jak odbudować szkliwo

Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?

Jakub Kaczmarek
Szkliwo zębów działa jak tarcza ochronna. Niestety czasem ulega ono uszkodzeniom. Przeczytaj, jak odbudować szkliwo.

Szkliwo zębów chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Wyjaśniamy, jak odbudować szkliwo i podajemy trzy skuteczne metody na jego wzmocnienie! Przeczytaj i bezzwłocznie zastosuj podane rady, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Czym jest szkliwo zębów i czy się regeneruje? 

Szkliwo to zewnętrzna część koron zębów, która ochrania je przed czynnikami uszkadzającymi. To najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Jednak szkliwo czasem ulega uszkodzeniom, na przykład przez kwasy pochodzenia bakteryjnego i ścieranie się. Na uszkodzenie szkliwa narażone są zwłaszcza osoby, które mają nawyk zgrzytania zębami. Niestety uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne, bo nie ma ono zdolności regenerowania się. Oznacza to, że musimy sami o nie zadbać. Uszkodzone szkliwo zębów to nie jedynie kwestia estetyczna. Ten problem może się objawiać bólem, nadwrażliwością na temperaturę, a ponadto sprzyja rozwojowi próchnicy. W ostateczności może nawet prowadzić do ukruszenia się zębów. 

Jak odbudować szkliwo zębów? Poznaj 3 naturalne metody na wzmocnienie szkliwa

W aptekach dostępne są specjalistyczne preparaty do reminalizacji szkliwa zębów. Można je stosować samodzielnie do mycia zębów lub jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej Zawierają w swoim składzie tak zwane płynne szkliw, które wnika w drobne pęknięcia na zębach. To właśnie one powodują nadwrażliwość zębową, gdy do ust dostają się kwasy zawarte w spożywanych pokarmach i napojach. Warto poznać także domowe sposoby na reminalizację szkliwa.

Unikaj cukru, sięgaj po witaminy

Zbyt duża ilość cukru powoduje spadek pH w ustach, co prowadzi do powstawania ubytków w zębach.  Dieta przeciwpróchnicza zakłada ograniczenie spożywanych cukrów, a zwłaszcza słodkich napojów. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć wapnia, który jest odpowiedzialny za twardość szkliwa. Znajduje się w mleku i jego przetworach, takich jak sery i jogurty.

Dbaj o właściwą higienę jamy ustnej

Podstawą w dbaniu o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie zębów przynajmniej trzy razy dziennie oraz regularne wizyty o stomatologa. Pamiętaj, że zbyt szybkie i mocne szczotkowanie może ścierać szkliwo. Po zjedzeniu kwaśnych pokarmów należy odczekać z myciem zębów około godziny. Proces reminalizacji wspierają pasty do zębów z fluorem. Ważne jest również stosowanie płynów do płukania ust oraz niktowanie zębów. Wszelkie bakterie z jamy ustnej z łatwością usuną irygatory do zębów.

Nie zgrzytaj zębami

Zgrzytanie zębów może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Starte zęby są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i wewnętrzne.

Jak odbudować szkliwo zębów? Profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym

Wiesz już, jak odbudować szkliwo prostymi sposobami, dostępnymi dla każdego. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Brak szkliwa można uzupełnić sztucznym materiałem. Nowoczesna stomatologia ma do zaoferowania wiele metod odbudowy szkliwa zębów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zabić zapach czosnku z ust

Jak zabić zapach czosnku z ust? 

Następny artykuł
brodawka międzyzębowa

Brodawka międzyzębowa, czyli naturalny element przyzębia, o który naprawdę warto zadbać!

Podobne artykuły