poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Jakub Kaczmarek
Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!

Poparzenie języka w pigułce:

  • Poparzenie języka może wywołać silny ból, obrzęk, a nawet sprawić, że pojawią się bąble na powierzchni języka. 
  • Objawy szybko złagodzisz zimnem – przyłóż np. zimną łyżkę.
  • Do czasu wygojenia zmian odstaw gorące dania i napoje.
  • Jeśli zmiany nie wygoją się w ok. 14 dni, skonsultuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na poparzenie języka

Natychmiastowa ulga w przypadku poparzenia języka? Weź zimną łyżkę i przyłóż ją do bolesnego miejsca! Ta metoda jest bardzo skuteczna i bezpieczna – możesz zastosować ją nawet w przypadku poparzeń u małych dzieci. Ulgę przyniesie też wypicie zimnej wody. Dzięki temu szybko obniżysz temperaturę w jamie ustnej i nawilżysz język – a to przyspieszy jego gojenie. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Dopóki objawy poparzenia języka nie miną, nie jedz gorących ani pikantnych potraw. Omijaj też ciepłe napoje! Twoja dieta powinna być teraz bogata w produkty chłodne i łatwe do przełknięcia. Stawiaj na chłodniki, jogurty, musy i miękkie owoce. Po każdym posiłku koniecznie wypij choć pół szklanki wody. Pomoże ci to usunąć z powierzchni języka resztki pokarmu i utrzymać podrażnione miejsce w czystości.
  • Pomocne będzie także płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą. Do szklanki ciepłej wody wsyp 1/8 łyżeczki soli i wypłucz jamę ustną. Taki zabieg powinien szybko przynieść ulgę – nie stosuj go jednak u najmłodszych dzieci. Istnieje ryzyko, że maluchy połkną zawartość szklanki, zamiast ją wypluć!
  • Poparzenia języka warto łagodzić także cukrem lub miodem. Posyp język odrobiną cukru albo posmaruj miodem (ma działanie odkażające). Poparzony obszar od razu będzie mniej bolesny!
  • Spróbuj przepłukać jamę ustną ostudzonym naparem z malwy albo małymi łykami wypij napar z siemienia lnianego.
  • W ekstremalnych przypadkach, u dorosłych możesz sięgnąć po okłady z lodu. Kostki lodu przykładaj do bolących miejsc, ale nie trzymaj długo w jednym, bo podrażnisz śluzówkę!

Wszystkie domowe sposoby są skuteczne, jeśli doszło do niewielkiego poparzenia języka, np. spowodowanego wypiciem zbyt gorącego napoju. Jeśli jednak język jest poparzony, bo przypadkowo doszło do kontaktu ze żrącymi substancjami chemicznymi, nie czekaj! Od razu udaj się do szpitala. W takich wypadkach ważne jest szybkie działanie i profesjonalna pomoc!

Co na oparzenie w jamie ustnej z apteki?

Poparzenie języka złagodzą też środki z apteki. Przede wszystkim możesz zażyć popularne preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty. Paracetamol lub ibuprofen powinny szybko zmniejszyć uczucie bólu po oparzeniu! Język możesz też posmarować środkiem na afty albo specjalną maścią na poparzenie języka (działa miejscowo i zawiera środki znieczulające).

Po zastosowaniu dowolnych substancji łagodzących dolegliwości bólowe pamiętaj o tym, aby niepotrzebnie nie drażnić powierzchni języka. Oczyszczaj jamę ustną jak zawsze, ale używaj tylko delikatnych, łagodnych past do mycia zębów!

Jak długo goi się poparzenie języka

Lekkie poparzenie języka najczęściej przestaje być odczuwalne już następnego dnia! Jeśli problem jest poważniejszy i na powierzchni języka powstały bąble, zapewne utrzymają się kilka dni. Kiedy pękną, widoczne staną się nadżerki – ich leczenie też nie trwa zwykle dłużej niż 3-4 dni. Jeśli jednak zmiany na języku utrzymują się ponad 2 tygodnie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Poparzenie języka może wywołać silny ból, zaczerwienienie, a nawet krostki na języku. Na szczęście zwykle objawy mijają w ciągu kilku dni. Przez ten czas warto zrezygnować z gorącego i ostrego jedzenia, aby nie podrażniać dodatkowo naruszonej powierzchni języka. Jeśli jednak gojenie się języka trwa długo, trzeba skonsultować się ze stomatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Następny artykuł
ranking szczoteczek elektrycznych

Ranking szczoteczek elektrycznych – jaki jest najlepszy model?

Podobne artykuły
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej