wstawianie zębów

Wstawianie zębów – jakie masz możliwości uzupełnienia ubytków?

Anna Wiktor
Wstawianie zębów sprawdza się w razie uszkodzenia lub utraty własnych. Skorzystaj z najnowszych osiągnięć protetyki! Jeśli chcesz uzupełnić ubytek, do wyboru masz metody na każdą kieszeń. Dowiedz się, jakie są zalety każdej z nich!

Wstawianie zębów za pomocą odpowiedniej metody pozwoli ci nie tylko cieszyć się pięknym uśmiechem, ale także zachować komfort podczas przeżuwania pokarmów. To także kwestia zdrowotna – dzięki protezom lub implantom będziesz chronić swoje naturalne zęby.

Dlaczego warto zdecydować się na wstawianie zębów?

Czy z dziurą po wyrwanym zębie da się normalnie żyć? Oczywiście, ale takie życie będzie mniej komfortowe na co dzień. Brak nawet jednego zęba utrudnia gryzienie, a dodatkowo taki ubytek może mieć niekorzystny wpływ na resztę uzębienia. Pozbawione sąsiedztwa zęby mogą zacząć się przechylać i wykrzywiać. Zniekształcone w ten sposób zęby są bardziej narażone na próchnicę.

Jakie metody wstawiania zębów możesz wybrać?

Jeśli nie wiesz, jaka metoda wstawiania zębów będzie dla ciebie odpowiednia, skonsultuj się ze stomatologiem i protetykiem. Tylko specjaliści będą mogli właściwie ocenić stan twoich dziąseł i zębów i zaproponować odpowiedni sposób rekonstrukcji. Ważny jest też budżet, jakim dysponujesz – poszczególne metody dość mocno różnią się od siebie pod względem ceny.

Wstawianie zębów zwykle przeprowadza się na kilka sposobów. Należą do nich:

  • proteza ruchoma – stosuje się ją w przypadku, gdy pacjent stracił całe uzębienie lub przynajmniej kilka zębów; jest najtańsza, ale również najmniej wygodna – trzeba ją codziennie zdejmować i czyścić;
  • mosty – to rodzaj stałej protezy zastępującej jeden lub kilka zębów, mają formę koron, dla których filarami są sąsiadujące z ubytkiem zdrowe zęby;
  • implanty – są najdroższe, ale najbardziej komfortowe dla pacjenta – sztuczny korzeń wszczepia się w kość za pomocą tytanowej śruby, a następnie na korzeniu mocuje się koronę.
Zobacz też:
Testy Herbsta stosowane są w protetyce stomatologicznej do prawidłowego wykonania protezy całkowitej

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj, że wstawianie zębów przyniesie ci wyłącznie korzyści. Należą do nich poprawa wyglądu i ochrona zdrowej części uzębienia!


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ruszające się zęby

Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!

Następny artykuł
wyrwanie zęba a l4

Czy po wyrwaniu zęba przysługuje zwolnienie lekarskie L4?

Podobne artykuły
testy herbsta

Testy Herbsta stosowane są w protetyce stomatologicznej do prawidłowego wykonania protezy całkowitej

Testy Herbsta podczas wizyty u protetyka? Na pewno je zdasz. Są częścią procesu tworzenia płytki protezy zębowej i gwarantują, że będzie pasować. Zęby sztuczne muszą być idealnie dopasowana do konkretnego pacjenta. Płaszczyzna protezy nie może być za duża ani za mała, nie może uciskać, sprawiać bólu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że mięśnie policzków, ścięgna, żuchwa, język, wargi stale są w ruchu, a więc cała płyta protezy narażona jest na przemieszczenia i musi dopasowywać się do tych ciągłych zmian. Tylko stabilna i wygodna proteza będzie spełniać swoje funkcje i będzie w pełni zaakceptowana przez pacjenta. Gwarantują to m.in. wykonane testy Herbsta, które protetyk zleca pacjentowi podczas wizyt. Czym są i jak wyglądają?
Czytaj więcej