Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy – co powinno się o nim wiedzieć?

Anna Wiktor
Współczesna medycyna, w tym stomatologia, rozwija się bardzo dynamicznie. Przekłada się to m.in. na poprawę jakości i efektywności usług protetycznych i stosowanych wypełnień. Jednym z nich jest m.in. wkład koronowo-korzeniowy. Czym on właściwie jest, jakie rodzaje wyróżniamy i kiedy się go stosuje? Sprawdź.

Bez dwóch zdań wkłady koronowo-korzeniowy to często wykorzystywane przez specjalistów uzupełnienie protetyczne. Ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać. Istnieją określone wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania. Sprawdź, jakie wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w stomatologii i czym się one charakteryzują.

Wkłady koronowo-korzeniowe – czym są?

Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu, który umieszcza się bezpośrednio w korzeniu zęba. To uzupełnienie zęba, które stanowi podstawę pod koronę protetyczną. Celem zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest pełna odbudowa zęba, który wcześniej uległ zniszczeniu. Może to być spowodowane próchnicą, czy też innymi czynnikami niszczącymi tkankę zęba. Zastosowanie wysokiej jakości wkładu pozwala na trwałe zamocowanie korony, a także przekłada się na poprawę codziennego życia pacjenta. Usługi tego typu oferowane są przez renomowanych stomatologów i protetyków.

Podstawowe rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych

Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Wykonane są z różnych materiałów i charakteryzują się innymi parametrami technicznymi. Ostateczny wybór powinien być dokonany w gabinecie stomatologicznym po zbadaniu pacjenta, a także dopasowany do jego indywidualnych potrzeb i stanu systemu korzeniowego w zębach. To podstawowych rodzajów wkładów zaliczane są:

  • wkład metalowy (lany);
  • wkład z włókna szklanego lub węglowego (uniwersalny);
  • wkład z tlenku cyrkonu.

Wkłady uniwersalne

Obecnie wkłady standardowe wykonane z włókna węglowego lub włókna szklanego stosowane są zdecydowanie najczęściej. Wszystko dlatego, że cały zabieg można wykonać już na pierwszej wizycie. Zaletą założenia wkładu koronowo-korzeniowego z włókna jest to, że stomatolog może zachować zwiększoną ilość tkanek własnych zęba pacjenta. Wkłady tego typu posiadają standardowe wymiary i są wytrzymałe. Dzięki nim można dokonać wzmocnienia zęba w części korzeniowej i swobodnie osadzić na nim koronę zęba.

Wkłady metalowe

Drugim z najczęściej stosowanych wariantów są wkłady koronowe lane, które wykonano z metalu. Warto zwrócić uwagę na sytuacje, w których wykonuje się wkłady metalowe. Będą dobrym wyborem wtedy, gdy doszło do znacznej utraty tkanek własnych korony zęba u pacjentów. Ze względu na materiał, z jakiego wykonany jest wkład lany, charakteryzuje się on większą wytrzymałością na intensywną eksploatację. Z drugiej strony wymaga to precyzyjnego wykonania implantu pod potrzeby pacjenta, przez co proces leczenia się wydłuża. W przypadku wkładu metalowego zazwyczaj umieszczany jest w jamie ustnej na drugiej wizycie u stomatologa w procesie leczenia. Wcześniej na pierwszej pobierany jest wycisk, a następnie w laboratorium protetyk przygotowuje dedykowany wkład, który następnie umieści w kanale korzenia zęba pacjenta. W związku z tym to indywidualny wkład, który nie ma standardowych wymiarów. Powstają one z różnych stopów metali, w tym m.in. ze złota i tytanu, a także metali nieszlachetnych. Rodzaj materiału przekłada się na ostateczny cennik usługi.

Wkłady z tlenku cyrkonu

Ten rodzaj stosowany jest obecnie bardzo rzadko. Charakteryzują się jednak podwyższoną trwałością, a także estetycznym wykonaniem. Wyglądem przypominają zęby własne pacjenta i są biokompatybilne.

W jakich sytuacjach stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe?

Najczęściej wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w leczeniu kanałowym. To rodzaj uzupełnienia stałego, które rekomendowane jest wtedy, gdy u pacjenta doszło do znacznego lub całkowitego uszkodzenia twardych tkanek korony. Wkłady wykonywane są na indywidualne potrzeby pacjenta w celu wzmocnienia jego zębów w części koronowej oraz w kanale korzeniowym. Ten typ wypełnień stosuje się także w przypadku rekonstrukcji zębów wielokorzeniowych i jednokorzeniowych, a także zębów, które posiadają liczne wypełnienia. Te osłabiają ich strukturę, a stomatolog nie może zastosować korony protetycznej. Alternatywą pozostają wkłady koronowo-korzeniowe.

Jak zakłada się wkład koronowo-korzeniowy?

Założenie wkładu na zębach wyleczonych kanałowo jest bezbolesne. W przypadku wkładów z włókna szklanego lub węglowego, ich implementacja możliwa jest na jednej wizycie, wspólnie z zakończeniem leczenia kanałowego. Metalowe wkłady jednoczęściowe wymagają przygotowania i wówczas trwa to nieco dłużej. W całym zabiegu wykorzystuje się także cementy stomatologiczne, które odpowiadają za umieszczenie wkładów bezpośrednio w korzeniu zęba pacjenta. Usługi tego typu oferowane są przez renomowane kliniki stomatologiczne.

Wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania

Istnieją określone wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego typu uzupełnień protetycznych. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku martwych zębów leczonych kanałowo. Wówczas zabieg jest bezbolesny. Część koronowa wystaje ponad korzeń, co umożliwia osadzenie właściwej korony. W ten sposób zastępuje się utraconą koronę zęba własnego. Aby zastosować wkład, korzeń zęba musi być mocno osadzony w zębodole i mieć długość minimum równą długości korony. W przeciwnym razie zastosowanie wkładu w jamie ustnej pacjenta może być niemożliwe.

Ponadto wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się tylko wtedy, gdy zęby nie zostały całkowicie zniszczone. Jednym z przeciwwskazań jest zbyt znaczne uszkodzenie zębów, gdy destrukcja ich tkanek dochodzi nawet do dziąseł. Ponadto wkładów nie można stosować w przypadku niewłaściwego leczenia kanałowego, a także złamania korzenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mycie zębów po każdym posiłku

Mycie zębów po każdym posiłku – czy to naprawdę potrzebne?

Następny artykuł
Proteza elastyczna na jeden ząb

Proteza elastyczna na jeden ząb – zalety i wady rozwiązań w zakresie protetyki

Podobne artykuły
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej