Ból zęba może wpływać negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Często nie pomagają na niego dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Nie chodzi jedynie o złe samopoczucie, ale również takie aktywności jak mówienie, spanie, poruszanie głową czy przełykanie pokarmów. Dolegliwość ta może więc „rozregulować” i wywrócić do góry nogami całe nasze życie. Co dzieje się, gdy ząb mądrości boli przy przełykaniu? Istnieje kilka prawdopodobnych wyjaśnień. Spokojnie, nie oznacza to, że zęby trzeba usunąć.
Ząb mądrości boli przy przełykaniu – możliwe powody
Choć domowe sposoby na ból zęba są często skuteczne, zwykle nie pozwalają dotrzeć do istoty problemu, ponieważ jedynie go maskują. Gdy ząb mądrości boli przy przełykaniu, oznaczać to może, trwa proces wyrzynania dolnych ósemek. W takim wypadku pojawić może się zaczerwienienie dziąsła i obrzęk, które są naturalne dla tego procesu. Podobnie jak ból podczas przełykania.
Można ten problem ignorować, ale do pewnego momentu. Wszystko bowiem dlatego, że wyrzynające się zęby mądrości to proces, który ma swoje określone fazy i ta związana z bólem przy przełykaniu również powinna po pewnym czasie ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, może to zwiastować większe problemy – chociażby sytuację, gdy ósemka wrasta w policzek. Wtedy niezbędna będzie wizyta u dentysty. Warto więc monitorować sytuację i w razie potrzeby reagować na uciążliwy ból zębowy.
Usunąć czy brać leki przeciwbólowe – jak reagować na wyrzynające się ósemki?
Pojawiające się dolegliwości bólowe związane z wyrastaniem ósemek to coś naturalnego. Jeśli ustępują one po pewnym czasie, a zęby są zdrowie, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli więc problemem jest rosnący ząb mądrości, jak uśmierzyć ból to podstawowe pytanie – często wystarczą leki bez recepty.
To jednak w sytuacji, gdy ósemki są zdrowe. Nie jest to jednak regułą. Pojawić może się stan zapalny, zatrzymanie zęba, może wytworzyć się torbiel. W takiej sytuacji niezbędna jest specjalistyczna diagnostyka. Powikłania mogą okazać się bolesne w skutkach, dlatego lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji. Pacjenci uskarżający się na przenikliwy, trwający długi czas ból w okolicach dolnych zębów mądrości powinni bezzwłocznie udać się do stomatologa. On zdecyduje, czy niezbędne będzie leczenie, czy może ekstrakcja.
Nie ma powodu, żeby usuwać prawidłowo rosnące zęby. Ale jeśli pojawia się na nim próchnica albo pojawiają się dolegliwości bólowe w żuchwie, a nawet gardle, niezbędna jest odpowiednia reakcja. Znieczulenie miejscowe i zabieg stomatologiczny może być jednym wyjściem. Szczególnie gdy wyrastaniu dolnych ósemek towarzyszy dyskomfort. Bo że ząb mądrości boli przy przełykaniu przez jakiś czas, to normalne, ale nie może to trwać zbyt długo.
Może Cię także zainteresować:
- Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?
- Ból martwego zęba – co to oznacza? Czy martwy ząb może boleć?
- Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady
- Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów
- Z czym wiąże się ból zdrowego zęba? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu w pozornie zdrowej szczęce
- Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?
- Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik