zakażenie po wyrwaniu zęba objawy

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy. Jakie powikłania mogą wystąpić po ekstrakcji zęba? Co robić, kiedy pojawia się silny ból?

Anna Wiktor
Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy stanu zapalnego to nie tylko silny ból. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać powikłania po ekstrakcji zęba i jak postępować w takim przypadku.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy, które wówczas występują, mogą powodować ból i dyskomfort. Co sprzyja pojawieniu się powikłań po wizycie u stomatologa? Musisz wiedzieć, że infekcja po ekstrakcji zęba może powodować szereg innych, czasem niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta dolegliwości. Jeżeli odczuwasz rwący ból lub inne objawy, pilnie skontaktuj się z gabinetem stomatologicznym. Uzyskasz tam specjalistyczną pomoc, a lekarz będzie mógł w porę rozpoznać i leczyć rozwijającą się infekcję.

Powikłania po ekstrakcji zęba?

Każdy zabieg medyczny może pociągać za sobą powikłania. Tak jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych. Najczęściej występujące komplikacje w trakcie ekstrakcji i po wyrwaniu zęba to:

 • zakażenie bakteryjne;
 • naruszenie nerwów;
 • złamania zębów sąsiadujących;
 • złamania kości;
 • suchy zębodół;
 • zapalenie okostnej zęba;
 • zapalenie kości;
 • długotrwałe krwawienie;
 • szczękościsk;
 • zapalenie zatoki szczękowej.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy

Należy pamiętać, że niewielki ból, dyskomfort i złe samopoczucie mogą naturalnie występować po ekstrakcji zęba i leczeniu kanałowym. Taki stan powinien stopniowo ustępować po zabiegu. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują, a wręcz nasilają się, należy zachować czujność i zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się poniższe objawy. Mogą one wskazywać na toczącą się infekcję i zapalenie zębodołu:

 • nagłe pojawienie się nieświeżego oddechu – wyczuwalna woń ropy;
 • niesmak w ustach;
 • pulsujący ból;
 • podwyższona temperatura ciała i dreszcze;
 • opuchlizna w okolicach żuchwy i szyi;
 • długotrwały obrzęk dziąsła;
 • ból poekstrakcyjny, który nie ustępuje po lekach przeciwbólowych;
 • promieniujący ból w okolicy szczęki i ucha;
 • silne i długotrwałe krwawienie;
 • ropienie zębodołu.
Zobacz też:
Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!

W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z dentystą. Infekcja wewnątrz jamy ustnej może być niebezpieczna dla zdrowia. Może bowiem prowadzić do sepsy, dlatego im szybciej zareagujesz na niepokojące dolegliwości, tym większe szanse skuteczności leczenia i ustąpienia objawów.

Jak powstaje infekcja po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu chorego zęba pozostaje dziura, w której tworzy się skrzep. Jego zadaniem jest ochrona głębiej osadzonych, odsłoniętych podczas ekstrakcji tkanek przed urazem i wniknięciem czynników zewnętrznych. Stanowi on barierę dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Jeżeli z jakiejś przyczyny taki skrzep się nie wytworzy lub się przemieści, wówczas drobnoustroje mogą z łatwością wnikać do pustego zębodołu, co może skutkować infekcją i rozwojem stanu zapalnego.

Kiedy może pojawić się zakażenie po wyrwaniu zęba i objawy z nim związane?

Do infekcji w obrębie zębodołu zwykle dochodzi w ciągu kilku dni od zabiegu ekstrakcji. Nie oznacza to jednak, że powikłania nie mogą wystąpić później. Jeśli zatem doświadczasz opisanych w tym artykule objawów po kilku tygodniach od usunięcia zęba, koniecznie skontaktuj się z dentystą.

Przyczyny infekcji i zapalenia zębodołu

Najczęstszą przyczyną pojawienia się infekcji i ropnego zapalenia zębodołu jest palenie papierosów tuż po zabiegu. Zaburza ono proces gojenia i formowania się skrzepu, a także utrudnia organizmowi walkę z ewentualną infekcją. Inną przyczyną powikłań po ekstrakcji zęba jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej po zabiegu, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń dentysty.

Zobacz też:
Atrycja, abrazja, abfrakcja, erozja – ubytki pochodzenia niepróchnicowego zębów

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

 1. Przez kilka godzin po ekstrakcji zęba nie należy pić ani jeść.
 2. W ciągu 24 godzin od zabiegu należy unikać spożywania gorących napojów i posiłków. Trzeba też zrezygnować z pikantnych i twardych dań.
 3. Przez kilka dni po ekstrakcji należy delikatnie myć zęby i omijać ranę.
 4. Nie wolno płukać jamy ustnej, gdyż może to powodować przemieszczanie się skrzepu.
 5. Nie należy również palić papierosów i spożywać alkoholu – czynniki te mogą spowalniać procesy gojenia i powstawania skrzepu.
 6. Bezpośrednio po zabiegu warto odpoczywać, unikać aktywności fizycznej i wzmożonej pracy.
 7. W niektórych przypadkach dentyści zalecają stosowanie płynu przeciwdrobnoustrojowego, jednak nie należy płukać nim ust przez pierwsze doby po zabiegu. Przedwczesne stosowanie tego specyfiku może prowadzić do oderwania się skrzepu.

Pusty zębodół – leczenie infekcji po wyrwaniu zęba

Podejrzewasz u siebie zakażenie po wyrwaniu zęba? Objawy ewidentnie wskazują na pojawienie się infekcji? Wizyta u dentysty będzie nieunikniona. Lekarz oczyści zębodół, a następnie wypełni go środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. W niektórych przypadkach leczenie obejmuje również kurację antybiotykami. Dentysta przepisuje lek, ustala dawkę i częstotliwość przyjmowania. Warto wówczas pamiętać o zażywaniu leków osłonowych w celu ochrony flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Nieleczone zapalenie zębodołu

Nie warto bagatelizować pojawienia się zakażenia po wyrwaniu zęba. Objawy mogą prowadzić do rozwoju innych schorzeń, takich jak:

 • zapalenie okostnej zęba;
 • zapalenie kości;
 • ropień;
 • przewlekły, promieniujący ból zębów.
Zobacz też:
Ziarnina po wyrwaniu zęba – czy masz powód do obaw? Sprawdź, jak przyspieszyć czas gojenia zębodołu po ekstrakcji

Tylko stomatolog może rozpoznać i leczyć infekcje i stany zapalne zębodołu. Domowe sposoby są zwykle nieskuteczne. Nie warto podejmować samodzielnych prób leczenia, gdyż takie postępowanie może pogorszyć stan pacjenta.

Jak radzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba i zapobiec infekcji?

Aby złagodzić obrzęk po wyrwaniu zęba, warto stosować chłodne okłady. Można je przygotować samodzielnie w domu, umieszczając kostki lodu w ręczniku lub zakupić gotowy kompres chłodzący w aptece. Jeszcze przed zabiegiem zapytaj stomatologa, jakie leki przeciwbólowe możesz zażywać w celu zminimalizowania bólu po ekstrakcji. Najlepiej sprawdzają się tutaj środki o właściwościach przeciwzapalnych, które w pewnym stopniu minimalizują ryzyko pojawienia się infekcji. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie konkretnego leku, sprawdź, czy nie występują u ciebie przeciwwskazania do jego stosowania. Leki przeciwbólowe stosuje się dopiero po ustąpieniu znieczulenia.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy tej dolegliwości mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Ekstrakcja zęba to mało inwazyjny zabieg, jednak mimo wszystko powoduje pojawienie się otwartej rany. Z tego powodu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń stomatologa. Odpowiednie postępowanie poekstrakcyjne zdecydowanie minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji zębodołu.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Ząb tymczasowy po wyrwaniu – kluczowe informacje
Poprzedni artykuł
choroby dziąseł

Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie

Następny artykuł
stomatolog a dentysta

Stomatolog a dentysta – czy różnią się tylko nazwą? To zależy od kraju, w którym mieszkasz!

Podobne artykuły