czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy

Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia

Anna Wiktor
Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy, czy lepiej odczekać kilka dni? A jeśli trzeba wziąć kilka dni wolnego – czy stomatolog wystawi zwolnienie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania pacjentów po ekstrakcji zęba!

Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy? 

  • Zawsze możesz poprosić o zwolnienie lekarskie. ✔️
  • Wiele też zależy od tego, jaką pracę wykonujesz! ✔️
  • Znaczenie ma także to, czy stomatolog po prostu usuwa zęba, czy też zabieg będzie wymagał nacięcia dziąsła i dłutowania. ✔️

    Jak zachować się w każdym z tych przypadków, by rana zagoiła się szybko i bez żadnych komplikacji? Wyjaśniamy!

    Praca biurowa, która nie wymaga wysiłku fizycznego

    Pracujesz w urzędzie albo biurze rachunkowym i nie wiesz, czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy? Jeśli swoje obowiązki wykonujesz, przez większość czasu siedząc za biurkiem, zalecenia po wyrwaniu zęba są dla ciebie bardzo proste: unikaj schylania się! Poza tym możesz wrócić do pracy praktycznie od razu po ekstrakcji zęba. 

    Uwaga 🦷

    Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy konieczna okazała się ingerencja chirurgiczna – w tym przypadku lekarz może zdecydować o wystawieniu ci zwolnienia. Staraj się wówczas jak najwięcej odpoczywać i nie wykonywać czynności podnoszących ciśnienie.

    po wyrwaniu zęba lepiej nie iść do pracy

    Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy fizycznej?

    Pracownicy budowlani albo sprzedawcy, którzy codziennie przenoszą kartony pełne towaru, powinni po ekstrakcji zęba zwolnić tempo pracy. Niezależnie od tego, czy poddałeś się typowemu zabiegowi, czy też zęba usuwał chirurg szczękowy, powinieneś zrobić sobie 2-3 dni przerwy od obowiązków zawodowych. Zwolnienie wystawi ci lekarz, który usuwał zęba.

    Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę — możesz być pewien, że przysługuje ci ono zgodnie z przepisami — informuje prawnik z serwisu Prawoteka. W czasie L4 unikaj schylania się i jakiegokolwiek wysiłku fizycznego – za to jak najwięcej odpoczywaj. Dzięki temu rana szybciej się zagoi i nie będzie krwawiła.

    Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy? Wszystko zależy od jej rodzaju! Jeśli praca nie wymaga wysiłku fizycznego i większość obowiązków wykonujesz w pozycji siedzącej, możesz wrócić do niej praktycznie od razu po zabiegu. W przypadku pracy fizycznej obowiązkowo zrób sobie jednak przerwę.

    Najczęściej zadawane pytania

    Ile dni zwolnienia po wyrwaniu zęba?

    Najczęściej przepisuje się 2 do 3 dni zwolnienia z pracy. 

    Czy po wyrwaniu zęba L4? 

    Tak, lekarz może wystawić L4 po wyrwaniu zęba.


    Może Cię także zainteresować:
    Archiwum: kwiecień 2023
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Poprzedni artykuł
    zakażenie po wyrwaniu zęba objawy

    Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie

    Następny artykuł
    proteza teleskopowa

    Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu?

    Podobne artykuły