Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Anna Wiktor
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle? Niezależnie od okoliczności, taka sytuacja budzi niepokój. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak działać, kiedy ząb pojawia się w nieprawidłowym miejscu.

Mleczaki u dzieci często pojawiają się w jamie ustnej w nieprawidłowym rozmieszczeniu. Szczególny niepokój odczuwamy jednak, kiedy coś podobnego przydarza się u dorosłych ze stałymi zębami. Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle i pojawia się nieprawidłowej pozycji w stosunku do łuku zębowego? W tekście poniżej postaramy się rozjaśnić te wątpliwości.

Ząb rosnący na dziąśle. Czym jest mesiodens?

Dziąsła nad siekaczami zdecydowanie nie są miejscem, w którym standardowo pojawiają się dodatkowe zęby. W bardzo rzadkich przypadkach może jednak dojść do takiej sytuacji. Pacjent najczęściej odczuwa dyskomfort, tkliwość i ból. Następnie pojawia się widoczny i dobrze wyczuwalny językiem fragment korony zęba.

Najczęściej jest to tak zwany mesiodens, czyli ząb nadliczbowy. Jego występowanie jest dziedziczne i może powodować liczne komplikacje, takie jak na przykład:

  • stłoczenie zębów;
  • opóźnienie w wyżynaniu się zębów stałych;
  • diastema;
  • przemieszczenie się zębów.

Czasami jednak problem pojawia się całkowicie niespodziewanie u osób, które nigdy nie miały żadnych wad zgryzu. Również w takich przypadkach konieczna jest jak najszybsza diagnostyka, która pozwoli podjąć dalsze skutecznie działania.

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Osoby doświadczające mesiodensu zazwyczaj są zdezorientowane i zastanawiają się co robić, gdy ząb rośnie na dziąśle. Podobnie, jak wtedy, kiedy ósemka wrasta w policzek jedynym rozwiązaniem jest dokonanie ekstrakcji. Właśnie dlatego w momencie, kiedy zauważymy u siebie ząb wyrastający w miejscu, które nie jest dla niego przeznaczone, należy jak najszybciej umówić się na konsultację stomatologiczną.

Dentysta wykona zdjęcie RTG i przygotuje pacjenta do zabiegu usuwania całości nadprogramowego zęba. Nawet jeżeli widoczny jest tylko fragment, zachodzi konieczność ekstrakcji całego zęba razem z korzeniem. Nie ma niestety innej możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Ząb rosnący na dziąśle sam nie zniknie, a pozostawiony będzie powodował dyskomfort i może wpłynąć negatywnie na pozostałe zęby.

Podsumowanie

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle? Z pewnością konieczna będzie konsultacja dentystyczna i wykonanie zdjęcia RTG. Po tym, jak stomatolog ustali dokładną diagnozę problemu, zaproponuje termin usunięcia nieprawidłowo rosnącego zęba. Nie warto zwlekać z udaniem się do specjalisty, ponieważ nieprawidłowo rosnący ząb z pewnością sam nie wypadnie. Może natomiast spowodować wiele problemów ze zgryzem oraz utrudnić codzienne funkcjonowanie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mycie zębów raz dziennie

Mycie zębów raz dziennie – czy to wystarczy?

Następny artykuł
Mycie zębów po wyrwaniu

Mycie zębów po wyrwaniu – o czym trzeba pamiętać?

Podobne artykuły