Czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba

Czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba, czyli zabieg ekstrakcji a palenie papierosów

Aneta Redzik
Sprawdź, jak dentyści odpowiadają na pytanie: czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba? Palenie papierosów i zabiegi dentystyczne nie idą w parze. Szczególnie jeśli w grę wchodzi ekstrakcja zęba, która może doprowadzić do poważnych powikłań.

Leczenie stomatologiczne polegające na ekstrakcji zębów wymaga nie tylko zastosowania znieczulenia, ale również chronienia pustego zębodołu przed zakażeniem. Podstawą jest ograniczenie palenia papierosów, a nawet zaprzestanie palenia na co najmniej 3 dni po zabiegu. Nikotyna ma negatywny wpływ na proces gojenia – rana będzie goić się wolniej.

Ekstrakcja zęba – palenie papierosów po usunięciu zęba

Wyrywanie zębów to zabieg chirurgiczny, podczas którego ząb zostaje całkowicie usunięty z zębodołu. Dentysta robi to za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych bądź podczas zabiegu dłutowania.

Czy można palić po wyrwaniu zęba? Ekstrakcja może powodować powikłania takie jak:

Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń stomatologa. Dla palaczy szczególnie ważny jest okres wstrzemięźliwości. Chociaż uzależnienie od nikotyny może stanowić problem, regeneracja tkanki jest ważniejsza.

Jeśli jednak pojawi się suchy zębodół (intensywny ból promieniujący do ucha i skroni), w niektórych przypadkach pacjent powinien zastosować antybiotyk. Gdy zaś dojdzie do zapalenia okostnej, poza antybiotykiem warto płukać ranę naparem z szałwii i rumianku.

Czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba?

Palenie papierosów po ekstrakcji zęba jest surowo zabronione. Ważne jest by pacjent stosował się do zaleceń stomatologa – dzięki temu może uniknąć groźnych powikłań. Przyjmuje się, że po wyrwaniu zęba pacjent powinien unikać palenia papierosów przez minimum 3 dni (czas gojenia).

Zobacz też:
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Palacz, który nie jest w stanie odstawić nikotyny na kilka dni, może zapalić zasłaniając ranę gazą. Dym opóźnia gojenie, dodatkowo podciśnienie powstałe w trakcie zaciągania może uszkodzić skrzep chroniący zębodół przed zakażeniem. To dlatego nie można za bardzo się zaciągać ani przetrzymywać dymu w ustach. Po paleniu najlepiej przepłukać jamę ustną płynem antyseptycznym.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Powikłania po wyrwaniu zęba

Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji

Następny artykuł

Grupa krwi – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Podobne artykuły