fistuła

Fistuła – mały ropień, wielki problem

Jakub Kaczmarek
Fistuła (przetoka) to częsty problem stomatologiczny. Po czym go rozpoznasz? Co możesz zrobić, by chronić się przed poważną infekcją i jej skutkami? Sprawdzamy!

W skrócie:

  • Fistuła (inaczej przetoka) objawia się jako ropny pęcherz na dziąśle.
  • Świadczy o rozwoju stanu zapalnego w okolicy zmiany, np. w korzeniu zęba.
  • Fistuła powstaje, gdy ropa nie może się wydostać z miejsca powstawania – przez tkanki zaczyna wtedy przebiegać nietypowy kanał odprowadzający ją na zewnątrz.
  • Przyczyną mogą być urazy, nieleczona próchnica, obumarły ząb lub niedokładne leczenie kanałowe.
  • Leczenie polega najczęściej na nacięciu ropnia; może też obejmować antybiotykoterapię i zabieg endodontyczny.

Pojawienie się na dziąśle pęcherza wypełnionego ropą jest sygnałem niepokojącym, świadczącym o rozwoju stanu zapalnego. Im wcześniej rozpoczniesz specjalistyczne leczenie, tym większa szansa na to, że uchronisz tkanki zęba i przyzębia przed poważnymi problemami.

Czym jest fistuła?

Fistuła w jamie ustnej to powstające na dziąśle wybrzuszenie, w którym – w wyniku zakażenia – gromadzi się ropa. Gdy ropa nie ma ujścia, zaczyna tworzyć się ropień. W zależności od lokalizacji wyróżnia się:

  • ropień zęba (ropień okołowierzchołkowy zęba) – powstaje przy wierzchołku korzenia zęba;
  • ropień dziąsła (ropień przyzębny) – gdy zakażenie rozwija się między zębem a dziąsłem;
  • ropień podśluzówkowy – gdy wysięk ropny przebija się przez okostną pod błonę śluzową.

Fistuła i jej przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na pojawienie się tego problemu. Jak powstaje fistuła w jamie ustnej? Najczęstsze przyczyny to:

ropa wydostaje się z ogniska zapalnego nowo powstałą drogą; konieczne leczenie stomatologiczne

Jak leczyć fistułę w jamie ustnej?

Fistuła na dziąśle i przetoka wymagają specjalistycznego leczenia. Jego brak może skutkować rozprzestrzenieniem się infekcji na inne zęby lub kości szczęki. Na jakie symptomy musisz zwrócić uwagę, by w porę podjąć leczenie?

Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?

Fistula objawia się m.in.:

  • przykrym posmakiem w ustach, co ma związek z gromadzeniem się ropy;
  • silnym bólem;
  • nieprzyjemnym zapachem z ust;
  • gorszym samopoczuciem i podwyższoną temperaturą ciała.
ropa może nie wydostać się na zewnątrz samodzielnie

Warto wiedzieć 💡

Fistuły mogą powstawać nie tylko w jamie ustnej. Właściwą definicją przetoki jest „połączenie dwóch lub więcej narządów na skutek procesów patologicznych, urazów, zaniedbań lekarskich lub zabiegu chirurgicznego”. W przypadku fistuły na dziąśle owo połączenie przebiega między ogniskiem zapalnym (np. miazgą zęba) a śluzówką dziąsła. Bardziej znane są jednak przetoki międzyjelitowe i okołoodbytnicze.

Fistuła – jak leczyć ten problem?

Możliwości jest wiele. Wiele osób sięga po płukanki (na przykład z rumianku lub szałwii lekarskiej), które łagodzą ból, nie leczą jednak stanu zapalnego i jego przyczyny. Chcesz uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej? Wybierz się do dentysty w chwili, gdy zauważysz niepokojące objawy.

Co może zrobić dentysta? Sporo zależy od rozmiaru ropnia i miejsca jego powstania. Aby ustalić, jak poważnym problemem jest fistuła w danym przypadku, stomatolog musi wykonać kilka badań, między innymi obrazowe. Zdjęcie rentgenowskie pozwoli ustalić rozmiar infekcji i zadecydować o dalszych krokach.

Czasem wystarczającym rozwiązaniem jest nacięcie ropnia w taki sposób, by ropa mogła wypłynąć. Jeśli nie jest to możliwe, dentysta może sięgnąć po urządzenia do mechanicznego odprowadzania ropy. Zdarza się jednak, że takie kroki są niewystarczające.

W poważniejszych przypadkach należy sięgnąć po antybiotyki lub przeprowadzić zabieg endodontyczny, polegający na oczyszczeniu kanałów zębowych z chorej lub martwej miazgi. Po tym kanały zębowe są wysuszane i wypełniane. Takie leczenie kanałowe odbywa się przy silnym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu. Skutkiem takiej metody postępowania jest pojawienie się tzw. martwego zęba, który mimo wszystko może ci jeszcze służyć przed wiele lat.

Postępowanie w przypadku fistuły:
1. Diagnostyka – trzeba znaleźć 
ognisko zapalenia.
2. Usunięcie ropnia – nacięcie i drenaż mogą wystarczyć.
3. Leczenie przyczyny – to np. leczenie kanałowe obumarłego zęba.

Fistuła na dziąśle to częsta przypadłość, która wymaga profesjonalnego leczenia stomatologicznego. Tej dolegliwości nie możesz ignorować, możesz za to podjąć kroki, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko pojawienia się tej przypadłości. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne usuwanie kamienia nazębnego to najważniejsze elementy profilaktyki, o której nie możesz zapominać.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
nadziąślak

Nadziąślak – przyczyny, objawy i leczenie

Następny artykuł
zielony język

Zielony język – co oznacza nalot w takim kolorze?

Podobne artykuły
Czerniak w jamie ustnej

Czerniak w jamie ustnej – rzadki nowotwór złośliwy

Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Czytaj więcej