mycie zębów raz dziennie

Mycie zębów raz dziennie – czy to wystarczy?

Anna Wiktor
Mycie zębów raz dziennie jest często krytykowaną praktyką. Czy może spowodować poważne problemy ze zdrowiem naszych zębów? Ile razy powinno się szczotkować zęby, aby zachować piękny uśmiech? Podpowiadamy!

Szczotkowanie zębów jest podstawowym zabiegiem dbania o higienę jamy ustnej. Dentyści zalecają wykonywanie go przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Czy w takim razie mycie zębów raz dziennie jest bardzo złym pomysłem? W dalszej części artykułu postaramy się rzucić więcej światła na tę kwestię.

Ile razy dziennie warto myć zęby?

Wiele osób zastanawia się jak często myć zęby. Szczotkowanie to najlepszy sposób to pozbycie się z jamy ustnej resztek pokarmu, których obecność powoduje nawarstwianie się płytki nazębnej a w konsekwencji także kamienia. To z kolei prowadzi do zwiększonej aktywności bakterii, które powodują rozwój próchnicy w jamie ustnej.

Właśnie dlatego najlepiej myć zęby po jedzeniu, mniej więcej po trzydziestu minutach od zakończenia posiłku. Ze szczoteczki korzystaj minimum dwa razy dziennie. Żeby uniknąć próchnicy, warto również używać nici dentystycznej, która usuwa zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowej.

Mycie zębów raz dziennie – czym to grozi?

Mycie zębów raz dziennie to zdecydowanie za rzadko! Zbyt rzadkie usuwanie płytki nazębnej to prosta droga do próchnicy, chorób przyzębia i bolesnych ubytków. Najgorszym pomysłem jest niemycie zębów na noc. Podczas snu wydzielamy bowiem mniej śliny, która chroni przed nadmierną aktywnością bakterii i w naturalny sposób reguluje pH w ustach. Oczywiście zęby należy umyć również rano.

Częstotliwość mycia zębów jest bardzo ważna dla zachowania higieny jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a w istocie im częściej, tym lepiej. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych konsekwencji, przede wszystkim próchnicy. Oczywiście ważne jest także to, aby stan jamy ustnej regularnie kontrolował stomatolog.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mycie zębów wodą utlenioną

Mycie zębów wodą utlenioną – czy to ma sens?

Następny artykuł
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Podobne artykuły