domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Anna Wiktor
Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

Warto wiedzieć!

  • Ustal przyczynę dolegliwości. Właściwa diagnoza ułatwi ci podjęcie odpowiednich działań!
  • Do popularnych domowych sposobów na piekący język należą: płukanki ziołowe, ssanie cukierków lub żucie bezcukrowej gumy. Czasem warto też wprowadzić zmiany w diecie albo sposobie oczyszczania jamy ustnej.
  • Zespół pieczenia języka może być objawem poważniejszej choroby – w takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza.

Pieczenie języka przyczyny

Które domowe sposoby na piekący język sprawdzą się w przypadku wystąpienia tej dolegliwości? Wszystko zależy od tego, co wywołało pieczenie języka! Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Nadmierna suchość jamy ustnej wywołała innymi schorzeniami, zmianami hormonalnymi albo przyjmowaniem niektórych leków.
  • Niedobory żywieniowe, a zwłaszcza zbyt mała ilość w diecie witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza i cynku.
  • Urazy mechaniczne wynikające z nadmiernego spożywania podrażniających, kwaśnych napojów lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej (zbyt intensywne szczotkowanie, za częste stosowanie płynów do płukania jamy ustnej).
  • Spożywanie drażniących pokarmów. Należą do nich: papryczki chilli, cytrusy, kiwi i ananasy jedzone w dużych ilościach.
  • Oparzenia – często jednym ze skutków poparzenia jamy ustnej jest właśnie pieczenie języka.

Domowe sposoby na piekący język

Jak zminimalizować pieczenie i ból w obrębie jamy ustnej? Domowe sposoby na piekący język szybko przyniosą ci ulgę. Warto wykorzystać je, zwłaszcza gdy przyczyną pieczenia jest oparzenie albo uraz mechaniczny. Jeśli jednak pieczenie jamy ustnej jest objawem poważniejszej choroby albo skutkiem ubocznym stosowanych leków, należy zgłosić się do lekarza.

Domowe sposoby na piekący język, w przypadku gdy pieczenie wynika z suchości w jamie ustnej to przede wszystkim zapewnienie dodatkowego nawilżenia. W takiej sytuacji najprościej wyrobić sobie nawyk częstego popijania wody. Uczucie pieczenia złagodzisz też poprzez ssanie cukierków albo żucie bezcukrowej gumy. W ten sposób zwiększysz produkcję śliny w jamie ustnej, a co za tym idzie stopień nawilżenia języka.

Domowe sposoby na piekący język, który jest efektem niedoborów w diecie

Ból i pieczenie języka może wynikać z niedoborów składników odżywczych. Jeśli podejrzewasz, że tak właśnie jest w twoim przypadku, najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem będzie wprowadzenie zmian w diecie. Postaraj się, aby znalazły się w niej kolorowe warzywa, owoce, pestki, orzechy oraz różne źródła białka (mięso, nabiał, ryby, warzywa strączkowe). W przypadku wyjątkowo dużych niedoborów pieczenie języka i podniebienia (a czasem wręcz całej jamy ustnej) zminimalizujesz dopiero dzięki suplementom diety. Nie sięgaj jednak po nie na własną rękę – najpierw wykonaj podstawowe badania i skonsultuj się z lekarzem.

Jak poradzić sobie z pieczeniem powstałym z powodu zbyt mocnego czyszczenia języka?

Pieczenie i ból języka może pojawić się także przy czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i samego języka. Dlaczego? Jeśli szczotkujesz wnętrze jamy ustnej zbyt mocno, możesz podrażniać język. Drażniące mogą okazać się także niektóre płyny do płukania jamy ustnej. W takim przypadku doraźnie możesz zastosować płukankę z szałwii, która złagodzi nieprzyjemne objawy. Umów się też na wizytę do dentysty. Specjalista nauczy cię jak prawidłowo oczyszczać język oraz podpowie, która szczoteczka sprawdzi się w tym celu najlepiej.

Sposoby na to, jak złagodzić pieczenie języka po oparzeniu

Pieczenie języka spowodowane poparzeniem zwykle przechodzi samo. Zależnie od stopnia oparzenia, może to jednak potrwać od kilku godzin do nawet kilku dni. W tym czasie zrezygnuj z picia gorących napojów oraz jedzenia potraw, które mogłyby dodatkowo podrażnić język. Niewskazane są przede wszystkim produkty ostre lub kwaśne. Domowe sposoby na piekący język, które szybko przyniosą ci ulgę po oparzeniu to m.in. ziołowe płukanki. Pomogą ci też dostępne bez recepty preparaty z apteki, które zadziałają znieczulająco. Tego typu produkty występują w formie żeli, aerozoli lub płynów do płukania.

Jeśli wystąpi pieczenie całej jamy ustnej, szybko możesz temu zaradzić również poprzez ssanie kostek lodu. Ta metoda sprawdza się w początkowym etapie oparzenia. Uważaj tylko, aby kostki nie były zbyt duże! Nie wkładaj też do ust lodu prosto z zamrażarki – odczekaj chwilę, aż lód odrobinę się roztopi.

Piekący język jako objaw choroby

Przyczyny pieczenia języka czasem są bardziej złożone niż oparzenie lub nieodpowiednia dieta. Piekący ból języka może wynikać także z zapalanie języka, alergii pokarmowych lub innych chorób. Zapalenie języka rozpoznasz po dodatkowych objawach takich jak:

  • stale odczuwany ból;
  • owrzodzenia na języku (przy zakażeniu bakteryjnym) lub biały nalot (zakażenie o charakterze grzybiczym);
  • obrzęk oraz zaczerwienienie boków i koniuszka języka;
  • problemy z odczuwaniem smaków i jedzeniem – ból potęgują zwłaszcza potrawy słone lub kwaśne.

Zapalenie języka bywa wywołane nieodpowiednim trybem życia – diagnozuje się je zwłaszcza u palaczy lub osób nadużywających alkoholu. Stan zapalny może pojawić się także z powodu podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, np. w wyniku leczenia ortodontycznego albo nieodpowiednio dobranej protezy zębowej. Zapalenie języka często pojawia się też u osób, które decydują się na piercing języka.

Inne choroby, których wtórnym objawem może być pieczenie języka to np.: refluks przełyku, choroba wrzodowa żołądka, zakażenie wirusem opryszczki zwykłej, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Pieczenie języka mogą wywołać również nerwica albo depresja. W takich sytuacjach domowe sposoby na piekący język nie wystarczą. Mogą one pomóc w zmniejszeniu odczuwania nieprzyjemnych objawów. Kluczowe jednak będzie odpowiednie leczenie, które wyeliminuje pierwotną przyczynę pieczenia języka i ust.

Domowe sposoby na piekący język są pomocne, kiedy ból lub pieczenie jest wynikiem urazów mechanicznych albo oparzeń. Jeśli jednak język piecze z innego powodu, trzeba znaleźć przyczynę tego stanu i rozpocząć leczenie choroby podstawowej. Tylko w ten sposób będzie można na stałe pozbyć się nieprzyjemnych objawów!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Przygryzanie warg

Przygryzanie warg – jakie są tego przyczyny?

Następny artykuł
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Podobne artykuły
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej