czym płukać jamę ustną

Czym płukać jamę ustną? Gotowe czy naturalne płukanki?

Jakub Kaczmarek
Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się na jedynie na szczotkowaniu zębów. Ważne jest również używanie płukanek. Ale czym płukać jamę ustną? Odpowiadamy na to pytanie.

Czym płukać jamę ustną? To pytanie powinien sobie zadać każdy, dla kogo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. W tym artykule wyjaśniamy między innymi, jak przygotować domowej roboty płukanki do ust.

Dlaczego warto płukać jamę ustną?

Płukanie jamy ustnej może pomóc w przypadku stanów zapalnych. Na takie problemy są narażone zwłaszcza osoby, które cierpią na alergie pokarmowe, cukrzycę, choroby układu krwiotwórczego lub dysfunkcje przewodu pokarmowego. Objawy towarzyszące stanom zapalnym powodują dyskomfort oraz mogą utrudniać jedzenie, picie i mówienie. 

Korzyści z płukania jamy ustnej prawidłowo dobranym płynem:

  • działanie antybakteryjne;
  • niwelowanie nadwrażliwości zębów;
  • zwalczanie płytki nazębnej;
  • odświeżenie oddechu;
  • rozjaśnienie przebarwień szkliwa;
  • łagodzenie stanów zapalnych dziąseł.

Wiemy już, że płukanie jest niezbędnym uzupełnieniem codziennej higieny ust. Teraz zastanówmy się, czym płukać jamę ustną?

Czym płukać jamę ustną?

W aptekach można kupić wiele gotowych płukanek do ust o różnym działaniu. Niektóre z nich przeznaczone są dla dzieci, inne dla młodzieży i dorosłych. Mają różne kolory, smaki i właściwości. Mogą mieć działanie odświeżające, wybielające czy przeciwzapalne. Niektóre płyny pomagają zwalczać różnego rodzaju problemy, na przykład  przykry zapach z ust. Są też płyny nawilżające, które mogą okazać się niezastąpione dla osób, które mają zbyt suchą śluzówkę w jamie ustnej. Gdy w ustach pojawiają się afty, warto zastosować płyny bakteriobójcze, przyśpieszające gojenie się ran. Dostępne są również specjalistyczne płukanki, które są przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub po zabiegach dentystycznych. Wybór jest więc bardzo szeroki, ale warto wiedzieć, że płyn do ust można przygotować również samodzielnie. Wyjaśniamy, jakie zioła sprawdzą się najlepiej.

Naturalne płukanki do ust przyrządzone z ziół

Płukanki ziołowe do ust w postaci naparów lub odwarów bardzo łatwo przyrządzić, a przy tym nie są drogie. Odpowiednio dobrane zioła zobojętniają kwaśne środowisko jamy ustnej i zmniejszają ilość bakterii. Skutecznie odświeżają oddech i zapobiegają powstawaniu próchnicy. Przy różnego rodzaju zakażaniach, aftach, pleśniawkach i stanach zapalnych, sprawdzi się szałwia lekarska. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne ma rumianek pospolity. Poza tym przyśpiesza gojenie się ran i działa kojąco. Z kolei kwiaty nagietka zawierają wiele leczniczych związków, które wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Jak zatem wykorzystać te cenne rośliny do stworzenia płukanki? Wystarczy łyżkę ziół zalać wrzątkiem i odczekać 15 minut. Po tym czasie, gdy napar wystygnie, należy go odcedzić. Tak przyrządzoną miksturą można płukać jamę ustną 5-6 razy dziennie.

Jak widać, jest wiele rodzajów płukanek. Decyzja o tym, czym płukać jamę ustną jest uzależniona od osobistych potrzeb. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
palenie po wyrwaniu zęba

Palenie po wyrwaniu zęba. Zalecenia dentystów po ekstrakcji zęba

Następny artykuł
Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym a wizyta u dentysty

Podobne artykuły
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej