Złamany ząb czarny w środku

Złamany ząb czarny w środku – co to oznacza?

Anna Wiktor
Złamany ząb czarny w środku? Oznacza to prawdopodobnie, że obumarł. Choć brzmi to groźnie, szczęśliwie współczesna stomatologia znalazła kilka rozwiązań tego problemu. Wpływają one nie tylko na estetykę, ale również funkcjonalność.

Sinienie zębów to oznaka, że obumierają. To poważny, choć znany w stomatologii problem. Złamany ząb czarny w środku to koszmar wielu osób, ale na szczęście nie oznacza, że jesteś skazany na długotrwałe leczenie lub natychmiastowe wyrwanie zęba. Ważne jest to, co dzieje się w dziąśle – w jakiej kondycji jest korzeń, a także jak dawno rozpoczął się proces obumierania zęba. Wszystko to ustali dentysta podczas jednej wizyty. Możliwe, że niezbędne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pacjenci, którzy borykali się z podobnym problemem, potwierdzą, że jest przynajmniej kilka możliwości poradzenia sobie z czarnym zębem.

Martwy ząb, czyli jaki?

Początkowo martwy ząb może nie dawać żadnych szczególnych objawów, nawet bólowych. Najczęściej pacjenci orientują się, że coś jest nie tak, gdy jeden z zębów zaczyna zmieniać kolor. Sinieje, a to oznacza, że miazga obumarła. Ona odpowiada za dostarczanie tkankom tlenu i substancji odżywczych. Gdy proces ten zostaje zaburzony, pojawiają się tak zwane czarne zęby. Choć ani to przyjemne, ani estetyczne, nie oznacza najgorszego – w zależności od sytuacji zęba można jeszcze uratować.

Złamany ząb czarny w środku – co zrobić w takiej sytuacji?

Doszło do uszkodzenia korony i ukruszenia, co ostatecznie doprowadziło do odkrycia czarnego zęba? To częsty scenariusz, który sprawia, że wiele osób zaczyna wpadać w panikę. Niepotrzebnie. Złamany ząb czarny w środku to coś, z czym stomatolodzy mają do czynienia bardzo często. Powodów jego wystąpienia może być sporo – na przykład próchnica, zła higiena jamy ustnej, zlekceważony ubytek, uraz i tak dalej. W zasadzie, gdy problem się już pojawił, szukanie powodów jego wystąpienia nie jest najważniejsza. Najważniejsze to jakoś poradzić sobie z problemem. Dentysta po przeanalizowaniu sytuacji może zasugerować kilka rozwiązań.

Leczenie kanałowe, wybielanie, implant

Kluczowe jest określenie kondycji korzenia zęba, a także zbadanie, od jak dawna ząb obumiera. Jeśli proces dopiero się zaczął, rozwiązaniem może okazać się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Odpowiednio przeprowadzone może pozwolić na uratowanie zęba, a jeśli doszło do ukruszenia – odbudowy niewielkiego fragmentu. Wówczas, stosunkowo niewielkim kosztem pieniędzy i czasu, znów będziesz mógł cieszyć się pięknie wyglądającym uśmiechem. Jeśli ząb jedynie zszarzał i udało się go uratować, możliwe jest jego wybielanie – oczywiście zajmuje się tym stomatolog.

Jeśli dentysta zauważy, że złamany ząb przy dziąśle jest czarny, może zasugerować jego usunięcie. Wówczas nie ma możliwości regeneracji zębiny, a korzeń zęba nie będzie w stanie funkcjonować pod tak obszerną nadbudową. W przypadku wyrwania zęba dobrym rozwiązaniem może okazać się implant. Choć to drogie wyjście, na pewno najbardziej estetyczne. Możliwe są również mostki lub protezy, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jakość szkliwa czy nadwrażliwość zębowa na pokarm, czy zimne napoje to problemy, z którymi można sobie poradzić. Złamany ząb czarny w środku to dużo poważniejsza sprawa, choć nadal niebeznadziejna. Zakres usług stomatologicznych i protetycznych jest na tyle duży, że dla każdego pacjenta znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Ważne, żeby później zęby ładnie wyglądały i były w pełni funkcjonalne.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Następny artykuł
Rodzaje zębów

Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?

Podobne artykuły