skrzep w zębodole

Skrzep w zębodole – jak długo się utrzymuje? Jak zapobiegać jego usunięciu?

Anna Wiktor
Jeśli chociaż raz w życiu przeżyłeś ekstrakcję zęba, na pewno wiesz, że w jego miejscu tworzy się skrzep. Odgrywa on istotną rolę, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Dowiedz się, dlaczego jest taki ważny.

Podczas ekstrakcji zęba dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia zarówno tkanek miękkich, jak i twardych. W efekcie rana jest bolesna, a proces jej gojenia może trwać nawet kilkanaście tygodni, zależnie od pacjenta. Bardzo ważną rolę w zasklepianiu się rany odgrywa skrzep w zębodole. Sprawdź, jak warto o niego dbać.

Skrzep w zębodole – co to jest? Jak się tworzy?

W każdej ranie, która krwawi, tworzy się skrzep. Jest to krew, która zmienia stan skupienia i tworzy charakterystyczny, naturalny opatrunek. Skrzep w zębodole jest więc, wbrew obawom wielu pacjentów, bardzo pożądanym elementem procesu gojenia tkanek po ekstrakcji zęba.

Skrzep w zębodole przez okres do 5 dni jest czerwony. W tym okresie ból związany z procesem gojenia jest silny, bo dochodzi do stanu zapalnego. Skrzep ma za zadanie, z uwagi na swój skład, łagodzić objawy i nie dopuszczać bakterii do wnętrza rany. Z czasem staje się biały, a po ok. 21 dniach od wyrwania zęba zarasta nabłonkiem.

Skrzep w zębodole – co zrobić, gdy wypadnie?

Suchy zębodół to sytuacja, w której skrzep w zębodole nie utrzymał się dostatecznie długo. Mogą być temu winne czynniki zdrowotne, np. zmniejszona krzepliwość albo przyjmowanie leków rozrzedzających krew, jak i błędy w pielęgnacji popełnione przez pacjenta. Mowa np. o paleniu papierosów po zabiegu, piciu przez słomkę, zbyt intensywnej pielęgnacji zębów w okolicy zębodołu. Zwykle suchy zębodół tworzy się ok. 3. doby po zabiegu. Wymaga interwencji lekarza stomatologii.
Skrzep w zębodole jest bardzo pożądany, jeśli proces gojenia się tkanek po ekstrakcji zęba ma przebiegać w sposób prawidłowy. Warto zadbać o to, aby utrzymywał się jak najdłużej, przede wszystkim przestrzegając wszystkich zaleceń pozabiegowych. To zapobiegnie niepotrzebnemu bólowi i dodatkowym wizytom u dentysty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
złogi nazębne

Złogi nazębne – rodzaje, przyczyny powstawania, terapia

Następny artykuł

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej