jak płukać gardło solą

Jak płukać gardło solą? Poznaj sprawdzony domowy przepis na problemy z gardłem!

Jakub Kaczmarek
Jak płukać gardło solą? Na co pomaga płukanka przyrządzona z wody i soli? Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? Odpowiadamy na te pytania.

Jeśli czujesz drapanie czy ból w jamie ustnej, to pomocne może się okazać płukanie gardła roztworem soli. Wyjaśniajmy, jak płukać gardło solą i jak przyrządzić samemu płukankę.

Jak przyrządzić płukankę do gardła z solą?

Przygotowanie płukanki do gardła jest bardzo proste. Wystarczy, że wsypiesz do szklanki z ciepłą wodą pół łyżeczki soli i dokładnie wymieszasz powstały roztwór. Właściwie każda sól dostępna w sprzedaży nadaje się do przyrządzenia tej mieszanki.

Dostępne są różne rodzaje soli, między innymi:

 • sól himalajska;
 • sól kuchenna;
 • niejodowana sól kamienna;
 • sól morska;
 • sól emska;
 • sól bocheńska;
 • sól zabłocka.

Każda z wymienionych wyżej rodzajów soli ma podobne właściwości. Jeśli kupujesz w sklepie sól, zwróć uwagę na to, aby nie była wysokoprzetworzona, czyli nie miała dodatków w postaci przeciwzbrylaczy. 

Jak płukać gardło solą? 

Nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak przyrządzić płukankę do gardła, ważne jest również, aby wiedzieć, jak płukać gardło solą. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie połykać mieszkanki wody z solą. Sam roztwór służy jedynie do płukania jamy ustnej, a nie do spożycia, poza tym po wypłukaniu znajdują się w nim bakterie. Technika płukania gardła jest tak samo prosta, jak przyrządzenie mieszanki. Weź do ust łyk roztworu i trzymaj przez chwilę w ustach. Potem przechyl głowę lekko do tyłu i płucz gardło przez około pół minuty. Po upływie tego czasu wypluj płukankę. Powtórz tę czynność kilka razy. Płukanie gardła możesz wykonywać 3-4 razy dziennie.

Jakie korzyści daje płukanie jamy ustnej solą?

Sól ma działanie antybakteryjne i jest wykorzystywana w medycynie już od wieków. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje zawartość wody w ciele i utrzymuje właściwą równowagę kwasowo-zasadową. Płukanie jamy ustnej wodą z solą łagodzi ból gardła, zapobiega pojawianiu się infekcji oraz zmniejsza ilość bakterii, bo podnosi pH w jamie ustnej. Wielu dentystów zaleca wodę z solą jako środek, który wspomaga gojenie po zabiegach. Jest to roztwór izotoniczny, który zawiera takie same sole i minerały jak nasze ciało.

Płukanie gardła roztworem wody z solą jest polecane osobom:

 • z bólem gardła;
 • po zabiegach dentystycznych;
 • które mają nieświeży oddech;
 • które mają podrażnione dziąsła.

Mimo prozdrowotnych właściwości soli, trzeba uważać, aby jej nie przedawkować. Nie jest też ona polecana każdemu.

Płukanie gardła wodą z solą – możliwe skutki uboczne

Trzeba pamiętać, że nie każdemu służy płukanie gardła wodą z solą. U niektórych osób sól może wywoływać stan alergiczny i podrażniać uszkodzoną śluzówkę gardła. Na skutek takiego zabiegu, może również pojawić się pieczenie i gorzki posmak w gardle. W takiej sytuacji warto skorzystać z innych domowych metod na problemy z gardłem lub skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może przepisać odpowiednie leki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
znieczulenie u dentysty skutki uboczne

Znieczulenie u dentysty – skutki uboczne i przeciwwskazania

Następny artykuł
jak zabić zapach czosnku z ust

Jak zabić zapach czosnku z ust? 

Podobne artykuły
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej