jak zabić zapach czosnku z ust

Jak zabić zapach czosnku z ust? 

Anna Wiktor
Czosnek to pyszne i wyjątkowo zdrowe warzywo, z jego jedzeniem wiąże się jednak dość nieprzyjemny objaw, czyli tak zwany czosnkowy oddech. Sprawdzamy, jak najlepiej zabić zapach czosnku z ust.

Nie rezygnuj ze spożywania tej zdrowej przyprawy, szczególnie jeśli bardzo ci smakuje! Przedstawiamy kilka porad na to jak szybko odświeżyć oddech po zjedzeniu potrawy z czosnkiem.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach? 

Nieprzyjemny zapach z ust po spożyciu czosnku wynika z wysokiej zawartości związków siarki w tym warzywie. Nie są one rozkładane w procesie trawienia a wydalane przez oddech lub pot. Ponieważ potrafią utrzymywać się w organizmie nawet do trzech dni, czasem nie pomaga nawet wielokrotne umycie zębów. Zapach najlepiej więc zamaskować od razu za pomocą konkretnych produktów spożywczych. 

Warto wiedzieć, że związki aromatyczne zawarte w czosnku uaktywniają się po rozdrobieniu przyprawy. Jednym ze sposobów na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu może być więc rozgniecenie ząbków czosnku zamiast zgniatania. 

Jak zabić zapach czosnku z ust? 

Jednym z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu czosnku z ust jest zagryzienie go plasterkiem jabłka. Ten smaczny owoc zawiera oksydazę polifenolową, czyli utleniający enzym niwelujący związki siarki odpowiedzialne za czosnkowy oddech. Ich rolą jest również zapobieganie namnażania się bakterii w jamie ustnej — nie tylko więc zabiją zapach, ale pomogą w utrzymaniu zdrowia zębów. Polifenole tego rodzaju znajdziemy również w: 

  • zielonej herbacie; 
  • kakao; 
  • orzechach. 


Dobrym pomysłem może być też pobudzenie organizmu do wydzielenia większej ilości śliny, naturalnie oczyszczającej zęby. Tutaj pomocna będzie marchewka, seler czy liście sałaty. Aby szybko odświeżyć zapach z ust, można zamaskować go równie intensywnie, ale przyjemnie pachnącymi składnikami. Podobnie jak zielona herbata czy jabłko będą one przeciwdziałać rozkładowi związków siarki zawartych w czosnku. Tu wyróżnić można przede wszystkim koper włoski, posiekaną natkę pietruszki lub orzeźwiającą miętę. Ze swojej strony polecamy więc zaparzenie po posiłku filiżanki zielonej herbaty z dodatkiem listków mięty. Nie tylko pomoże ona w zabiciu zapachu czosnku z ust, ale i korzystnie wpłynie na trawienie — będzie więc znacznie zdrowszą alternatywą dla sztucznej gumy dla żucia. 

Inne przyczyny nieświeżego oddechu z ust 

Jeśli przedstawione przez nas porady nie pomagają w pozbyciu się nieświeżego oddechu, a ten pojawia się u ciebie również kiedy unikasz produktów spożywczych takich jak czosnek, cebula czy ryby, warto zastanowić się nad innymi przyczynami problemu. Przykry zapach z ust nazywany jest przez dentystów halitozą. Zaburzenie może być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, nieodpowiednią dietą, używkami, przyjmowanymi na stałe lekami, ale i pewnymi chorobami. Jeśli obawiasz się, że cierpisz na halitozę, koniecznie skonsultuj się z dentystą. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak płukać gardło solą

Jak płukać gardło solą? Poznaj sprawdzony domowy przepis na problemy z gardłem!

Następny artykuł
jak odbudować szkliwo

Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?

Podobne artykuły
zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej