zielony język

Zielony język – co oznacza nalot w takim kolorze?

Anna Wiktor
Zielony język to dość rzadko spotykana przypadłość, której nie należy ignorować. Przeważnie wiąże się z zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, ale mogą powodować go też inne przypadłości. Nigdy nie ignoruj tego objawu.

W skrócie:

 • Zielony język to bardzo rzadka przypadłość (nie mówimy tu o zabarwieniu od jedzenia).
 • Może być objawem grzybicy jamy ustnej lub zakażenia bakteryjnego.
 • Inne możliwe przyczyny to leukoplakia i włochaty język – przypadłości związane z nieprawidłowym rogowaceniem błony śluzowej.
 • Zielonkawe zabarwienie języka może też wystąpić przy infekcjach górnych dróg oddechowych lub na skutek nowotworu.
 • Większość przyczyn jest poważna i wymaga szybkiego leczenia.

Wygląd i stan języka może dostarczyć ci sporo informacji na temat twojego zdrowia. Dlatego należy często zwracać uwagę na jego wygląd i ewentualne zmiany faktury. Częściej spotyka się nalot szary lub biały, a także krostki. Zielony język jest przypadłością dość nietypową. Jeśli zauważysz go u siebie, koniecznie udaj się na diagnozę do lekarza, gdyż może wiązać się to z poważnym schorzeniem.

Co oznacza zielony język – najczęstsze przyczyny:
1. Grzybica lub nalot bakteryjny. Nieprawidłowa higiena i nadmiar cukru w diecie mogą sprzyjać namnażaniu się drobnoustrojów na języku.
2. Rogowacenie błony śluzowej. Może to być leukoplakia lub przypadłość znana jako włochaty język.
Rzadkie przyczyny:
- infekcje górnych dróg oddechowych
- nowotwory jamy ustnej.

Zielony język – przyczyny

Zielony język to objaw, który przytrafia się dość rzadko i przeważnie nie ma nic wspólnego ze spożytym barwiącym pokarmem. Do przyczyn tej dolegliwości zalicza się:

 • Grzybica jamy ustnej – może pojawić się na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, cukrzycy lub spożywania nadmiernej ilości słodkich pokarmów. W konsekwencji rozwijają się drożdżaki. Pierwszym objawem jest biały nalot na języku, który stopniowo przekształca się w zielonkawy kolor.
 • Leukoplakia – znana także jako keratoza. Objawia się rogowaceniem błon śluzowych jamy ustnej. Zielony język może, ale nie musi towarzyszyć temu schorzeniu. Najczęściej jest to raczej niegroźne zjawisko.
 • Włochaty język – przypadłość powodowana zbyt dużą ilością keratyny w tym miejscu. Powierzchnia języka staje się szorstka. Choć zielona barwa nie jest typowym objawem, może pojawić się przy dodatkowym zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym, o które bardzo łatwo. Pacjenci często skarżą się na pieczenie języka.
 • Infekcje górnych dróg oddechowych – najczęściej w formie przewlekłych, nieleczonych lub nawracających chorób gardła, które rozprzestrzeniają się na jamę ustną.
 • Nowotwór jamy ustnej – oprócz zielonego zabarwienia, powoduje też szereg bolesnych dolegliwości. Towarzyszy mu ból języka, gardła i szczęki, a także uczucie mrowienia oraz krwawienie dziąseł.

Monitoruj zmiany 🔍

Wiele schorzeń jamy ustnej daje na początku inne objawy niż w miarę postępu choroby. Przykładowo pleśniawki początkowo objawiają się białawymi plamkami na języku, podniebieniu lub wewnątrz policzków. Nieleczone mogą jednak przybierać z czasem zielony kolor. Monitorowanie zmian pozwala szybko zdiagnozować właściwy problem i go wyleczyć. To szczególnie ważne w przypadku nowotworów – mogą one się bardzo szybko rozrastać i przerzutować na inne narządy.

Zielony język nie jest naturalnym zjawiskiem i najczęściej wiąże się z zakażeniem lub poważną chorobą. Dlatego jeśli zauważysz taką dolegliwość, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Po zdiagnozowaniu problemu będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie.

Częste pytania

Czy zielony język może być objawem poważnej choroby?

W większości przypadków zielony język wynika z tymczasowych zmian w jamie ustnej lub toczącej się infekcji. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli przebarwienie utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jeśli występują inne niepokojące objawy, takie jak ból, obrzęk lub gorączka.

Jak leczyć zielony język?

Leczenie zielonego języka zależy od jego przyczyny. W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, lekarz może przepisać antybiotyki czy leki przeciwgrzybicze. Należy także zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej – myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie i używać nici dentystycznej.

Czy można zapobiec zielonemu językowi?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zielonego języka, warto dbać o higienę jamy ustnej, unikać nadmiernego spożycia cukru, regularnie odwiedzać dentystę i unikać długotrwałego stosowania antybiotyków bez konsultacji z lekarzem.


  Może Cię także zainteresować:
  Archiwum: kwiecień 2023
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzedni artykuł
  fistuła

  Fistuła – mały ropień, wielki problem

  Następny artykuł
  ósemka wrasta w policzek

  Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości?

  Podobne artykuły