krosta na języku

Krosta na języku – przyczyny powstawania. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się krostki na języku!

Jakub Kaczmarek
Krosta na języku może mieć różne przyczyny. Najczęściej jej pojawianie się związane jest z reakcją alergiczną lub nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale może też świadczyć o chorobie. Zobacz, jakie są domowe sposoby na pozbycie się krostek na języku!

Język jest organem, który odpowiada za odczuwanie smaku, ale ma też duży wpływ na mowę. Dlatego pojawienie się bolesnej krosty na języku może spowodować trudności w życiu codziennym. Ból podczas jedzenia i mówienia jest bardzo niekomfortowy, dlatego warto wiedzieć, jak można pozbyć się krostki domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że krosta może być sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba, dlatego warto skonsultować się w tej sprawie lekarzem.

Jakie są przyczyny powstawania krost na języku?

Krostki w jamie ustnej wyglądają jak małe kulki, które często sprawiają ból przy dotyku i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest reakcja alergiczna na spożywany pokarm lub poparzenie gorącym napojem. Innym powodem może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej, osłabienie układu odpornościowego organizmu lub niedobór witamin. Oto gdzie takie zmiany mogą się pojawić:

  • krosta na czubku języka;
  • krosta na języku przy gardle;
  • zmiany mogą pokrywać całość języka.

Biała krosta na języku może świadczyć o zakażeniu drożdżakiem z rodziny Canadida, który wywołuje grzybicę jamy ustnej. U dzieci mogą pojawiać się pleśniawki, które cechuje właśnie biały nalot na śluzówce. Zdarza się, że białym krostom towarzyszy obrzęk. Aby uniknąć zakażenia drożdżakiem, trzeba unikać jedzenia nieumytych owoców i warzyw, często myć ręce oraz nie zbliżać ich do ust. Czerwone krosty na języku często towarzyszą przeziębieniu lub stanowi zapalnemu ślinianek. Powinny zniknąć po wyleczeniu infekcji.

Zobacz też:
Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Kiedy trzeba udać się do dentysty?

Jeżeli krostka nie zniknie w ciągu kilku dni lub jest na tyle bolesna, że uniemożliwia spożywanie posiłków, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Część krost rozwija się w formę wysiewową, która jest bardzo uciążliwa. Może się przy niej pojawić wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne. Schorzenie to trwa czasami nawet około dwóch tygodni i ma charakter nawrotowy, dlatego konieczna może być konsultacja z lekarzem specjalistą.

Krosty na języku – leczenie

Zwykle krosta na języku znika samoczynnie po kilku dniach. W leczeniu stosuje się metody łagodzenia dolegliwości. Pacjent powinien unikać drażnienia języka oraz jedzenia kwaśnych i pikantnych potraw. Osobom, które cierpią na suchość w ustach, zaleca się ich nawilżanie za pomocą specjalnych preparatów. Aby ułatwić pacjentom przeżuwanie pokarmu, lekarze często przepisują roztwór deksometazonu do płukania ust.

Domowe sposoby na leczenie krosty na języku

Krostę na języku można próbować leczyć domowymi sposobami. Najlepsze wyniki daje:

  • woda utleniona, która ma właściwości odkażające;
  • przyjmowanie preparatów z witaminą A, B i C;
  • środki odkażające dostępne w aptece;
  • płukanki ziołowe o właściwościach antybakteryjnych, dobrym wyborem będzie szałwia, rumianek oraz łopian lekarski.

Jeżeli mimo zastosowania powyższych środków krosta nie znikła, trzeba udać się do lekarza, który zdiagnozuje przypadłość i dobierze odpowiednią terapię.
Boląca krosta na języku jest nieprzyjemną przypadłością. Na szczęście jej obecność nie świadczy zwykle o chorobie i można z nią skutecznie walczyć metodami domowymi. Tylko skrajne przypadki wymagają konsultowania się z lekarzem.

Zobacz też:
Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie. Zobacz jak pozbyć się nieprzyjemnego posmaku w ustach!

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie. Zobacz jak pozbyć się nieprzyjemnego posmaku w ustach!

Następny artykuł

Stłoczenie zębów – jak pozbyć się tej wady zgryzu? Czy da się ją wyleczyć po założeniu aparatu ortodontycznego?

Podobne artykuły