halitoza

Halitoza – nieświeży oddech i sposoby, by pokonać ten problem

Anna Wiktor
Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust, który jest wyczuwalny przez samego pacjenta i osoby z jego otoczenia. Ten krępujący objaw może być spowodowany różnymi przyczynami. Najczęściej źródło problemu znajduje się w samej jamie ustnej. Czytaj więcej!

Często odczuwasz problem nieświeżego oddechu lub przykrego zapachu wydobywającego się z twoich ust lub kogoś z bliskiego ci otoczenia? Przyczyna może być tak błaha jak brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Zdarzają się też jednak znacznie poważniejsze przypadki. Halitoza nie powinna być ignorowana, ponieważ niektóre jej rodzaje powodowane są chorobami wymagającymi specjalistycznego leczenia. Sprawdź, z czym może się wiązać i jakie są domowe sposoby na zaradzenie jej.

Co to jest halitoza?

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust, który jest wyraźnie wyczuwalny podczas wydychaniu powietrza. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tej dolegliwości:

 • halitoza prawdziwa – brzydki oddech faktycznie wydobywa się z jamy ustnej, jest odczuwalny przez pacjenta i osoby w jego otoczeniu. Ten rodzaj można dalej podzielić na fizjologiczny oraz patologiczny;
 • halitoza rzekoma – sam pacjent wyczuwa wydzielający się z własnych ust zapach, lecz nie potwierdza tego nikt inny, nawet podczas specjalistycznych badań. Wyróżnia się tu też halitofobię, czyli lęk związany z występowaniem halitozy, gdy jama ustna pachnie normalnie.

Brzydki zapach z ust – czy to jedyny objaw halitozy?

W zdecydowanej większości przypadków przykry zapach pochodzi wyłącznie z jamy ustnej. Halitozę powodują lotne związki siarki, które produkowane są przez obecne w ustach bakterie. Rozkładają one resztki jedzenia, białka zawarte w ślinie oraz nabłonku skóry. Przykry zapach z ust jest bardziej wyczuwalny w sytuacjach, gdy ilość produkowanej śliny jest mniejsza, czyli np. rano po nocnym odpoczynku.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Skąd bierze się halitoza? Nieświeży oddech może mieć wiele różnych źródeł – nie zawsze jest nim brak higieny. Niektóre z poniższych stanów chorobowych wymagają interwencji lekarskiej stomatologa lub innego specjalisty. Przyczynami nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być:

 • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej – szczególnie wśród osób noszących protezy, mosty lub aparaty ortodontyczne;
 • widoczny nalot na tylnej części języka;
 • choroby dziąseł i przyzębia, takie jak paradontoza lub stany zapalne;
 • choroby zębów – np. otwarta zgorzel miazgi;
 • choroby błony śluzowej jamy ustnej – owrzodzenia, przetoki, martwica i rozpad tkanki nowotworowej;
 • mniejsze wydzielanie śliny – suchość w jamie ustnej (możliwa na skutek uszkodzenia ślinianek, stosowania niektórych leków lub w przebiegu choroby Sjögrena);
 • zapalenie migdałków;
 • zapalenie zatok przynosowych;
 • zagnieżdżenie się ciała obcego w przewodzie nosowym;
 • nowotwory jamy ustnej, nosowej, w układzie pokarmowym lub oddechowym;
 • rozstrzenie oskrzeli z zaleganiem ropy;
 • zakażenia grzybicze;
 • ropień płuca;
 • martwica tkanek płuc;
 • uchyłek Zenkera lub inne uchyłki przełyku;
 • achalazja;
 • choroba refluksowa przełyku;
 • regurgitacja.

Jeżeli halitozie można przypisać konkretny zapach, łatwiej nakreślić jej przyczynę. Wyróżnia się tu m.in.:

 • zapach amoniaku – mocznica;
 • zapach zepsutych jajek, ryb lub stęchlizny – niewydolność wątroby;
 • zapach acetonu – kwasica ketonowa;
 • odór rybi – trimetylaminuria;
 • zapach zbliżony do gotowanej kapusty – hipermetioninemia.

Sposoby na nieświeży oddech

Jeżeli w twoim przypadku halitoza stanowi wyczuwalny i często powtarzający się problem, należy udać się do lekarza. Jak widzisz, istnieje wiele różnych czynników, które mogą leżeć u źródła tego zjawiska. Nieświeży oddech nie powinien być ignorowany lub zbywany jako coś niegroźnego, ponieważ może być powiązany z poważnymi chorobami.

Niezależnie od źródła problemu możesz stosować poniższe metody postępowania objawowego, które pomogą ci zwalczyć jego objawy:

 • prawidłowa higiena jamy ustnej – jest to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieświeżego oddechu. Najlepiej wyposażyć się w szczoteczkę soniczną, która skuteczniej dotrze do wszystkich szczelin i zakamarków. Jej regularne używanie przyczynia się też do redukcji kamienia nazębnego i spowolnia jego powstawanie. Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie lub po każdym posiłku jest koniecznością. Szczotkowanie powinno być uzupełnione nitkowaniem oraz usuwaniem nalotu z języka i całej jamy ustnej;
 • używanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej z zawartością chlorheksydyny, chlorku cetylopirydyniowego, dwutlenku chlorku lub cynku;
 • picie odpowiedniej ilości płynów – powinny być to przynajmniej 2 litry wody dziennie. Kawa i herbata mogą wzmagać przypadłość, a w dużej ilości przyczyniać się do odwodnienia organizmu;
 • zrezygnowanie z palenia papierosów i spożywania intensywnie pachnących potraw – np. dużej ilości cebuli lub czosnku;
 • żucie bezcukrowej gumy do żucia, która zwiększy produkcję śliny, chwilowo odświeży oddech, a jednocześnie nie przyczyni się do powstawania próchnicy.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust – leczenie halitozy

W sytuacjach, gdy zmiana nawyków żywienia i higieny nie przynosi widocznej poprawy, należy udać się do lekarza. Specjalista musi ustalić, co dokładnie jest przyczyną nieświeżego oddechu. Rozpoznanie opiera się głównie na relacji pacjenta oraz potwierdzenie obecności halitozy przez osoby z jego najbliższego otoczenia. Jest to jednak dodatkowo weryfikowane przez lekarza. Wydzielane związki siarki mogą być wykryte przez specjalne urządzenie zwane halimetrem.

Etapy leczenia halitozy

Następnie przeprowadzane jest badanie stomatologiczne. Jeżeli nie przyniesie ono miarodajnych wyników, pacjent może być skierowany do laryngologa oraz na dalsze badania pomocnicze. Metoda leczenia zawsze oparta jest na konkretnych wynikach diagnozy i dostosowana do indywidualnej sytuacji. W przypadku stwierdzenia halitozy rzekomej (szczególnie występującej wraz z zaburzeniem węchu i smaku), konieczna jest konsultacja neurologiczna. Można tu pomóc także terapia psychologiczna lub psychiatryczna.

Regularna i rzetelna higiena nie pomaga? Jeżeli nieświeży oddech utrzymuje się u ciebie przez długi czas, a żadne doraźne metody nie przynoszą widocznej poprawy, prawdopodobnie czas na wizytę u lekarza. Problem z nieświeżym oddechem może mieć jakieś podłoże chorobowe. Udaj się do stomatologa w celu wykluczenia stanów chorobowych zębów i dziąseł. Możliwe, że lekarz skieruje cię do innego specjalisty na dalsze badania, by dokładnie ustalić przyczynę halitozy i wybrać najlepsze leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wybielanie zębów przed ślubem

Wybielanie zębów przed ślubem a makijaż ślubny. Jak się do tego zabrać?

Następny artykuł
ból zęba przy nagryzaniu

Ból zęba przy nagryzaniu – co oznacza i jak go zwalczać?

Podobne artykuły
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej