kurkuma na zęby

Kurkuma na zęby — czy sprawdzi się jako naturalna metoda wybielania?

Jakub Kaczmarek
Kurkuma na zęby? Coraz więcej przepisów krążących po mediach społecznościowych poleca wykorzystanie tej przyprawy jako naturalnie wybielającego środka. Sprawdzamy, czy rzeczywiście jest w tym szczypta prawdy.

Jakie jest zdanie dentystów na temat stosowania kurkumy bądź innych naturalnych środków jako metod wybielających zęby? Zanim zdecydujesz się na domowy zabieg pastą z kurkumy, lepiej sprawdź, jaki może być tego rezultat.

Czy kurkuma może sprawdzić się jako naturalny środek wybielający zęby?

Pomimo wielu artykułów na temat wybielających właściwości kurkumy zaaplikowanej na zęby, stomatolodzy podkreślają, że może nie być to najlepszy pomysł. Kurkuma to popularnie stosowana w kuchni indyjskiej przyprawa ze zmielonych kłączy ostryżu. Ma nie tylko intensywny zapach i smak, ale i silnie barwiące właściwości. Te wynikają z wysokiej zawartości kurkuminy, czyli żółtego pigmentu występującego w roślinie. Już tutaj powinna zapalić się nam czerwona lampka — nacieranie zębów wysoko napigmentowaną przyprawą nie ma wiele racjonalnego sensu. Regularnie stosowana pasta z kurkumy, nie tylko nie będzie mieć działania wybielającego, a wręcz przeciwnie — może dodatkowo zabarwić szkliwo. Brakuje również istotnych badań wskazujących na wybielające właściwości przyprawy. W żadnym wypadku nie polecamy więc stosowania kurkumy jako domowego środka na białe zęby. Dlaczego więc wiele naturalnych past do zębów zawiera ten składnik? Poznaj więcej szczegółów o uprawie kurkumy stąd: https://gardeneo.pl/kurkuma-kwiat-zimowanie

Pasta do zębów z kurkumą 

Mit o wybielających zęby właściwościach kurkumy prawdopodobnie wziął się z nieprawidłowej interpretacji założeń ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny indyjskiej. Ta rzeczywiście chętnie wykorzystuje kurkumę, również nakładając ją na zęby. Wykorzystywane są tutaj jednak nie wybielające właściwości przyprawy, a jej silnie antybakteryjne działanie. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, może więc wpływać pozytywnie na wygląd zębów dzięki zmniejszaniu ilości bakterii w jamie ustnej. Tym samym, regularne szczotkowanie zębów pastą z kurkumą zminimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy oraz opóźni proces odkładania się płytki nazębnej. Nie będzie mieć to jednak silniejszego działania niż zwykłe pasty stomatologiczne, a u osób z problemami takimi jak nadżerki czy stany zapalne dziąseł, może wręcz pogorszyć sytuację. Częste wcieranie barwnika może również dać efekt odwrotny od zamierzonego i zabarwić zęby na żółto bądź pomarańczowo. 

Domowe sposoby na wybielanie zębów 

Jedynym polecanym przez dentystów domowym sposobem na wzmocnienie stanu zębów jest płukanie ust olejem kokosowym. Również ta metoda ma korzenie w tradycjach ajurwedyjskich. Zaleca ona codzienne płukanie jamy ustnej roztworem z oleju, bądź bezpośrednim jego ssaniem przez około 20 minut. Zawarte w oleju tłuszcze mogą wiązać bakterie i toksyny w jamie ustnej i przyśpieszać ich usuwanie. Tak samo jednak jak w przypadku kurkumy — działanie nie jest wybielające, a antybakteryjne. 

Warto pamiętać również, że żaden domowy sposób nie zastąpi rutynowych wizyt u stomatologa, a najlepszym sposobem na dobry stan zębów jest zwyczajna higiena jamy ustnej. Aby nie ryzykować zniszczenia szkliwa, najlepiej więc zaufać dentystom i zdecydować się na profesjonalny zabieg wybielania i higienizacji. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
prostowanie zęba

Prostowanie zęba, czyli metody leczenia ortodontycznego

Następny artykuł
ból zębów od zatok

Czym może być spowodowany ból zębów od zatok i jak należy go leczyć?

Podobne artykuły
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej