Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy – co powinno się o nim wiedzieć?

Anna Wiktor
Współczesna medycyna, w tym stomatologia, rozwija się bardzo dynamicznie. Przekłada się to m.in. na poprawę jakości i efektywności usług protetycznych i stosowanych wypełnień. Jednym z nich jest m.in. wkład koronowo-korzeniowy. Czym on właściwie jest, jakie rodzaje wyróżniamy i kiedy się go stosuje? Sprawdź.

Bez dwóch zdań wkłady koronowo-korzeniowy to często wykorzystywane przez specjalistów uzupełnienie protetyczne. Ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać. Istnieją określone wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania. Sprawdź, jakie wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w stomatologii i czym się one charakteryzują.

Wkłady koronowo-korzeniowe – czym są?

Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu, który umieszcza się bezpośrednio w korzeniu zęba. To uzupełnienie zęba, które stanowi podstawę pod koronę protetyczną. Celem zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest pełna odbudowa zęba, który wcześniej uległ zniszczeniu. Może to być spowodowane próchnicą, czy też innymi czynnikami niszczącymi tkankę zęba. Zastosowanie wysokiej jakości wkładu pozwala na trwałe zamocowanie korony, a także przekłada się na poprawę codziennego życia pacjenta. Usługi tego typu oferowane są przez renomowanych stomatologów i protetyków.

Podstawowe rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych

Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Wykonane są z różnych materiałów i charakteryzują się innymi parametrami technicznymi. Ostateczny wybór powinien być dokonany w gabinecie stomatologicznym po zbadaniu pacjenta, a także dopasowany do jego indywidualnych potrzeb i stanu systemu korzeniowego w zębach. To podstawowych rodzajów wkładów zaliczane są:

  • wkład metalowy (lany);
  • wkład z włókna szklanego lub węglowego (uniwersalny);
  • wkład z tlenku cyrkonu.

Wkłady uniwersalne

Obecnie wkłady standardowe wykonane z włókna węglowego lub włókna szklanego stosowane są zdecydowanie najczęściej. Wszystko dlatego, że cały zabieg można wykonać już na pierwszej wizycie. Zaletą założenia wkładu koronowo-korzeniowego z włókna jest to, że stomatolog może zachować zwiększoną ilość tkanek własnych zęba pacjenta. Wkłady tego typu posiadają standardowe wymiary i są wytrzymałe. Dzięki nim można dokonać wzmocnienia zęba w części korzeniowej i swobodnie osadzić na nim koronę zęba.

Wkłady metalowe

Drugim z najczęściej stosowanych wariantów są wkłady koronowe lane, które wykonano z metalu. Warto zwrócić uwagę na sytuacje, w których wykonuje się wkłady metalowe. Będą dobrym wyborem wtedy, gdy doszło do znacznej utraty tkanek własnych korony zęba u pacjentów. Ze względu na materiał, z jakiego wykonany jest wkład lany, charakteryzuje się on większą wytrzymałością na intensywną eksploatację. Z drugiej strony wymaga to precyzyjnego wykonania implantu pod potrzeby pacjenta, przez co proces leczenia się wydłuża. W przypadku wkładu metalowego zazwyczaj umieszczany jest w jamie ustnej na drugiej wizycie u stomatologa w procesie leczenia. Wcześniej na pierwszej pobierany jest wycisk, a następnie w laboratorium protetyk przygotowuje dedykowany wkład, który następnie umieści w kanale korzenia zęba pacjenta. W związku z tym to indywidualny wkład, który nie ma standardowych wymiarów. Powstają one z różnych stopów metali, w tym m.in. ze złota i tytanu, a także metali nieszlachetnych. Rodzaj materiału przekłada się na ostateczny cennik usługi.

Wkłady z tlenku cyrkonu

Ten rodzaj stosowany jest obecnie bardzo rzadko. Charakteryzują się jednak podwyższoną trwałością, a także estetycznym wykonaniem. Wyglądem przypominają zęby własne pacjenta i są biokompatybilne.

W jakich sytuacjach stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe?

Najczęściej wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w leczeniu kanałowym. To rodzaj uzupełnienia stałego, które rekomendowane jest wtedy, gdy u pacjenta doszło do znacznego lub całkowitego uszkodzenia twardych tkanek korony. Wkłady wykonywane są na indywidualne potrzeby pacjenta w celu wzmocnienia jego zębów w części koronowej oraz w kanale korzeniowym. Ten typ wypełnień stosuje się także w przypadku rekonstrukcji zębów wielokorzeniowych i jednokorzeniowych, a także zębów, które posiadają liczne wypełnienia. Te osłabiają ich strukturę, a stomatolog nie może zastosować korony protetycznej. Alternatywą pozostają wkłady koronowo-korzeniowe.

Jak zakłada się wkład koronowo-korzeniowy?

Założenie wkładu na zębach wyleczonych kanałowo jest bezbolesne. W przypadku wkładów z włókna szklanego lub węglowego, ich implementacja możliwa jest na jednej wizycie, wspólnie z zakończeniem leczenia kanałowego. Metalowe wkłady jednoczęściowe wymagają przygotowania i wówczas trwa to nieco dłużej. W całym zabiegu wykorzystuje się także cementy stomatologiczne, które odpowiadają za umieszczenie wkładów bezpośrednio w korzeniu zęba pacjenta. Usługi tego typu oferowane są przez renomowane kliniki stomatologiczne.

Wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania

Istnieją określone wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego typu uzupełnień protetycznych. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku martwych zębów leczonych kanałowo. Wówczas zabieg jest bezbolesny. Część koronowa wystaje ponad korzeń, co umożliwia osadzenie właściwej korony. W ten sposób zastępuje się utraconą koronę zęba własnego. Aby zastosować wkład, korzeń zęba musi być mocno osadzony w zębodole i mieć długość minimum równą długości korony. W przeciwnym razie zastosowanie wkładu w jamie ustnej pacjenta może być niemożliwe.

Ponadto wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się tylko wtedy, gdy zęby nie zostały całkowicie zniszczone. Jednym z przeciwwskazań jest zbyt znaczne uszkodzenie zębów, gdy destrukcja ich tkanek dochodzi nawet do dziąseł. Ponadto wkładów nie można stosować w przypadku niewłaściwego leczenia kanałowego, a także złamania korzenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mycie zębów po każdym posiłku

Mycie zębów po każdym posiłku – czy to naprawdę potrzebne?

Następny artykuł
Proteza elastyczna na jeden ząb

Proteza elastyczna na jeden ząb – zalety i wady rozwiązań w zakresie protetyki

Podobne artykuły
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej