Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!

Jakub Kaczmarek
Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Skąd wiadomo, że poprawnie się goi? Jeśli zadajesz sobie tego typu pytania, bo czeka cię usunięcie zęba, czytaj dalej! Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać i na co zwracać uwagę!

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Co oznacza fakt, że stała się biała albo szara? Kiedy zgłosić się do dentysty, a kiedy tylko obserwować ranę? Tłumaczymy wszystko, co warto widzieć przed ekstrakcją, aby po zabiegu zachować spokój i po prostu obserwować zachodzący proces gojenia.

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba?

Zapewne jeszcze przed zabiegiem zastanawiasz się jak będzie, a jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba. Wszystko zależy od tego, w której fazie gojenia znajduje się dziąsło.

Można wyróżnić 3 etapy tego procesu:

  • Pierwszym jest samozasklepianie się naczyń krwionośnych. Ten proces rozpoczyna się praktycznie natychmiast po usunięciu zęba. Już w ciągu 5 do 15 minut w ranie tworzy się skrzep – czerwony „naturalny opatrunek”, których chroni ją przed przedostawaniem się drobnoustrojów. Galaretowaty skrzep sklejający brzegi rany w dziąśle całkowicie tamuje dalsze krwawienie po ok. 30-45 minutach. Możesz wówczas wypluć zagryzany wcześniej tampon. Musisz jednak uważać na skrzep w twoim zębodole – jego uszkodzenie lub zerwanie może wiązać się z wystąpieniem powikłań!
  • Drugi etap gojenia się rany w dziąśle to tzw. oczyszczanie się rany. Dziura po wyrwaniu zęba została już zabezpieczona skrzepem. Jednak zawsze (i w tym przypadku również) reakcją na przerwanie tkanek jest niewielki stan zapalny. W związku z tym teraz rozpoczyna się naturalny proces oczyszczania rany z resztek tkankowych oraz bakterii – dochodzi do tego już w ok. 12 godzin po ekstrakcji.
  • Ostatni etap to czas odbudowy uszkodzonych tkanek miękkich (takich jak dziąsło) i twardych (kość). Wytwarzane są m.in. włókna kolagenu, dzięki którym możliwa jest regeneracja tkanki łącznej i odbudowa naczyń krwionośnych. W zależności od wielkości rany proces odbudowy dziąsła będzie trwał od ok. 18 do 21 dni. Kiedy się zakończy, pod spodem wciąż trwała będzie jednak odbudowa tkanek twardych.

Dziąsło goi się zbyt długo i boli? Na to zwróć uwagę!

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba, abyś miał pewność, że proces gojenia przebiega prawidłowo? Już 2-3 dniach możesz zauważyć, że skrzep uległ zmianie – pojawia się na nim biały nalot po wyrwaniu zęba. Czy to dobrze? Tak! Biały kolor oznacza, że wszystko jest w porządku! Jeśli jednak skrzep stał się szary, miejsce po ekstrakcji nadal jest tkliwe, a ty źle się czujesz, koniecznie zgłoś się do lekarza. To samo dotyczy sytuacji, gdy z jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemny zapach, a ty odczuwasz bardzo silny ból.

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Dziąsło zdecydowanie nie powinno też zrobić się czerwone i opuchnięte, a jego powierzchnia gładka i lśniąca! Takie objawy świadczą o tym, że być może rozpoczyna się infekcja ropna. Nie czekaj – zgłoś się po pomoc do swojego stomatologa!

Jak długo goi się kość?

Po kilku tygodniach od ekstrakcji, kiedy twoje dziąsła są już całkowicie wygojone, może wydawać ci się, że przyszedł czas na wypełnienie ubytku. Jednak zwłaszcza jeśli myślisz o implancie zębowym, musisz uzbroić się w cierpliwość! Choć dziąsło wygląda już dobrze, a ty nie odczuwasz bólu w miejscu po ekstrakcji, kości wciąż mogą nie być w pełni wygojone – zwłaszcza jeśli usuwałeś któryś z większych zębów! Proces gojenia zajmuje wówczas od 4 do nawet 6 miesięcy! Dopiero po tym czasie możliwe staje się stałe wypełnienie zębodołu. Wcześniej możesz jednak postarać się o wypełnienie tymczasowe – o szczegóły zapytaj swojego stomatologa.

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Najpierw powinien pojawić się w niej czerwony, a z czasem – biały skrzep. To najlepszy dowód na to, że proces gojenia przebiega prawidłowo! Wszelkie odstępstwa od tego stanu jak najszybciej konsultuj ze specjalistą. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko groźnych i bardzo nieprzyjemnych powikłań!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mycie zębów po usunięciu ósemki

Mycie zębów po usunięciu ósemki – o czym warto pamiętać?

Następny artykuł
kiedy można jeść po wyrwaniu zęba

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba i co wybrać na posiłek?

Podobne artykuły