złamany ząb

Ukruszony, pęknięty lub złamany ząb – jak odzyskać piękny uśmiech? Jakie masz szanse na uratowanie zęba?

Jakub Kaczmarek
Złamany ząb może niekorzystnie wpływać na twój wygląd, może się też stać przyczyną dalszych problemów z zębami. Co możesz zrobić, by odzyskać piękny uśmiech?

Nawet jeśli dbasz o jamę ustną wyjątkowo starannie, ułamany lub złamany ząb, który może dopaść także i ciebie. Wystarczy mechaniczny uraz, by doszło do uszkodzenia szkliwa. Problem ten jest szczególnie uciążliwy w przypadku zębów przednich. Na szczęście stomatologia zna wiele sposobów, dzięki którym możesz szybko odzyskać piękny wygląd.

Rodzaje uszkodzeń zęba

Na liście najczęstszych problemów stomatologicznych znajdują się następujące przypadłości:

  • ukruszony ząb;
  • złamany ząb przy korzeniu;
  • wybicie całego zęba.

Każdy z tych problemów wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem stomatologiem oraz podjęcia odpowiednich kroków. Pamiętaj, że uszkodzony ząb jest osłabiony, a tym samym mocno narażony na choroby takie jak próchnica.

Złamanie zęba – co robić?

Każde uszkodzenie zęba może stać się przyczyną kompleksów i dyskomfortu. Co możesz zrobić, by uratować złamany ząb?

Ukruszony ząb – jak pomoże ci stomatolog?

O tym, co stomatolog zrobi w przypadku ukruszonego zęba, decyduje rozmiar uszkodzenia. Drobne ukruszenie można wygładzić. W chwili, gdy problem jest nieco większy, pomocna może się okazać licówka lub korona.

Złamany ząb i możliwości leczenia

Złamany ząb (przy dziąśle i nie tylko) ma fatalny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Im szybciej odwiedzisz gabinet stomatologiczny i zadbasz o uzębienie, tym lepiej. Złamany ząb przy korzeniu to także nie problem, jeśli korzeń został zachowany. Dentysta może podjąć takie kroki, które pozwolą ci odzyskać piękny wygląd. I tu wiele zależy od skali zniszczenia.

Pęknięty ząb można odbudować i wypełnić odpowiednim kompozytem. Ta metoda to bonding, czyli spajanie. W poważniejszych sytuacjach możliwa jest rekonstrukcja zęba za pomocą włókna szklanego.

A na czym polega przyklejenie złamanego zęba? Taka metoda stosowana jest wtedy, gdy część zęba została oderwana od korony lub korzenia, a miazga nie została uszkodzona. W takim przypadku dentysta korzysta ze specjalnego kleju dentystycznego.

Co zrobisz z wybitym zębem?

A jak postępować w przypadku wybitego zęba? Tu najlepiej sprawdza się implantacja w zębodole. Aby mogło do niej dojść, musisz przede wszystkim szybko odwiedzić dentystę oraz odpowiednio zabezpieczyć wybity ząb. Jak? Najlepiej docierając z wybitym zębem do dentysty w ciągu 30 minut (daje to największe szanse na powodzenie reimplantacji). Pamiętaj, by wybity ząb łapać tylko za koronę oraz chronić przed wysuszeniem, najlepiej poprzez ponowne umieszczenie zęba w zębodole.

Odbudowa zęba po urazie staje się jednym z powszechniejszych zabiegów protetycznych, a sposobów na uratowanie zęba jest coraz więcej. Szeroka wiedza i dostęp do materiałów kompozytowych sprawiają, że estetyczny uśmiech nie musi być marzeniem – nawet wtedy, gdy masz za sobą przykre wydarzenie, które doprowadziło do utraty części zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomba tymczasowa

Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba

Następny artykuł
jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? 

Podobne artykuły