Na sam początek — pamiętaj, że żadna z tych porad nie ma wiele sensu jeśli będziesz unikać regularnych kontroli stomatologicznych. Jak najszybciej zapisz się więc na kolejną wizytę, a w międzyczasie przeczytaj, co możesz zrobić, aby poprawić stan swoich zębów.
Jak wzmocnić zęby? Przede wszystkim: właściwa higiena
Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów. Nie wystarczy jednak byle jakie szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. O co musisz zadbać, myjąc zęby?
- Nie myj zębów od razu po posiłku — większość pokarmów (szczególnie potrawy kwaśne) tymczasowo zmiękcza szkliwo. Mycie zębów bezpośrednio po posiłku może więc powodować ich uszkodzenie.
- Używaj szczoteczek o miękkim włosiu.
- Stosuj produkty do higieny zawierające fluor.
- Czyść przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej bądź specjalnej szczoteczki.
- Płucz jamę ustną za pomocą specjalnych płynów, naparu z szałwii bądź wody.
- Myj zęby przynajmniej przez dwie minuty, dwa razy dziennie.
Przy słabych zębach z tendencją do próchnicy warto rozważyć produkty takie jak szczoteczki soniczne oraz irygatory do jamy ustnej.
Dieta
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na stan uzębienia jest odpowiednia dieta. Na pewno słyszałeś o tym, że ze względu na próchnicę, należy unikać cukru. To prawda, i nie chodzi tutaj wyłącznie o słodzenie herbaty. Cukier znajduje się niemal we wszystkim, co jemy, szczególnie w przetworzonej żywności oraz napojach gazowanych. Choć przyjemny w smaku, składnik jest głównym sprawcą powstawania próchnicy.
Poza ograniczeniem spożywania cukru, w celu wzmocnienia zębów warto sprawdzić, czy w naszej diecie znajduje się odpowiednia ilość witamin takich jak magnez, wapń czy witamina C. Niektóre ze składników mineralnych warto też suplementować, tutaj najlepiej jednak kierować się wskazaniami klinicznymi po przeprowadzonym badaniu krwi.
Dieta na zdrowe zęby powinna być bogata w minerały takie jak:
- wapń — czyli główny materiał budulcowy kości, zębów i szkliwa;
- fosfor — drugi główny składnik budulcowy zębów i dziąseł;
- magnez — wspiera rozwój twardych tkanek jamy ustnej i zwiększa produkcję śliny;
- cynk — hamujący rozwój bakterii i korzystnie wpływający na zdrowie dziąseł;
- żelazo — wspierające odporność i regenerację tkanek miękkich.
Unikanie używek
Szkodliwość używek takich jak kawa, papierosy czy alkohol to nie żadna rewelacja. Nie tylko powodują one ubytki substancji odżywczych, ale i powodują żółknięcie szkliwa. Kwaśny odczyn kawy oraz alkoholu wpływa też na jego odwapnienie (demineralizację), co pozbawia zęby cennych dla zdrowia pierwiastków.
Suplementacja
Wiele witamin i elementów mineralnych jest niezbędnych do prawidłowego rozwoju kości i zębów — nie wszystkie z nich jednak jesteśmy w odpowiedniej dawce przyswoić w posiłku. Do witamin, które warto suplementować z myślą o zdrowych zębach, należy przede wszystkim witamina D. Czy wiesz, że większość osób w Polsce cierpi na jej niedobór? Witamina D jest wytwarzana przez organizm głównie pod działaniem promieni słonecznych. Jej spożycie jest ważne dla zdrowia zębów, ponieważ składnik bierze udział w procesie wchłaniania wapnia. Warto sprawdzić też, czy nie jest ci potrzebna suplementacja witamin A i C. Witamina A wspiera pracę ślinianek i produkcję śliny, tym samym wspomaga utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jamie ustnej. Witamina C z kolei wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega problemom w obrębie dziąseł (np. krwawienie bądź odsłanianie się szyjek zębowych).
Płukanki ziołowe i olejne
Najprostszą domową metodą na wzmocnienie zębów jest przygotowanie płukanki ziołowej z szałwii bądź rumianku. Napary tego rodzaju są polecane również po ekstrakcji zębów. Równie dobrze sprawdzi się po prostu zaparzenie zielonej herbaty. Zielona herbata jest bogata w zdrowotne antyoksydanty, zwalczające wolne rodniki i spowalniające starzenie się organizmu. Jej picie zwiększa również wchłanianie wapnia oraz fluoru, wzmacniających szkliwo i kości.
Jednym ze zdobywających popularność trików na wzmocnienie zębów jest płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Metoda ta wywodzi się z ajurwedy, indyjskiej medycyny tradycyjnej. Do przeprowadzenia płukania wystarczy zwykły olej kokosowy (może być zarówno spożywczy jak i kosmetyczny).
Zabiegi stomatologiczne
Poza regularnymi wizytami kontrolnymi warto raz na jakiś czas umówić się na profesjonalne zabiegi wzmacniające zęby. Są to przede wszystkim fluoryzacja i skalling. Fluoryzacja polega na pokryciu zębów środkiem zawierającym duże stężenie fluoru, który przyczepia się do zębów, tworząc barierę ochronną dla szkliwa i hamując jego demineralizację. Skalling to zabieg usuwania nagromadzonego na zębach kamienia, wykonywany zazwyczaj metodą ultradźwiękową, laserową lub chemiczną.
Podsumowując, aby wzmocnić zęby, konieczna jest dobra higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa (również w celu wykonania zabiegów przeciwpróchniczych), właściwa dieta oraz w miarę możliwości — wstrzymanie się bądź całkowite odstawienie używek.
Może Cię także zainteresować:
- Witaminy na odbudowę dziąseł – co jeść, aby codziennie dbać o zdrowie swojej jamy ustnej?
- Demineralizacja zębów – niebezpieczna dla szkliwa. Jak zapobiegać i leczyć?
- Pęknięte szkliwo – zagrożenie dla zdrowia twoich zębów. Dowiedz się, jak mu zapobiegać
- Żółte zęby – czy jesteś skazany na przebarwienia? Dowiedz się, jak ich uniknąć
- Słabe zęby — co to znaczy?
- Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa
- Złogi nazębne – rodzaje, przyczyny powstawania, terapia