fistuła

Fistuła – mały ropień, wielki problem

Jakub Kaczmarek
Fistuła (przetoka) to częsty problem stomatologiczny. Po czym go rozpoznasz? Co możesz zrobić, by chronić się przed poważną infekcją i jej skutkami? Sprawdzamy!

Pojawienie się na dziąśle pęcherza wypełnionego ropą jest sygnałem niepokojącym, świadczącym o rozwoju stanu zapalnego. Im wcześniej rozpoczniesz specjalistyczne leczenie, tym większa szansa na to, że uchronisz tkanki zęba i przyzębia przed poważnymi problemami.

Czym jest fistuła?

Fistuła w jamie ustnej to powstające na dziąśle wybrzuszenie, w którym – w wyniku zakażenia – gromadzi się ropa. Gdy ropa nie ma ujścia, zaczyna tworzyć się ropień. W zależności od lokalizacji wyróżnia się:

 • ropień zęba (ropień okołowierzchołkowy zęba) – powstaje przy wierzchołku korzenia zęba;
 • ropień dziąsła (ropień przyzębny) – gdy zakażenie rozwija się między zębem a dziąsłem;
 • ropień podśluzówkowy – gdy wysięk ropny przebija się przez okostną pod błonę śluzową.

Fistuła i jej przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na pojawienie się tego problemu. Jak powstaje fistuła w jamie ustnej? Najczęstsze przyczyny to:

 • problemy z nieusuwaną płytką nazębną;
 • zaniedbania w leczeniu próchnicy, co skutkuje przenikaniem bakterii w głąb zębiny i miazgi;
 • uraz mechaniczny lub chemiczny;
 • gromadzenie się bakterii pod dziąsłem;
 • obumieranie nerwów i naczyń kanału korzeniowego;
 • powikłania występujące po leczeniu kanałowym lub ekstrakcji zęba.

Jak leczyć fistułę w jamie ustnej?

Fistuła na dziąśle i przetoka wymagają specjalistycznego leczenia. Jego brak może skutkować rozprzestrzenieniem się infekcji na inne zęby lub kości szczęki. Na jakie symptomy musisz zwrócić uwagę, by w porę podjąć leczenie?

Zobacz też:
Szyna relaksacyjna w leczeniu bruksizmu i zgrzytania zębami – rodzaje szyn

Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?

Fistula objawia się m.in.:

 • przykrym posmakiem w ustach, co ma związek z gromadzeniem się ropy;
 • silnym bólem;
 • nieprzyjemnym zapachem z ust;
 • gorszym samopoczuciem i podwyższoną temperaturą ciała.

Fistuła – jak leczyć ten problem?

Możliwości jest wiele. Wiele osób sięga po płukanki (na przykład z rumianku lub szałwii lekarskiej), które łagodzą ból, nie leczą jednak stanu zapalnego i jego przyczyny. Chcesz uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej? Wybierz się do dentysty w chwili, gdy zauważysz niepokojące objawy.

Co może zrobić dentysta? Sporo zależy od rozmiaru ropnia i miejsca jego powstania. Aby ustalić, jak poważnym problemem jest fistuła w danym przypadku, stomatolog musi wykonać kilka badań, między innymi obrazowe. Zdjęcie rentgenowskie pozwoli ustalić rozmiar infekcji i zadecydować o dalszych krokach.

Czasem wystarczającym rozwiązaniem jest nacięcie ropnia w taki sposób, by ropa mogła wypłynąć. Jeśli nie jest to możliwe, dentysta może sięgnąć po urządzenia do mechanicznego odprowadzania ropy. Zdarza się jednak, że takie kroki są niewystarczające.

W poważniejszych przypadkach należy sięgnąć po antybiotyki lub przeprowadzić zabieg endodontyczny, polegający na oczyszczeniu kanałów zębowych z chorej lub martwej miazgi. Po tym kanały zębowe są wysuszane i wypełniane. Takie leczenie kanałowe odbywa się przy silnym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu. Skutkiem takiej metody postępowania jest pojawienie się tzw. martwego zęba, który mimo wszystko może ci jeszcze służyć przed wiele lat.

Zobacz też:
Periodontologia – co to jest leczenie periodontologiczne i czym właściwie zajmuje się periodontolog?

Fistuła na dziąśle to częsta przypadłość, która wymaga profesjonalnego leczenia stomatologicznego. Tej dolegliwości nie możesz ignorować, możesz za to podjąć kroki, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko pojawienia się tej przypadłości. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne usuwanie kamienia nazębnego to najważniejsez elementy profilaktyki, o której nie możesz zapominać.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomba tymczasowa

Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba

Następny artykuł
złamany ząb

Ukruszony, pęknięty lub złamany ząb – jak odzyskać piękny uśmiech? Jakie masz szanse na uratowanie zęba?

Podobne artykuły