próchnica wtórna

Próchnica wtórna – czym różni się od zwykłej próchnicy? Jak ją rozpoznać?

Anna Wiktor
Próchnica wtórna to wyjątkowo podstępna dolegliwość. Rozwija się pod plombą, dlatego trudno dostrzec zmiany gołym okiem. Dowiedz się, dlaczego jej rozpoznanie i leczenie jest tak ważne!

Próchnica wtórna to taka, która rozwija się w leczonym już wcześniej zębie. Problematyczne w jej przypadku jest to, że powstaje wokół wypełnienia lub pod jego powierzchnią. Takie zmiany w zębie mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli nie zdecydujesz się na leczenie odpowiednio szybko, grozi ci nawet zapalenie miazgi.

Próchnica wtórna – czym jest spowodowana?

Do próchnicy wtórnej może dojść wówczas, gdy wcześniejsze leczenie zęba zostało przeprowadzone nieprawidłowo. Przyczynami mogą być nieodpowiednie wysuszenie pola zabiegowego przed nałożeniem plomby, nieszczelne wypełnienie, zła jakość materiałów stomatologicznych. Próchnica wtórna często pojawia się przy wypełnieniach starego typu. W przypadku próchnicy zewnętrznej przyczyną może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej i zalegająca wokół plomby płytka nazębna.

Jak rozpoznać próchnicę wtórną?

Zdecydowanie łatwiejsza do rozpoznania jest próchnica wtórna zewnętrzna, rozwijająca się wokół wypełnienia. Ma ona postać ciemnej plamy, wyraźnie odróżniającej się od plomby. W przypadku próchnicy wtórnej wewnętrznej, gdzie zmiany zachodzą pod powierzchnią wypełnienia, do jej potwierdzenia konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG.

Leczenie próchnicy wtórnej

Aby przeprowadzić skuteczne leczenie próchnicy wtórnej, stomatolog musi zdecydować, czy konieczne jest usunięcie starego wypełnienia i zastąpienie go nowym. Czasem udaje się tego uniknąć – wówczas wystarczy tylko odświeżyć brzegi wypełnienia, dokładnie oczyścić ząb i nałożyć nowe wypełnienie.

Próchnica wtórna jest równie niebezpieczna dla zęba, co zwykła. Dodatkowym utrudnieniem w jej przypadku jest to, że może być słabo widoczna. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie plomby, nie czekaj i umów się na wizytę u stomatologa. Dzięki temu możesz uniknąć poważnych konsekwencji, np. zapalenia miazgi.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany – czym jest i jak się go leczy?

Następny artykuł
ruszające się zęby

Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!

Podobne artykuły