sanacja jamy ustnej

Sanacja jamy ustnej – proces stomatologiczny, który może wymagać zastosowania różnych metod leczenia zębów

Jakub Kaczmarek
Sanacja jamy ustnej to, kolokwialnie mówiąc, doprowadzenie wszystkich zębów do porządku. Takie zbiorcze, kompleksowe leczenie może wymagać różnych zabiegów, w zależności od tego, co dokładnie dolega pacjentowi.

Sanacja jamy ustnej polega na dokładnym wyleczeniu wszystkich chorób i ubytków z zębów oraz całej jamy ustnej. Jest to indywidualny proces wykorzystywany jako profilaktyka przeciwdziałająca różnym rodzajom chorób i zakażeniom. Najczęściej stosuje się go przed ciążą lub poważną operacją, aby zminimalizować ich ryzyko. Sprawdź, jak dokładnie to wygląda i jakie zabiegi wliczane są w sanację.

Sanacja jamy ustnej – co to jest?

Sanacja jamy ustnej to kompleksowe leczenie zębów i przyzębia, czyli całej jamy ustnej. Proces ten może wyglądać różnie, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta. U niektórych może wystarczyć wyczyszczenie próchnicy i usunięcie kamienia nazębnego. U innych mogą być konieczne skomplikowane zabiegi wymagające ogólnego znieczulenia.

Jakie zabiegi mogą wchodzić w zakres sanacji jamy ustnej?

Sanacja może wymagać leczenia dziąseł, zębów i śluzówki. W ramach tego złożonego procesu można wykonać:

 • piaskowanie;
 • czyszczenie kieszonek dziąsłowych;
 • likwidację stanów zapalnych;
 • ekstrakcję obumarłych lub nienadających się do leczenia zębów;
 • uzupełnienie ubytków;
 • uzupełnienia protetyczne;
 • leczenie kanałowe;
 • likwidację zapalenia miazgi lub ropni;
 • założenie lub zdjęcie aparatu ortodontycznego.

Jacy specjaliści mogą być potrzebni w procesie sanacji?

Wiele spośród powyższych zabiegów jest refundowanych przez NFZ. Sanacja jamy ustnej może zająć od kilku do kilkunastu dni, w zależności od ogólnego stanu jamy ustnej. Do skutecznego przeprowadzenia całego procesu potrzeba wielu specjalistów, w tym: periodontologa, chirurga szczękowego, endodonty, protetyka, ortodonty, higienistki stomatologicznej.

Kiedy wykonuje się stomatologiczny zabieg sanacji jamy ustnej?

Na sanację jamy ustnej może skierować cię praktycznie każdy lekarz, nie tylko stomatolog. Zazwyczaj takie zalecenie możesz dostać od chirurga, anestezjologa, kardiologa, czy też ginekologa. Typowe wskazania do przeprowadzenia takiego leczenia to:

 • planowana ciąża, a także ryzyko przedwczesnego porodu;
 • nadchodzące zabiegi chirurgiczne, np. przeszczepy, operacje serca, oczu lub jamy ustnej;
 • onkologia – radioterapia, chemioterapia i inne.

Sanacja jamy ustnej u dzieci i osób starszych

Sanację często wykonuje się też u dzieci, aby ewentualny zły stan jamy ustnej nie zakłócał procesu prawidłowego rozwoju i dojrzewania. Podobna konieczność może też wystąpić u osób starszych, które są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Kompleksowe leczenie uzębienia w celu zapobiegania powstawaniu chorób jest też niezbędne wśród osób przewlekle chorujących na:

 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • chorobę wieńcową;
 • osteoporozę;
 • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc;
 • alergie.

Rozwój zakażeń w jamie ustnej może mieć negatywne konsekwencje na zdrowiu całego organizmu.

Sanacja jamy ustnej należy do zabiegów profilaktycznych, które mają na celu przeciwdziałanie pojawianiu się poważnych chorób i infekcji. Jest to proces, który może wymagać zaangażowania różnych specjalistów w celu wykonania rozmaitych zabiegów. Stosuje się go jako przygotowanie do poważniejszych operacji, ciąży, leczenia onkologicznego lub jeżeli pacjent choruje przewlekle. Czasem wymaga tylko kosmetyki, a w innych przypadkach konieczne jest zastosowanie ogólnego znieczulenia i kilkunastodniowego leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie opryszczki

Następny artykuł
zapalenie dziąseł u dziecka

Zapalenie dziąseł u dziecka – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Podobne artykuły
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej