ząbkowanie biegunka

Ząbkowanie — biegunka i wymioty. Czy to normalne objawy? 

Anna Wiktor
Ząbkowaniu często towarzyszą objawy takie jak biegunka czy wymioty. Sprawdź, z czego wynikają i kiedy powinny zaniepokoić rodzica.

Przedstawiamy informacje na temat związku pomiędzy ząbkowaniem i biegunką, oraz czy można uznać biegunkę za normalny objaw.

Ząbkowanie u niemowlaka 

Ząbkowanie to naturalny okres w rozwoju dziecka związany z wyrzynaniem się zębów mlecznych. Pierwsze z zębów, czyli jedynki (zęby sieczne przyśrodkowe) pojawiają się średnio około 6 miesiąca życia. 

Jakie są charakterystyczne objawy ząbkowania? 

Do najczęstszych objawów ząbkowania u dzieci należą: 

  • wzmożona potrzeba gryzienia i ssania; 
  • bolesne i wrażliwe dziąsła; 
  • wzmożone ślinienie; 
  • lekki wzrost temperatury; 
  • wysypka na twarzy; 
  • nerwowość dziecka.

Ząbkowanie a biegunka — czy to normalny objaw?

Choć wyrzynanie się zębów nie powoduje bezpośrednio biegunki bądź wymiotów, jest kilka przyczyn, dla których można powiązać objawy. W dużej mierze oznacza to, że lekka biegunka bądź wymioty nie muszą być powodem do obawy — należy jednak w tym czasie uważnie monitorować stan niemowlęcia. Skąd bierze się częste występowanie zaburzeń układu pokarmowego podczas okresu ząbkowania? 

Biegunka bądź wymioty mogą być tutaj bezpośrednią reakcją wrażliwego układu pokarmowego dziecka na zmianę pokarmu oraz zmniejszoną liczbę przeciwciał w organizmie. Okres ząbkowania przypada u niemowląt średnio na 6 miesiąc życia. W tym samym czasie według większości zaleceń włącza się do diety dziecka stałe pokarmy takie jak kaszki czy kremy warzywne. Układ pokarmowy u dzieci nie jest jeszcze do końca rozwinięty, zmiana pokarmu często skutkuje więc zmianą konsystencji stolca. Około szóstego miesiąca życia, wraz ze zmniejszeniem częstotliwości karmienia piersią, zanika też odporność bierna, a więc i liczba przeciwciał matczynych. Ich niski poziom może zwiększać wrażliwość organizmu na zmianę diety. 

Kiedy powinna zaniknąć biegunka podczas ząbkowania? 

Biegunka związana z ząbkowaniem wywołana przez infekcję wirusową lub zmianę diety powinna zaniknąć w ciągu dwóch tygodni. Jeśli problem trwa dłużej niż ten czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. Bardzo ważne jest monitorowanie stanu zdrowia dziecka, aby wykluczyć inne, wskazujące na chorobę bądź alergię pokarmową objawy. Jeśli u niemowlęcia występuje biegunka podczas ząbkowania, należy pamiętać też o odpowiednim nawodnieniu organizmu — tutaj wystarczy podawanie małych porcji wody lub doustne stosowanie roztworów nawadniających. 

Co na biegunkę u ząbkującego dziecka? 

Kontakt z lekarzem będzie konieczny również jeśli w kale pojawia się krew, pojawiają się objawy odwodnienia (wiotkość ciała, brak reakcji na światło, brak naprężenia skóry) lub gorączka dłuższa niż trzy dni. W większości przypadków luźny stolec powinien samoczynnie się uregulować. Jeśli decydujemy się na podawanie dziecku leków na biegunkę, należy ich skład koniecznie skonsultować z pediatrą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
najlepsza szczoteczka do zębów

Najlepsza szczoteczka do zębów – ranking!

Następny artykuł
słabe zęby

Słabe zęby — co to znaczy? 

Podobne artykuły