Jeśli często trafiasz na fotel dentystyczny i masz regularne problemy z zębami, musisz zadbać o ich odpowiednie wzmocnienie. Co zrobić, jeśli masz słabe zęby?
Przyczyny słabych zębów
Główną przyczyną słabego stanu uzębienia jest nieprawidłowy stan szkliwa, czyli tkanki pokrywającej ząb z zewnątrz. Osłabienie jego struktury wynika przede wszystkim z rozwinięcia się próchnicy — jeśli ta nie zostanie zwalczona od razu, może skutkować pojawieniem się stanów zapalnych. Kluczowym sposobem na wzmocnienie słabych zębów muszą być więc regularne wizyty u stomatologa oraz dobre nawyki higieny jamy ustnej.
Czy słabe zęby mogą być genetyczne?
Choć istnieją geny, które mają wpływ na kondycję zębów (m.in. geny kodujące receptory witaminy D), większość problemów z uzębieniem wynika z czynników środowiskowych, nawyków żywieniowych oraz niewłaściwej higieny jamy ustnej. Nawet w przypadku chorób takich jak parodontoza, kwestia genetyczna uznawana jest przez stomatologów za marginalną. Genetycznie uwarunkowane mogą być za to odcień zębów oraz kształt i wielkość szczęki.
Sposoby na wzmocnienie zębów
Jak wzmocnić słabe zęby i uniknąć problemów takich jak próchnica, zapalenia dziąseł czy parodontoza? Przede wszystkim, zastanów się, czy twoja higiena jamy ustnej jest odpowiednia. Mycie zębów to nie tylko szczotkowanie dwa razy dziennie — nie wolno zapominać o nitkowaniu powierzchni międzyzębowych, czyszczeniu języka czy płukaniu odpowiednim płynem. Ogromne znaczenie ma również stosowanie właściwej pasty do zębów, posiadającej w składzie związki wapnia i fosforu. O czym jeszcze należy pamiętać? Kilka trików na wzmocnienie słabych zębów to:
- włączenie do diety większej ilości wapnia, fosforu i magnezu;
- suplementacja witaminy D;
- unikanie a najlepiej całkowite zrezygnowanie z używek takich jak kawa, papierosy i alkohol;
- wprowadzenie produktów probiotycznych do codziennej diety;
- unikanie nadmiernych ilości cukru.
Podstawowym krokiem są również regularne wizyty u dentysty, który skontroluje obecny stan uzębienia. Poza uzupełnieniem ewentualnych ubytków stomatolog pomoże nam dobrać właściwe produkty higieniczne. Warto zapisać się też na zabiegi wzmacniające takie jak fluoryzacja oraz skalling. Fluoryzacja, nazywana też lakierowaniem, dostarczy dodatkowej warstwy wzmacniającej szkliwo i chroniącej zęby przed działaniem szkodliwych kwasów. Skalling z kolei pomoże w usunięciu nagromadzonego kamienia nazębnego.
Może Cię także zainteresować:
- Jak wzmocnić zęby? Porady od stomatologa
- Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!
- Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?
- Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?
- Czerwone dziąsła – skąd bierze się ta przypadłość i jak sobie z nią radzić?
- Podrażnione dziąsła – jak radzić sobie z tą dolegliwością? Leczenie i przeciwdziałanie
- Witaminy na odbudowę dziąseł – co jeść, aby codziennie dbać o zdrowie swojej jamy ustnej?