ruszające się zęby

Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!

Anna Wiktor
Ruszające się zęby u dorosłych zawsze powodują niepokój. Nie przejmuj się jednak – w takiej sytuacji zgłoś się do stomatologa. Specjalista pomoże ci wzmocnić dziąsła i uchronić ząb przed wypadnięciem!

Ruszające się zęby mleczne u dzieci to powód do radości. Gdy zęby zaczynają się ruszać u osoby dorosłej, oznacza to poważny problem stomatologiczny. Jeśli jednak zareagujesz odpowiednio wcześnie, nie musisz się obawiać, że ząb wypadnie.

Ruszające się zęby? Poznaj możliwe przyczyny

Być może zdarzyło ci się zauważyć, że niektóre twoje zęby ruszają się w minimalnym stopniu. To normalne zjawisko. Jeśli jednak ruszający się ząb wychyla się zbyt mocno, to najczęściej skutek niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej.

Najczęstsze przyczyny ruszających się zębów to:

  • parodontoza i inne choroby dziąseł;
  • zanik korzenia zęba;
  • torbiele korzeniowe;
  • nacisk ze strony innych zębów;
  • nieleczone zapalenie tkanek okołowierzchowych.

Co robić w przypadku ruszających się zębów?

Przede wszystkim – zachowaj spokój i nie podejmuj żadnych działań na własną rękę. To może tylko zaszkodzić twoim ruszającym się zębom. Koniecznie umów się na wizytę u dentysty. W gabinecie specjalista będzie mógł ocenić stopień wychylenia i ruchomości zębów. W pierwszej kolejności zajmie się leczeniem przyczyn: 

  • parodontozy;
  • próchnicy.

Może też zalecić noszenie aparatu ortodontycznego. Następnie ważne jest wzmocnienie struktury zęba i otaczających go tkanek. W przypadku ruszających się zębów jedynek, których utrata jest zdecydowanie najbardziej niepożądana, często stosowanym rozwiązaniem jest założenie metalowej szyny. Taka konstrukcja jest niemal niewidoczna dla innych osób, za to doskonale stabilizuje ząb i zapobiega jego dalszemu rozchwianiu.

Ruszające się zęby da się uratować! Ważne jest jednak, by jak najszybciej rozpoznać przyczynę i postarać się ją wyeliminować. Pamiętaj, że może to zrobić tylko stomatolog, a wszelkie próby działania na własną rękę mogą tylko pogorszyć twój stan.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
próchnica wtórna

Próchnica wtórna – czym różni się od zwykłej próchnicy? Jak ją rozpoznać?

Następny artykuł
wstawianie zębów

Wstawianie zębów – jakie masz możliwości uzupełnienia ubytków?

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej