bieżącą, ciepłą lub letnią wodą.

Do kolejnego użycia, schowaj ją do przeznaczonego do tego pojemnika wyposażonego w odpowiednią wentylację. Przynajmniej raz na kilka dni użyj miękkiej szczoteczki, by usunąć z zagłębień wszelkie nagromadzone w nich zanieczyszczenia. Pamiętaj, że zaniechanie prawidłowej higieny może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

Szyny relaksacyjne biozgodne i akrylowe najbardziej skutecznie chronią zęby przed ścieraniem i uszkodzeniami. Regularne i systematyczne noszenie szyny redukuje problemy związane z bruksizmem, takie jak ścieranie, pękanie i rozchwianie zębów, nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych, ból głowy i szyi, czy uciążliwa nadwrażliwość zębów i ogólny dyskomfort podczas snu. Dobrana do pacjenta nakładka reguluje pozycję żuchwy, pomaga rozluźnić mięśnie twarzy i chroni zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi. Konsekwentnie, skutecznie pomaga się zrelaksować, wyspać i zadbać o zdrowie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
leukoplakia

Leukoplakia – stan przedrakowy błony śluzowej jamy ustnej. Charakterystyka, diagnostyka i leczenie

Następny artykuł
szczękościsk

Szczękościsk – przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać objawy szczękościsku, by odpowiednio zareagować?

Podobne artykuły