odbudowa zęba

Odbudowa zęba – sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu

Jakub Kaczmarek
Uszkodzony ząb? Współczesna stomatologia wie, jak radzić sobie z tym problemem. Sprawdź, jak wygląda odbudowa zęba i jaki rodzaj zabiegu sprawdzi się w twoim przypadku.

Odbudowa zęba jest ważna nie tylko ze względów estetycznych. Ukruszony ząb może być przyczyną nadwrażliwości, chorób przyzębia, a nawet wad zgryzu. Na szczęście taki ubytek można dość łatwo odbudować. Dowiedz się, jak to zrobić!

Ukruszony ząb – problem estetyczny czy zdrowotny?

Braki w uzębieniu powinno się traktować nie tylko jako problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Każdy stomatolog potwierdzi, że zniszczenia zęba mogą mieć poważne konsekwencje. Należą do nich przede wszystkim:

  • większa podatność zębów na próchnicę;
  • choroby przyzębia;
  • odsłonięcie szyjek zębowych;
  • nadwrażliwość na kwaśne, zimne, gorące, słodkie potrawy;
  • zanik kości szczęki;
  • rozsunięcie się zdrowych zębów i wykrzywienie zgryzu.

Kiedy najczęściej wykonuje się odbudowę zębów?

W przypadku zębów przednich przyczyną złamań mogą być urazy mechaniczne. Może do nich dojść np. podczas wypadku samochodowego. Utrata części zęba wywołana upadkiem lub uderzeniem to także częsty problem w przypadku dzieci.

Przyczyną może być także niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby uzębienia. Jeśli w zębie rozwija się próchnica, to z czasem staje się on coraz słabszy i podatny na pękanie i kruszenie. Wówczas nawet niewielki nacisk, powstający np. podczas żucia twardych pokarmów, może spowodować ubytek w zębie.

Zwiększone ryzyko zniszczenia zęba występuje po leczeniu kanałowym. Taki zabieg powoduje usunięcie części tkanek twardych, czego skutkiem jest osłabienie tkanek bocznych zębów.

Czym jest odbudowa zęba jedynki za pomocą licówek?

Odbudowa zęba z przodu, uszkodzonego w niewielkim stopniu, jest możliwa za pomocą licówek. Umieszczenie na zębach cienkich nakładek porcelanowych to dość prosty zabieg stomatologiczny. Wykonuje się go najczęściej w ciągu jednej wizyty. Licówki porcelanowe sprawdzają się jedynie jako sposób na odbudowę niewielkich zniszczeń w szkliwie zębów znajdujących się z przodu. A jaka metoda będzie najlepsza dla zębów trzonowych? W takich przypadkach stosuje się następujące sposoby:

  • odbudowa zęba kompozytem;
  • odbudowa zęba na włóknie szklanym;
  • korona protetyczna.

Zęba można odbudować w przypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania zwykłej plomby

Jeśli potrzebujesz takiego zabiegu, najlepiej skonsultować się ze stomatologiem i protetykiem. Specjalista będzie mógł ocenić, jaka metoda leczenia będzie najlepsza w twoim przypadku. Zależy to od stopnia uszkodzenia zęba, jego położenia w szczęce, stanu tkanek – m.in. tego, czy ząb jest zainfekowany próchnicą.

Metody odbudowy zęba w zależności od stopnia uszkodzenia: wkład z włókna szklanego, wypełnienie kompozytowe, proteza

Kompozytowe wypełnienie zęba, tzw. bonding, to zabieg stomatologiczny, który można zastosować w przypadku zdrowych zębów. Rekonstrukcja odbywa się poprzez pokrycie szkliwa nieszkodliwym kwasem, a następnie umieszczenie na powierzchni zęba specjalnej żywicy, którą dentysta formuje w odpowiedni kształt. To niedroga, łatwa i bezbolesna metoda uzupełniania braków w uzębieniu.

Wkład z włókna szklanego jest metodą stosowaną do naprawy zęba po leczeniu kanałowym

Do zabiegu wykorzystuje się jeden z najtwardszych znanych materiałów. Jego zastosowanie dodatkowo wzmacnia koronę i chroni ząb. Wypełnienie wykonuje się najczęściej na naturalnej koronie zęba. A co w przypadku, gdy doszło do zniszczenia korony? Wówczas stomatolog może do odbudowy korony zastosować wkład koronowo-korzeniowy. Warto pamiętać, że ta metoda nie nadaje się do zębów trzonowych, ale jedynie do tych położonych z przodu. W przypadku odbudowy zęba na korzeniu cena jest wyższa niż w przypadku standardowego wkładu.

Sposobem na rekonstrukcję zęba przy znacznych ubytkach są korony protetyczne

Nowoczesna protetyka pozwala zastosować je zarówno na korzeniu zęba, jak i implancie. Taką protezę wykonuje się z porcelany, na podstawie z cementu, dzięki czemu jest trwała i przypomina wyglądem prawdziwy ząb. Aby nowa korona była wygodna dla pacjenta, powinna być idealnie dopasowana do jego żuchwy. W tym celu wykonuje się wycisk, na podstawie którego odtwarza się pierwotny kształt zęba.

Odbudowa zęba – podsumowanie

Twój ząb jest zbyt zniszczony, by umieścić w nim plombę? Skorzystaj z jednego z osiągnięć nowoczesnej stomatologii. Zabieg odbudowy zęba pozwoli ci cieszyć się nie tylko pięknym, ale i zdrowym uśmiechem!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
korony kompozytowe

Korony kompozytowe – ceny i cechy wyróżniające ten rodzaj wypełnienia

Next Post
martwy ząb

Martwy ząb – nie pozwól, by zaszkodził twojemu zdrowiu. Dowiedz się, jak go leczyć

Related Posts